Jump to content

Ecotech Gel Clue -Κόλλα Για Κοράλλια-


Recommended Posts

Πήρα την Coralfix gel της GroTech για να κολλήσω κοράλλια απο γνωστό ενυδρειακό e-shop όπου είναι και αυτή διάφανη, κόλλησα έξω απο το νερό τα πιο πολλά κοράλλια και δοκίμασα να κολλήσω και μερικά σκληρά μέσα στο νερό με καλά αποτελέσματα μπορώ να πω ( ακόμα δεν ξεκόλλησε κανένα ), παίρνει και αυτή το γαλακτώδες χρώμα μέσα στο νερό, έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτήν που αναφέρετε απ' ότι κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Τοθέμα είναι ότι το να κολάς κοράλια εκτός νερού είναι στην ουσία σχεδόν ανέφικτο στην περίπτωση που θέλεις να κολήσει σε σχετικά μεγάλους βράχους, και ιδιαίτερα όταν αυτοί στηρίζουν η στηρίζονται απο κάποιους άλους, η όταν δεν πρέπει η δεν βολεύει να βγάλεις έξω το κοράλι που θέλεις να κολήσεις.

Αρα η κόληση μέσα στο νερό είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Κόλληση μέσα στο νερό την έκανα βάζοντας μια ποσότητα κόλλας σε μια σύριγγα και άνοιξα λίγο παραπάνω στο στόμιο μπροστά.... μια χαρά πέτυχε.

Αν το μπουκαλάκι είχε άλλο σχεδιασμό... σαν σύριγγα δηλαδή δεν θα υπήρχε θέμα... αλλά βολεύτηκα και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο που περιγράφει τον τρόπο χρήσης της κόλλας, αναφέρει πως όταν θέλεις να κολλήσεις μέσα στο νερό κρατάς το μπουκαλάκι λίγο "πατημένο" έτσι ώστε να εμποδίσεις το νερό να μπει μέσα.

Αυτά σαν θεωρία. Στην πράξη δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είδα και εγώ και προσπάθησα να κάνω, αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο εύκολο. Είναι κάπως σκληρό το μπουκάλι και όσο και να προσέξει κάποιος θα πάρει νερό. Μάλλον χρειάζεται καλύτερο σχεδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Γιά να δούμε...την έχω παραγγείλει και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες η κολλά βρίσκεται στα χέρια μου... είπα λοιπόν να την δοκιμάσω κολλώντας κάποια βραχάκια με zoanthus μεταξύ τους, μια gorgonia σε ένα άλλο βραχάκι και κάποια σημεία βράχων μεταξύ τους μέσα στο ενυδρείο*

Η κόλλα είναι στιγμιαία !!! μέσα σε 10 δευτερόλεπτα έχει στεγνώσει έχοντας μια υπόλευκη απόχρωση που λογικά σε σύντομο χρονικό διάστημα θα καλυφθεί με κοραλίνη.

Η κόλλα στεγνώνει όταν έρχεται σε επαφή με το νερό και *ένα λάθος που έκανα είναι ότι δοκίμασα να βάλω το μπουκαλάκι μέσα στο ενυδρείο... μην το κάνετε!!!, θα απορροφηθεί νερό και θα ξεραθεί σχεδόν άμεσα.

Πριν κολλήσετε καθαρίστε τα σημεία από τυχόν άλγες, βρομιές και σκόνες που έχει ο βράχος.

Οι εντυπώσεις μου είναι θετικές όσον αφορά τον άμεσο χρόνο συγκόλλησης, το μόνο "αρνητικό" είναι ότι αν χρησιμοποιηθεί το μπουκαλάκι μέσα στο ενυδρείο, το πιθανότερο είναι να στομώσει ο λαιμός αν μπει νερό... που θα μπει.

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποφευχθεί αν βάλετε την ποσότητα της κολλάς που θα χρειαστείτε σε μια σύριγγα.

άρα στην ουσία μιλάμε για κυανοακρυλικη κόλα? ή κάτι παραπλήσιο σε αποτελεσματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει κάπου στη συσκευασία τον τύπο της κολλάς πέρα απ ότι αναγράφεται στο μπουκαλάκι της φωτογραφίας στο πρώτο post.

Το πιθανότερο να υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες στα review ή στο site της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βαγγέλη και όσοι έχετε χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη κόλλ, θα ήταν καλό να μας δώσετε τις εντυπώσεις σας εκ νέου, αλλά και να μας πείτε ποιος τελικά είναι ο καλύτερος τρόπος χρήσης της. In και Out από το αλμυρό νερό μας.

*Την έχω και εγώ πλέον αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει yet.

Link to comment
Share on other sites

yet λοιπόν.... γιοκ μέσα στο νερό !!! απ έξω κάνε ότι θες, αν βάλεις το μπουκαλάκι μέσα στο νερό και πάρει (που θα πάρει)... ξεραίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά λοιπόν η επαφή της κόλας με το νερό επιταγχύνει την πήξη ?

Link to comment
Share on other sites

Ακαριαία !!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μόλις τη δοκίμασα. Θεαματικά αποτελέσματα,πολύγρήγορο κόλλημα. Έκανα δουλειά μέσα στο νερό με σύριγγα. Δούλεψε μια χαρά. Κόλλησα και κάτι χριστουγενιάτικα στολίδια που μου είχα σπάσει.... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

αααααααα........ και παιδιά προσοχή στα χέρια....μην την ακουμπάτε και πολύ γιατί δεν βγαίνει καθόλου εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω πάλι δεν έχω καταφέρει να κάνω δουλειά με αυτη την κόλα, παρά τις αρκετές προσπάθειες.

Απορώ πως διαφημίζουν ότι κολάει σε λίγα δευτερόλεπα....έχω προσπαθήσει σε απλά και ελαφριά πραγματάκια να κολήσουν στον βράχο και μετά μάλιστα απο αρκετή ώρα, δουλειά δεν γίνεται.

Τι κάνω λάθος δεν ξέρω, αλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα,και την έχω βάλει στην άκρη την συγκεκριμένη κόλλα.

Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή με σύριγγα μέσα στο νερό, γιατί έξω απο αυτό τα πράγματα είναι χάλια.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ας μου στειλει και εμενα σε πμ οποιος την εχει παρει το γνωστο e shop που δεν ειναι και πολυ γνωστο απο τι φενεται σε εμενα , για να την παρω! ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

+1

Φιλε οφητζη( :jig::jig: ) ριξε μια ματια στην κατηγορια των καταστηματων και κανε μερικα τηλεφωνα :thumbsu:

Σιγουρα θα εχει καποιο.

Ετσι απο περιεργεια :usd: ,τι κοραλι θες να κολλησεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...