Jump to content

Προβλημα Με Φυτα....


Recommended Posts

Παιδια εχω προβλημα με τα φυτα μου... Δεν αναπτυσονται σωστα και σε ενα απο αυτα παρατηρησα οτι αρχιζουν να σαπιζουν τα φυλα του..Προμηθευτηκα δυα λιπασματα της acti..To Actiferro και το actiplant αλλα εδω και δυο βδομαδες δεν εχω παρατηρησει διαφορα...Μηπως μπορειτε να βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε πληροφοριες και κατι μπορει να γινει...

Φωτισμος,φωτοπεριοδο,ρουτινες,τι ειδος φυτα,υποστρωμα,φωτο...

Αυτα γι αρχη.. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Φωτισμος περιπου 10 ωρες τη μερα... Ριχνω λιπασμα 2 φορες τη βδομαδα (συμφωνα με τις οδηγιες στο μπουκαλι) υποστρωμα δεν εχω, μονο χαλικι ...Οσο αφορα τα φυτα δεν ξερω τα ονοματα τους...Μονο ενα ξερω τον anubia ο οποιος εχει πιασει και αλγη πανω στα φυλλα του...

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμο εχεις?Τι αλλαγες νερου κανεις?Φωτο?

Αυτα δεν τα εγραψες..:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι λαμπες εχεις, Watt, Kelvin κτλ, ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, μια φωτο θα βοηθουσε πολυ για να μας δειξεις λιγο τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο των 18 watt... Μια μπλε και μια ασπρη... Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα... Εδω ειναι και η φωτο post-47566-0-02185600-1320752490_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το φυτο αυτο δεν κανει για ενυδρειο,δεν μπορει να ζησει μεσα στο νερο και μετα απο λιγο και λιωνει.

Η μπλε λαμπα δεν κανει για φυτεμενο,θα εχεις και προβλημα με αλγες αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λαμπες προτεινετε να βαλω? Μηπως χρεαιζεται παροχη CO2?

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι εχεις ευκολα φυτα, στα watt εισαι καλυμενος. Εχεις 0,3Watt ανα λιτρο. 36Watt / 120 λιτρα = 0,3 που ειναι οριακα καλα για ευκολα φυτα, εχεις ομως λαθος λαμπες..η μπλε που εχεις δε κανει...πρεπει να βρεις αυτες που βγαζουν ενα ελαφρυ ροζ χρωμα...που ειναι καταλληλες για την αναπτυξη των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα...Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια.. Ειδα στο forum και για ενα φαρμακο το seachem flourish excel.. Μπορω να το βαλω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κανεις να μου απαντησει??

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ευκολα ισως και να μη χρειαζεσαι λιπασμα...συγνωμη που στο λεω αλλα πρωτο σου μελημα ειναι να μαθεις την ονομασια των φυτων σου...προσπαθησε να τραβηξεις καποιες photo που να τα δειχνουν για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα...Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια.. Ειδα στο forum και για ενα φαρμακο το seachem flourish excel.. Μπορω να το βαλω αυτο?

Αυτο δεν ειναι φαρμακο αλλα κατι σαν υποκαταστατο του co2 εφοσον δεν εχεις συστημα (μπουκαλα) παροχής co2 η κατι σαν αυτο http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prod=co2-life-1-2-/subcat=co2-systems/idsottocat=7/idcat=1/idprodotto=36 για πιο ευκολια εφοσον εχεισ ενυδρειο το πολυ μεχρι 150 λιτρα και ας λεει οτι θελει ο κατασκευαστης ..

Επανερχομαι αν δεν εχεις ενα απο τα 2 αυτα τοτε ριχνεις το excell 3-4ml ανα 100 λιτρα αν θυμαμαι καλα (δες οδηγιες στη συσκευασια) και καπως το σωζεις εφοσον εχεις ευκολα φυτα...

Απλα αυτα ολα ειναι μεσοβεζικες λυσεις και για ευκολα φυτα γιατι αν πας στα μεσαιας δυσκολιας+ θες και λαμπες και watt, και καλη φωτοπεριοδο και μπουκαλα co2 εκτος αν εχεις ενυδρειο μικρο και πας σε μεσοβεζικη λυση τυπου sicce (ακομα δεν θα αγορασεις τιποτα αν δεν παρεις τις απαντησεις απο τους πιο εμπειρους που θα σου πουν τα φυτα που θα τους δειξεις στις φοτο τι χρειαζονται...).

Αν παντως εχεις κερατοφυλλο εμενα μου τα εξαφανισε το excell οποτε αν εχεις κερατοφυλλα αποφυγε το...για ολα τα αλλα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν μιλαμε για το φυτο της φωτο που εβαλες οτι και να κανεις δεν θα το σωσεις,δεν ειναι για ενυδρεια αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο ειναι το ενυδρειο μου... post-47566-0-96044100-1320849395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πλατυφυλλο (νομιζω λεγεται ανουβιας) διορθωστε με αν κανω λαθος εχει πιασει αλγη... Αυτα που εχουν προβλημα ειναι τα δυο μπροστα... το ενα φαινεται σαν μαραμενο και το αλλο αρχιζουν λιωνουν τα φυλλα του... (αυτο με τα μακρυα φυλλα)...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πρωτον βγαλε τα απο τα πλαστικα γλαστρακια η αν τα θεσ τα γλαστρακια τουλαχιστον βγαλε απο τις ριζες το περιτυλιγμα που εχει σαν βαμβακι γιατι αν δεν εχουν σαπισει σιγουρα θα σαπισουν οι ριζες τους....

Αυτο να το κανεις ....χ θ ε ς!!! δηλαδη ηδη το εχεις αργησει...ποτε δεν τα φυτευουμε με το περιτυλιγμα ...και εγω προσωπικα βγαζω και το γλαστρακι...αλλοι παλι το αφηνουν αλλα σκετο το γλαστρακι με την αμμο η το χαλικακι μεσα μονο του χωρις περιτυλιγματα....αυτα τα πεταμε με το που θα αγορασουμε το φυτο.

Δευτερον co2 δεν χρειαζεσαι, αλλα χρειαζεσαι λαμπα οπωσδηποτα αλλη OXI μπλε gro lux πχ που ειναι κα φθηνη.

Τριτον Excell δεν βαζεις γιατι θα σου ψοφησει το κερατοφυλλο...ειναι εκεινο πισω δεξια που το εχεις το πολλυ ψηλο....

Τα υπολοιπα ας στα πουν οι πιο εμπειροι του forum...Παντως για λιιγο πολυ λιγο λιπασματακι τυπου flourish δεν θα ελεγα οχι αλλα μιλαμε για το 1/4 αντα το πολυ για το 1/3 της ποσοτητας που λεει η συσκευασια!!! και φυσικα καμμια αλλαγη νερου καθε 7-10 μερες περιπου το μισο.

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το κερατοφυλλο δεν εχει ριζα..κλαδακια ειναι...Πως θα το στηριξω?

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω συστημα co2 diy και αλλαξω και λαμπες (ρωζ χρωμα) οπως ειπωθηκε παραπανω σε ποσες μερες θα δω διαφορα στα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,τα φυτα θελουν υπομονη,δεν θα δεις αλλαγη την επομενη μερα.Το φυτο της πρωτης φωτο πρεπει να το βγαλεις απο μεσα γιατι οτι και να κανεις θα χαλασει.Ποσο καιρο εχεις τα φυτα μεσα?ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το κερατοφυλλο δεν εχει ριζα..κλαδακια ειναι...Πως θα το στηριξω?

kαι στην επιφανεια να μεινει μια χαρα ειναι...αλλβωστε αν το χωσεις καλα στο χαλικι δεν θα σου φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω συστημα co2 diy και αλλαξω και λαμπες (ρωζ χρωμα) οπως ειπωθηκε παραπανω σε ποσες μερες θα δω διαφορα στα φυτα?

co2 δεν χρειαζεσαι και οπως εισαι τωρα δεν αξιζει να μπλεξεις με diy co2 etc. αλλαζεις νερο καθε 10 μερες, ριχνεις και το flourish στο 1/4 της αναγραφομενης δοσολογιας βαζεις και τη λαμπιτσα και περιμενεις κανοντας υπομονη 1-2 μηνες....μεχρι να αρχισουν να φαινονται τα πρωτα αποτελεσματα....

Α!!! δεν πιστευω να εχεισ και καρβουνο στο φιλτρο??

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

Οχι..Το φιλτρο ειναι μανισιο με σφουγγαρι... Το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες περιπου... Αρα παιρνω το flourish excel και αλλαζω λαμπες...Τι μαρκα λαμπες να παρω?

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις λιπασμα συνεχισε απο αυτο μην ξοδευεσαι αλλο ...λαμπα συλβανια gro lux γυρω στα 8-10 ευρω κανει...και αν θες κατα τη γνωμη μου αργοτερα θα χριαστει να βαλεις αντι σφουγγαρι κανα βιολογικο υλικο μεσα εκεινο το κουβαδακι που εχει το σφουγγαρι τυπου εφισοστρατ η αλλα δες στο petcumuluς και αυτο να το πεταξεις η οτι θες τελος παντων καντο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...