Jump to content

Θα Είναι Αρκετός...


BiggBilly

Recommended Posts

Σκέφτομαι σοβαρά σε κανα εξάμηνο να φτιάξω έναν μεγάλο ύφαλο. Δεν λέω, μια χαρά και πανέμορφα τα νάνο αλλά με ένα ψαράκι clarki στα 46lt νερού νιώθεις ότι ο χώρος πραγματικά σε περιορίζει. Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 120*45*65.

Για φωτισμό δεν θέλω MH κυρίως γιατί το ενυδρείο θα βρίσκεται 1,5μ απο το κρεβάτι μου. Οπότε σκέφτομαι για λάμπες T5. Το ερώτημα μου είναι αν με 2*39watt actinic και 4*54watt "λευκές" θα έχω επαρκή φωτισμό. Στο ενυδρείο δεν θα στεγάσω σκληρά κοραλλια αλλά κυρίως LPS που γουστάρω. Καθαρός όγκος νερού όπως το έχω υπολογίσει θα είναι στα 250-260lt. Επίσης έχω υπολογίσει πως οι λάμπες θα βρίσκονται σε απόσταση περίπου 20εκ απο την επιφάνια του νερού, οπότε και ~70εκ απο το βυθό. Το να βάλω 6*54watt αντι για το παραπάνω δεν μου είναι δύσκολο.

Ποιά είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά σε κανα εξάμηνο να φτιάξω έναν μεγάλο ύφαλο. Δεν λέω, μια χαρά και πανέμορφα τα νάνο αλλά με ένα ψαράκι clarki στα 46lt νερού νιώθεις ότι ο χώρος πραγματικά σε περιορίζει. Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 120*45*65.

Για φωτισμό δεν θέλω MH κυρίως γιατί το ενυδρείο θα βρίσκεται 1,5μ απο το κρεβάτι μου. Οπότε σκέφτομαι για λάμπες T5. Το ερώτημα μου είναι αν με 2*39watt actinic και 4*54watt "λευκές" θα έχω επαρκή φωτισμό. Στο ενυδρείο δεν θα στεγάσω σκληρά κοραλλια αλλά κυρίως LPS που γουστάρω. Καθαρός όγκος νερού όπως το έχω υπολογίσει θα είναι στα 250-260lt. Επίσης έχω υπολογίσει πως οι λάμπες θα βρίσκονται σε απόσταση περίπου 20εκ απο την επιφάνια του νερού, οπότε και ~70εκ απο το βυθό. Το να βάλω 6*54watt αντι για το παραπάνω δεν μου είναι δύσκολο.

Ποιά είναι η γνώμη σας?

Για μένα καλύτερα ο πρώτος συνδυασμός,να έχει και ακτινικές.

Θεωρώ ότι σε καλύπτουν για lps.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εμενα να πω την αληθεια μου φαινεται το τανκ στενο και ψηλο.

με 4-5 54αρες λογικα θα κανεις δουλεια,ειδικα αν μειωσεις και το υψος του ενυδρειου...

εαν σε παιρνει 1,20χ50 η και 60 πλατος χ 60 υψος θα ηταν πολυ καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

@Klaz, ναι το ενυδρείο είναι ψηλό αλλά στο σημείο που θα μπει θελω πάνω απόλα να δώσω όσο γίνεται περισσότερο όγκο νερού. Ακόμα και αυτά τα 5εκ που μου λες να κόψω είναι σχεδόν 50lt. Δυστηχώς για πλάτος δεν με πάει να το μεγαλώσω γιατί το έπιπλο το έχω ήδη φτιαξει (όπως και το sump 90*35*48). Με λίγα λόγια προτεραιότητα μου είναι να δώσω όσο γίνεται περισσότερο νερό στο σύστημα.

Οπότε στο θέμα φωτισμού 2*39watt + 4*54watt ή 6*54watt το θεωρείς αρκετά αλλα με το υπάρχον ύψος να χάνω απόδοση στον βυθό, σωστά? Όπως προείπα, απο φωτιστικό εως βυθό το υπολογίζω ~70εκ.

Για ΜΗ μέσα σε υπνοδωμάτιο πιστεύετε πως θα είναι too much απο θέμα φωτισμού (φοβάμαι μη ξαπλώνω στο κρεβάτι και με χτυπάει στη μάπα το φως), θερμοκρασίας και υγρασίας?

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα δω μεγάλη αύξηση θερμοκρασίας βάζοντας δύο λάμπες ΜΗ 150watt αντί για έξι λάμπες Τ5 σύνολο (σύνολο 324watt).

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως σε μικρο βαθμο,ναι θα δεις μια αυξηση.οσο για το θεμα υγρασιας νομιζω πως δεν ειναι και το πιο υγειηνο για υπνοδωματιο εκτος και αν χρησιμοποιησεις αφυγραντηρα.αν μεινεις παντως σε lps δεν ειναι απαραιτητα τα μεταλλα κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο μου το είχα στο δωμάτιο μου και κοιμόμουν σχεδόν κολλητά.Καταρχάς θα πρέπει να σκεφτείς το θόρυβο καθώς όσο λίγος και να είναι θα πρέπει να συμβιβαστής μαζί του.Τώρα σε ότι αφορά μετάλλου και τ5 και οι δύο θα σε ενοχλούν για να κοιμηθείς.Εγώ είχα και τις δύο λάμπες στο ενυδρείο μου και ζοριζόμουν να κοιμηθώ(περίμενα να κλείσουν).Τώρα για το θέμα φωτισμού είναι καθαρά στο μάτι σου τι θες.Στα συγκεκριμένα κοράλλια θα είσαι και με τον ένα και με τον άλλο φωτισμό καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ότι στο υπνοδωμάτιο έχω ενυδρείο με Δίσκους (τους 34βαθμούς τους έχω ακουμπήσει αρκετές φορές). Υγρασία δεν με έχει ενοχλήσει (μπορεί να την έχω συνηθήσει πλέον :D ), αλλά νομίζω παίζει ρόλο το ότι είναι κλειστό ενυδρείο. Αυτό που με προβληματίζει είναι η θερμοκρασία του νερού με τα ΜΗ.

Αν υποθέσουμε ενυδρείο με νερό 300lt κρατάει θερμοκρασία 28βαθμούς με Τ5 300watt σύνολο. Με ΜΗ 300watt τι διακίμανση θα έχουμε στην θερμοκρασία?

Υποθετικά πάντα σε ανοιχτό ενυδρείο, με ενσωματομένο ανεμηστήρα στο φωτιστικό και μερικά ανεμηστηράκια να βοηθούν στην εξάτμιση του νερού. Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν θα μπορώ να κρατώ την θερμοκρασία σε λογικά επίπεδα με ανεμηστηράκια (ειδικά το καλοκαίρι).

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο ακριβως θελω να σου επισημανω.πως ανοιχτο ενυδρειο τετοιων λιτρων σε συνδιασμο μεταλλα λαμπες και ανεμιστηρες η εξατμιση νερου θα ειναι στο υπερπεραν.και ολα αυτα τα πολλα λιτρα θα ειναι στον αερα και πανω στα παντα στο υπνοδωματιο.στους τοιχους,στα σεντονια,επανω σου.σε εμενα προσωπικα που κραταω 400 λιτρα με 2χ150 μεταλλου και 8 ανεμιστηρες ποτε δεν πηγα πανω απο 30 στην χειροτερη και αυτο,αλλα η εξατμιση ειναι τουλαχιστον 50 λιτρα το 6ημερο.....το χειμωνα σαφως και ειναι καλυτερα τα πραγματα,αλλα πλεον δουλευει μονιμα αφυγραντηρας...

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να θέλω είναι πολλά που με αποτρέπουν να βάλω τέτοιο φωτιστικό.

Οπότε πάμε για αγορά φωτιστικού 6x54...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...