Jump to content

Γνωρίζετε Ότι…


Recommended Posts

Γνωρίζετε ότι…

mandarinfish_fight.jpg

…η κοινή ονομασία Mandarinfish του είδους (Synchiropus splendidus) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69641 τους δόθηκε λόγω του ότι οι χρωματισμοί και τα σχέδια στο σώμα τους θύμιζαν αυτά από τους χιτώνες των Μανδαρίνων Αυτοκρατόρων της Κίνας?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ότι…

acreichthys_tomentosus.jpg

Acreichthys tomentosus http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69712

2087.jpg

Chromis viridis http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69698

mitsuboshiKSD.jpg

Dascyllus trimaculatus

…ορισμένα είδη ψαριών (ναι, από αυτά που έχουμε στα ενυδρεία μας), παράγουν ήχους?

Από προσωπική (ακουστική) εμπειρία είναι τα παραπάνω είδη και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα.

Προφανώς οι ήχοι δεν παράγονται από φωνητικές χορδές, αλλά με κάποιο τρίξιμο των σαγονιών και οι λόγοι είναι συνήθως αμυντικοί για την εδαφική κυριαρχία.

Εσείς γνωρίζετε και κάποια άλλα είδη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γνωρίζουμε!!!

Απίστευτα δυνατοί ήχοι, κάτι σαν χτυπήματα στην πόρτα απο τον γνωστό μας Pomacanthus xanthometopon!!

14e78b2d.jpg

Μέχρι που και η γυναίκα μου κάποια στιγμή είπε, πως κάποιος μας χτυπάει την πόρτα!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ότι…

Pistol_shrimp.jpg

Εδώ ένα από τα είδη που φιλοξενούμε και στα ενυδρεία μας Alpheus Randalli http://www.aquazone....showtopic=69708

…οι γαρίδες με την κοινή ονομασία Pistol Shrimp, της οικογένειας Alpheidae (και που περιλαμβάνει πάνω από 600 είδη), διαθέτουν σε μια από τις δαγκάνες τους έναν μηχανισμό που εκτοξεύει νερό με πολύ υψηλή πίεση, ικανό να σκοτώσει το θήραμά της ?

Έρευνες έδειξαν ότι η θερμοκρασία που αναπτύσσει αυτή η ριπή προσεγγίζει αυτή του ήλιου… 4.700ο C !!!!

Και ένα σχετικό βίντεο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ότι…

yellow_polyps.jpg

…τα Zoantharia και πιο συγκεκριμένα η οικογένεια Parazoanthus περιέχουν μια πολύ ισχυρή τοξίνη την Palytoxin?

Η συγκεκριμένη είναι αρκετά ισχυρή για να σκοτώσει όχι έναν αλλά πολλούς ανθρώπους με ελάχιστη ποσότητα.

Ευτυχώς για να γίνει αυτό πρέπει να εισέλθει στο αίμα ή να καταποθεί.

Προσοχή όμως γιατί με πολλαπλή επαφή το δέρμα θα ερεθιστεί και μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Palytoxin

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζετε ότι...

...τα gobiosoma oceanops (φωτο 1) και gobiosoma evelynae (φωτο 2), είναι "γιατροί" και πολύ καλοι στην αντιμετώπιση των παρασίτων των ψαριών μας?

Έχουν όμως πολύ μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας από τους γνωστούς σε όλους Labroides dimidiatus.

Σε αντίθεση με τους Labroides dimidiatus (εκτός εαν εισαι τυχερός και βρήκες την εξαίρεση των Labroides dimidiatus), τα gobiosoma oceanops και τα gobiosoma evelynae τρώνε εκτός από τα παράσιτα και σχεδόν όλες τις απλές συμβατικές τροφές.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται ότι...

Οι Carpet ανεμώνες, μπορούν να θαφτούν ολόκληρες κάτω απο την επιφάνεια του χαλικιού, όσο μεγάλες και εαν είναι;

Κι όμως....

images.jpg

Αυτό έγινε πρόσφτα στο δικό μου ενυδρείο, όταν πήγα να ταίσω μία μεγάλη τέτοια ανεμώνη, η οποία και άρπαξε την γαρίδα, ενω ταυτόχρονα εξαφανίστηκε κάτω απο τον πυθμένα του ενυδρείου, σαν να την ρούφηξε κάτι,αφήνοντας πίσω της, απλά μιά γούβα!!!

Εαν σας συμβεί κάτι τέτοιο, αυτό που πρέπει να κάνετε, είναι με πολύ προσοχή να ανοίξετε περισσότερο την γούβα αυτη, μέχρι να την βρείτε έστω και ελάχιστα.

Στην συνέχεια δώστε της χρόνο και θα επανέλθει στην προηγούμενη κατάσταση και θέση που είχε.

Κατά την διάρκεια αυτή, μην προσπαθήσετε να βγάλετε απο πάνω της το αρκετό χαλίκι που θα έχει μαζευτεί, γιατί πολύ απλά, θα ξαναμαζευτεί και δεν θα καταφέρετε τίποτε, εκτός απο το να την στρεσάρετε περισότερο.

Πιθανολογώ ότι αυτό μπορεί να συμβεί ,είτε γιατί θα είναι αρκετά πεινασμένη,είτε γιατί στο άγγιγμα της λαβίδας φαηγτού επάνω της, γιά κάποιον λόγο φοβήθηκε και αμύνθηκε με αυτο τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζετε ότι...

Valenciennea%2520strigata.jpg

...τα Valenciennea strigata (είδος goby),επικοινωνούν μεταξύ τους με την παραγωγή σημάτων που δημιουργούν με το στόμα τους?

Κάτι σαν γκριμάτσες δηλαδή !!! ...(δεν διευκρινίζεται αν παράγεται και ήχος μ αυτόν τον τρόπο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζετε ότι...

...τα Coris gaimard (στην κοινή τους ονομασία Red Coris Wrasse), το βράδυ θάβονται στον αραγωνίτη για να κοιμηθούν?

...επίσης ότι όταν ενηλικιωθούν αλλάζουν τελείως τα χρώματά τους?

post-13206-0-27667400-1332613197_thumb.jpg post-13206-0-84531100-1332613213_thumb.jpg post-13206-0-77278500-1332613440_thumb.jpg

http://www.liveaquar...+365&pcatid=365

Το θάψιμο στην άμμο και οι αλλαγές χρωμάτων είναι κάτι που "συνηθίζουν" πολλά είδη ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γνωρίζετε ότι...

Labroides_dimidiatus.jpg

...ο γνωστός σε όλους μας ''γιατρός'' το Labroides dimidiatus αν και θεωρείται πολύ καλός στην αντιμετώπιση των παρασίτων των ψαριών μας, στο ενυδρείο μπορεί να μας σκοτώσει τα αγαπημένα και πανάκριβα στρείδια μας (clams), καθώς λανθασμένα λαμβάνει τον μανδύα τους ως προσβεβλημένο απο παράσιτα με αποτέλεσμα να τον τσιμπάει και να στρεσάρει και να κλείνει τον μανδύα του στρειδιού σε τέτοιο σημείο οπού επέρχεται και το μοιραίο στο στρείδι μας?

....και καμιά φορά όλα ανατρέπονται !!!

Έχω στο ενυδρείο και από τα δύο (Labroides dimidiatus) και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69288&view=findpost&p=611648 και δεν το έχει πειράξει καθόλου !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω μιλουσα για νορμαλ στρειδια.οχι στρειδι με φρουφρου και αρωματα....χεχεχεχε

ΥΓ.τελικα στο ζωο ειναι.αν δεις το ενυδρειο του πολυχρονακη,εχει ενα σκασμο κλαμ και ο γιατρος-οι δεν ασχολουνται.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ότι...

...τα Coris gaimard (στην κοινή τους ονομασία Red Coris Wrasse), το βράδυ θάβονται στον αραγωνίτη για να κοιμηθούν?

...επίσης ότι όταν ενηλικιωθούν αλλάζουν τελείως τα χρώματά τους?

post-13206-0-27667400-1332613197_thumb.jpg post-13206-0-84531100-1332613213_thumb.jpg post-13206-0-77278500-1332613440_thumb.jpg

http://www.liveaquar...+365&pcatid=365

Το θάψιμο στην άμμο και οι αλλαγές χρωμάτων είναι κάτι που "συνηθίζουν" πολλά είδη ψαριών.

Εχει καμια διαφορα το Red Coris Wrasse με το clown Wrasse η ειναι το ιδιο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...

Σε αντίθεση με τους Labroides dimidiatus (εκτός εαν εισαι τυχερός και βρήκες την εξαίρεση των Labroides dimidiatus), τα gobiosoma oceanops και τα gobiosoma evelynae τρώνε εκτός από τα παράσιτα και σχεδόν όλες τις απλές συμβατικές τροφές.

Δεν το θεωρούσα κάτι φοβερό, αλλά έτσι που το λες μάλλον ήμουν τυχερός! Ο δικός μου, εδώ και 8 μήνες που τον έχω τρέχει πρώτος για φαγητό (flakes, pellets, οτιδήποτε πέσει μέσα) και επιπλέον κυνηγάει να αρπάξει ότι κατεψυγμένο δώσω στις γαρίδες (και συνήθως τους το παίρνει)!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον για τις γαρίδες αυτές γνωρίζετε ότι...

Γνωρίζετε ότι…
Lysmata_amboinensis.jpg
...οι γαρίδες cleaner shrimp (Lysmata amboinensis) δημιουργούν στο ενυδρείο μας "σταθμούς καθαρισμού" και αναλαμβάνουν την αποπαρασίτωση των ψαριών ?

δεν πρέπει να μπαίνουν πάνω από 2 στο ενυδρείο μας;

Οι Lysmata amboinensis παρ'όλο που είναι ερμαφρόδιτες, χρειάζονται να είναι ζευγάρι για να μπορέσουν να αναπαραχθούν (δεν μπορούν να αυτο-γονιμοποιηθούν). Παρατηρήθηκε λοιπόν σε μελέτες που περισσότερες των δύο ήταν σε ένα ενυδρείο, ότι ενώ τη μέρα είναι ήρεμες, το βράδυ γυρίζαν στο ενυδρείο και μάχονταν μέχρι να μείνει μόνο ένα ζευγάρι. Οι επιθέσεις συνήθως γίνονταν τη νύχτα, αφού κάποια γαρίδα είχε αποβάλει το κέλυφός της και άρα ήταν πιο ευάλωτη. Είναι από τα ελάχιστα είδη ζώων που είναι μονογαμικές (παρατηρείται σε γαρίδες που στήνουν "σταθμούς καθαρισμού") και αυτή η συμπεριφορά πιθανόν να έχει να κάνει με την έλλειψη τροφής στη φύση (περισσότερες γαρίδες, λιγότερη τροφή για την κάθε μια) αλλά και με την ανάγκη ύπαρξης 2 γαρίδων για αναπαραγωγή και συνέχιση του είδους.

Περισσότερες πληροφορίες για την έρευνα εδώ: http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=4516

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρούσα κάτι φοβερό, αλλά έτσι που το λες μάλλον ήμουν τυχερός! Ο δικός μου, εδώ και 8 μήνες που τον έχω τρέχει πρώτος για φαγητό (flakes, pellets, οτιδήποτε πέσει μέσα) και επιπλέον κυνηγάει να αρπάξει ότι κατεψυγμένο δώσω στις γαρίδες (και συνήθως τους το παίρνει)!

Εγώ 3 που έχω δοκιμάσει και οι 3 έφαγαν την ίδια μέρα κανονικά!

Τον 1ο τον έχασα απο μόλυνση, τον 2ο απο σφήνωμα σε βράχο και ο 3ος ζεί και βασιλεύει(βέβαια τα έχει φάει τα ψωμιά του, 3+ χρονών) και ευελπιστώ να τον έχω για άλλα τόσα ++ !! Απο τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια και τα πιο άφοβα!!!

Αν χαλάω το θέμα ας διαγραφεί το ποστ μου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...