Jump to content

100Lt Τι Εξοπλισμο Προτεινεται?


chavales

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι εχω ψηθει πολύ άσχημα να ξεκινησω ενα nano reef στα 100lt οπως λεει και το θεμα.

Τι εξοπλισμο προτεινεται εσεις για αυτα τα lt?

Το ενυδρειο θα κατασκευαστει εξολοκληρου απο εμενα. 55χ55χ35

Δυστυχως δεν μπορω να εχω sump λογο χωρου, οποτε ο εξοπλισμος θα πρεπει να ειναι οσο γινεται και διακριτικος.

Για skimmer εχω δει και μου αρεσει το Tunze nano 9002. Μπορει να πει καποιος κατι για αυτο? Η κατι αλλο σχετικα οικονομικο και καλο?

Τι λαμπες προτεινεται? Led ταινια για ακτινικη κανει?

Θερμοστατης ποσα Watt?

Εχω στην διαθεση μου ενα εξωτερικο φυλτρο Eheim 2213 που σκεφτομαι να βαλω ανθρακα. Μπορω να βαλω και κατι αλλο μεσα? Δεν θελω να το κανω βιολογικο.

Ποσες κοραλιες λετε βαλω και ποιες, τις nano?

Εχετε να προτεινετε κατι για την κατασκευη, κατι που πρεπει να προσεξω η κατι αλλο που θα θελατε να κανετε στο δικο σας ενυδρειο αλλα δεν το κανατε για τον οποιο διποτε λογο...

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολύ γενική η ερώτηση σου.

Πες μας τι ακριβώς θελεις και σκέφτεσαι να βάλεις μέσα για να βοηθήσουμε και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, συγνώμη για την παράληψη..

Καταρχάς θέλω να παίξω με ζωντανό βράχο και ζωντανό αραγονίτη.

Επειδή είναι μικρό το ενυδρείο, από ζωντανά σκέφτομαι να βάλω:

2 Amphiprion ocellaris, 2 Pictichromis Paccagnellae και 1 αστερία Blue & Pink Sea Star: http://www.liveaquar...722&pcatid=2722

Ίσως και κάποιον καθαριστή. Δεν έχω σκεφτεί ακόμα κάποιον.

Και από κοράλλια κανένα μανιτάρι, ανεμώνη και ίσως κανένα Zoanthus.

Έγινε επεξεργασία - chavales
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν ξεχνάς τα Pictichromis Paccagnellae... και μάλιστα 2 !!! Είναι πολύ δύστροπα και κτητικά ψάρια και θέλουν όλο το ενυδρείο δικό τους.

Επίσης ξεχνάς την ανεμώνη για κανένα χρόνο. Χρειάζονται στρωμένο ενυδρείο, καλές συνθήκες νερού και πολύ φωτισμό.

Άρα εκ των πραγμάτων προσανατολίζεσαι στα 2 clown, σε κάποια εύκολα μαλακά κοράλλια (μανιτάρια, Zoanthus).. για αστερίες δεν γνωρίζω πολλά.

Για το Tunze nano 9002 θα σου κάνει δουλειά αν και νομίζω ότι θα είναι οριακό για τα λίτρα σου.

Από φωτισμό, την στιγμή που δεν θα έχεις (προς το παρόν) απαιτητικούς οργανισμούς μπορείς να χρησιμοποιήσεις led ταινίες σε άσπρο και μπλε ή και έτοιμα πάνελ με led.

Ο θερμοστάτης στα 150watt θα σε καλύψει. Στο φίλτρο θα βάλεις μόνο ενεργό άνθρακα και αντφώσφορο, βιολογικό υλικό δεν χρειάζεται εφ όσον ο βράχος θα στηρίξει τη βιολογία...θα χρειαστείς 10 κιλά.

Από κυκλοφορία θα καλυφτείς με 2 koralia... όχι τις nano πάντως. Αν και η κυκλοφορία έχει άμεση σχέση με τους οργανισμούς που θα φιλοξενήσεις, αλλά αυτούς που μπορείς να βάλεις στο σύστημά σου δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις κυκλοφορίας.

Συμβουλή

Αργά και προσεκτικά βήματα, τόσο στον εξοπλισμό όσο και στο στρώσιμο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Ηταν ακριβως αυτο που ηθελα. Μια αλλη ερώτηση, πόσες koralies να βάλω, μια ή δυο? Να βαλω μια μεγάλη και καλή, ή δυο πιο μικρές για να καλύψει όλες τις γωνίες?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι θα έχεις μέσα.

Όσο να'ναι για μένα καλύτερα δύο παρά ένα. Με ένα έχεις περισσότερες πιθανότητες για νεκρα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Με έναν κυκλοφορητή θα έχεις "μονοτονία" στη κυκλοφορία που ανάλογα της ροής του μπορεί να γίνεται ψιλοχαμός !!!

Οι δύο χαμηλότερης έντασης σίγουρα θα είναι καλύτερα γιατί μπορείς να παίξεις περισσότερο με τα σημεία κυκλοφορίας .... και ανατάραξη στην επιφάνεια, αλλά και κυκλοφορία γενικά μέσα στο ενυδρείο.

Όλα αυτά βέβαια είναι πολύ σχετικά γιατί το θέμα κυκλοφορία είναι πολύ σύνθετο και εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, όπως το τι οργανισμούς θα βάλεις, το στήσιμο και την ποσότητα του βράχου... οπότε θα πρέπει να πειραματιστείς πολύ με τις θέσεις των κυκλοφορητών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με αντίστροφη όσμωση,νεκρό βράχο ένα καλό κυκλοφορητή (για αρχή) και μετά βάζεις και 2ο απέναντι.Σκέψου να πιάσεις 20 φορές τα λίτρα σου σε κυκλοφορία.Το Υψος που θέλεις να κάνεις στο ενυδρείο είναι καλό αλλά σε δεσμέυει στον φωτισμό και αργότερα οταν θα θέλεις να βάλεις την ανεμώνη θα χρειαστείς δυνατό φωτισμό (28γαλόνια = 105.88 λίτρα,5w ανα γαλόνι = 145watt ) θα χρειαστείς καλό δυνατό φωτισμό.Μην βάλεις ανεμώνη πριν κλείσεις τουλάχιστον χρόνο λειτουργίας.Καλή αρχή και καλό κουράγιο σκέψου το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...