Jump to content

Malawi 270Lt - Labido Tank


Orestis

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους μετά από πολύ καιρό που έχω να γράψω!

Θα κάνω μία παρουσίαση του ενυδρείου μου μετά από μία "ανακαίνηση'' που του έκανα.

Η κατασκεύη του είναι εδώ και δείχνει και το πως ήταν παλιά με το φελιζολένιο background που όπως ήταν αναμενόμενο έπιανε πολύ χώρο στο σχετικά μικρό ενυδρείο μου και στερούσε πολύτιμες κρυψώνες από τα ψάρια.Πλέον το διαμόρφωσα με λάβα και λευκή άμμο.

Τις αλλαγές του νερού και την συνεχή αναπλήρωση συνεχίζει να τις αναλαμβάνει σε συνεχή βάση,με πλήρη επιτυχία το σύστημα μου εδώ.

Η αλλαγή τελείωσε πριν 2 μέρες με την μεταφορά των ψαριών,και εχθές ξεγέννησα πρώτη (!) φορά και τη θηλικιά Labido στην τρίτη της γέννα!Έκανε 18 μικρά!

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Αφρική Λίμνες

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):90x50x60 (cm)

Συνολικά Λίτρα:270

Οργανισμοί

Φυτά: -

Ψάρια: Labidochromis Caeruleus (6+18)

3 x Eνήλικα 7-8 ε cm εκ των οποίvν το 1 σίγουρα αρσενικό και το άλλο σίγουρα θηλικό),

1 x δύο και κάτι μηνών (4 εκ)

2 x μηνός παρά (1 cm)

+18 ημέρας στη γεννήστρα!

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Εξωτερικά βαμμένο μαύρο πίσω και πλάγια.

Πέτρες: Λάβα κόκκινη και μάυρη 30kg

Βυθός: Ολόλευκη άμμος από PetShop 15 kg

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1m Led ψυχρά λευκά 24Volt

Διάρκεια φωτισμού: 7πμ-8μμ

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Tetratex EX1200 εξωτερικό φίλτρο που περιέχει : 2 λίτρα Siporax ,Σπασμένο κοράλι ,σφουγγάρι και υαλοβάμβακα

Θέρμανση/ Ψύξη: Hailea 300w heater

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αυτόματο σύστημα αλλαγών νερού

Διατροφή: Malawi της Tropical σε νιφάδες και Hicari Cichlid Excel με σπιρουλίνα.

Παράμετροι

pH: 8

Γενική σκληρότητα (GH): >7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): >10

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): <10

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Αυτόματα 3 φορές την εβδομάδα κάπου 10%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο,τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει προς το παρών το σπασμένο κοράλι

Φωτογραφίες:

post-40028-0-56312500-1320936031_thumb.jpg

post-40028-0-44692000-1320936034_thumb.jpg

post-40028-0-13822300-1320936038_thumb.jpg

post-40028-0-47155000-1320936042_thumb.jpg

post-40028-0-96057800-1320936045_thumb.jpg

post-40028-0-70755200-1320936049_thumb.jpg

post-40028-0-40043500-1320936053_thumb.jpg

post-40028-0-05021700-1320936057_thumb.jpg

post-40028-0-12642800-1320936069_thumb.jpg

post-40028-0-65916600-1320936123_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Orestis
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι ειναι πολυ ομορφο.Η μπλε λαμπα δεν σου αλλοιωνει τα χρωματα της λαβας?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Δεν είναι μπλε ακριβώς.Σαν λευκό του πάγου είναι...

Ναι,τα αλλοιώνει αλλά λίγο.Στις φωτό φαίνεται λίγο πιο "μπλε" από την πραγματικότητα!

Πάντως επειδή τα χρησιμοποιώ 1 χρόνο περίπου,με το παλίο set-up ,να σημειώσω ότι δεν είχα ποτέ άλγη στο ενυδρείο.Ίσως επειδή δεν έιναι και πολύ δυνατά.

Έγινε επεξεργασία - Orestis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Δεν είναι μπλε ακριβώς.Σαν λευκό του πάγου είναι...

Ναι,τα αλλοιώνει αλλά λίγο.Στις φωτό φαίνεται λίγο πιο "μπλε" από την πραγματικότητα!

Πάντως επειδή τα χρησιμοποιώ 1 χρόνο περίπου,με το παλίο set-up ,να σημειώσω ότι δεν είχα ποτέ άλγη στο ενυδρείο.Ίσως επειδή δεν έιναι και πολύ δυνατά.

Στο ειπα γιατι και εγω εχω λαβα,και μαζι με την αλγη δειχνει πολυ ομορφη,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θέλω άλγη! :kookoo:

Θα τους δώσω από ένα πιεστικό να καθαρήσουν το ενυδρείο και τις πέτρες αν βγάλει άλγη! :crazyyyy:

Ναι κάπου το πήρε το μάτι μου ότι έχεις λάβα σε ενυδρείο σου! Όσο έψαχνα να δω αν πρέπει ή όχι να βάλω (αφού τις είχα βάλει! ) έπεσα σε κάποια συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θέλω άλγη! :kookoo:

Θα τους δώσω από ένα πιεστικό να καθαρήσουν το ενυδρείο και τις πέτρες αν βγάλει άλγη! :crazyyyy:

Ναι κάπου το πήρε το μάτι μου ότι έχεις λάβα σε ενυδρείο σου! Όσο έψαχνα να δω αν πρέπει ή όχι να βάλω (αφού τις είχα βάλει! ) έπεσα σε κάποια συζήτηση!

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Μια χαρα ειναι,απλα ειναι ουδετερες και δεν σκληραινουν το νερο,

Link to comment
Share on other sites

Αν στην πορεία χρειαστεί θα ρίξω άλατα.Πρoς το παρόν το σπασμένo κοράλι στο φίλτρο αποδίδει πολύ καλά!

Έγινε επεξεργασία - Orestis
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κολπο κανουμε ,εγω εχω σταθερο 8,2.

Δεν θα χρειαστει να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι και εγώ αυτό νομίζω.3 μέρες δουλεύει και έχει ήδη παει κοντά στο 8.....είναι πιο αποτελεσματικό από το να το βάλεις σαν διακοσμητικό τελικά,όπως το είχα πριν....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ναι όντως φέρνει σε θαλασσινό!Ειδικά μέσα από τις φωτογραφίες!

Αυτές οι πέτρες λάβας είναι πανέμορφες ,και σχετικά οικονομικές σε σχέση με άλλες (αγοραστές), τις πήρα 18 ευρώ. Για τόση ποσότητα (όγκο) πέτρας,σε κανονική πέτρα θα ήταν πάρα πολύ το βάρος (100 κιλά + )

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το νεο set up. :bigemo_harabe_net-64:

Μου αρέσει που οι σωροί με τις πέτρες φτάνουν ψηλά και δείχνουν το ενυδρείο πολύ γεμάτο.

Ο φωτισμός δείχνει αρκετά μπλε και σε παραπέμπει όντως σε θαλασσινό.

Η πατέντα για την αναπλήρωση τρομέρή.

Ελπίζω να βρώ λίγο χρόνο να φτιάξω κάτι παρόμοιο οπότε θα σε ενοχλήσω για τη κατασκευή :D

Link to comment
Share on other sites

Ενόχλησε όσο θες! Αν και κρατιέμαι να κάνω το επόμενο (ψηφιακό) βήμα με ελεγκτές,lcd ,αυτόματα αντιχλωριοτικά στο νερό κτλ...!

Το ψάχνω όμως και σιγά σιγά πιστεύω θα το ολοκληρώσω.

Ευχαριστώ για τα σχόλια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ορέστη πολύ όμορφο το ενυδρειο σου!

Τωρα που είναι species το χαιρεσαι περισσότερο απο πρίν ???

Για τις κατασκευες σου δεν εχω λόγια.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ενόχλησε όσο θες! Αν και κρατιέμαι να κάνω το επόμενο (ψηφιακό) βήμα με ελεγκτές,lcd ,αυτόματα αντιχλωριοτικά στο νερό κτλ...!

Το ψάχνω όμως και σιγά σιγά πιστεύω θα το ολοκληρώσω.

Ευχαριστώ για τα σχόλια!

Δηλαδή να περιμένουμε την αναβάθμιση? :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ορέστη πολύ όμορφο το ενυδρειο σου!

Τωρα που είναι species το χαιρεσαι περισσότερο απο πρίν ???

Για τις κατασκευες σου δεν εχω λόγια.... :bowdown:

Σ' ευχαριστώ! Κοίτα είχα άσχημη εμπειρίa πριν.Τα auratus ,το αρσενικό βασικά,εξελίχθηκε σε πολύ άγριο,στο μικρό και ακατάλληλο,τότε, χώρο που τους είχα διαθέσει.Στρεσάρισε πολύ όλα τα ψάρια του ενυδρείου κυρίως 2 ακόμα αρσενικά του είδους του.Αναμενόμενο.Απλά ήθελα χαμηλούς τόνους στο ενυδρείο μου για να απολαμβάνω τα ψάρια χωρίς πολλά προβλήματα και απώλειες κυρίως για τα ίδια.Τώρα έχει πάει σε άλλη διάσταση.Τα ψάρια το χαίρονται και αυτό φαίνεται.Η μονοχρωμία μ αρέσει περισσότερο και πιστεύω θα την κρατήσω αυστηρά.Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια....

Δηλαδή να περιμένουμε την αναβάθμιση? :D

Να περιμένετε,ναι! Τώρα το πόσο δεν ξέρω.....Θέμα προγραμματισμού είναι.

Αν το πετύχω όμως θα καλύπτει πλήρως τις λειτουργίες ενός γλυκού ενυδρείου στη διαχείριση της στάθμης νερού και των αλλαγών του!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Κοίτα είχα άσχημη εμπειρίa πριν.Τα auratus ,το αρσενικό βασικά,εξελίχθηκε σε πολύ άγριο,στο μικρό και ακατάλληλο,τότε, χώρο που τους είχα διαθέσει.Στρεσάρισε πολύ όλα τα ψάρια του ενυδρείου κυρίως 2 ακόμα αρσενικά του είδους του.Αναμενόμενο.Απλά ήθελα χαμηλούς τόνους στο ενυδρείο μου για να απολαμβάνω τα ψάρια χωρίς πολλά προβλήματα και απώλειες κυρίως για τα ίδια.Τώρα έχει πάει σε άλλη διάσταση.Τα ψάρια το χαίρονται και αυτό φαίνεται.Η μονοχρωμία μ αρέσει περισσότερο και πιστεύω θα την κρατήσω αυστηρά.Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια....

Ειναι πολύ αγρια ψαρια....και μεγαλύτερο ενυδρειο να είχες πάλι τα ίδια θα έκανε!

Αν ποτε σκεφτεις να αλλάξεις ψαρια να εχεις υπόψη πως υπάρχουν και mbuna διμορφικά, δηλαδή αλλο χρωμα ο αρσενικός άλλλο χρωμα τα θηλυκά.....πχ

http://www.aquazone....showtopic=34347 Ps. saulosi

Αν ποτε ερεθει εκείνη η ώρα ανοιξε ενα θέμα στην κατηγορία "Κιχλίδες Αφρικής" και το συζητάμε περισσότερο! :rolleyes:

Καλή συνέχεια εύχομαι στις απίστευες κατσεκευες σου!!

Link to comment
Share on other sites

Τα Ps.Saulosi παίζουν πολύ στις επιλογές μου.Αν ποτέ επιλέξω να προσθέσω κάτι διαφορετικό θα είναι αυτά.

Αλλά προς το παρόν ψηφίζω species παρ'ότι ΜΗ βιοτοπικό.Η χρωματική αντίθεση είναι θεαματική.Το φαντάζομαι όσο θα μεγαλώνουν και τα υπόλοιπα να κολυμπάνε μαζί. :bigemo_harabe_net-138:

Είναι μεγάλο "+" ο διμορφισμός.

Το να είσαι σίγουρος για το τι φύλλο είναι το κάθε ψάρι είναι πολύ σημαντικό στη διαμόρφωση του πληθυσμού του tank.

Link to comment
Share on other sites

....όχι ότι και με το χρωματικό διμορφισμό μπορεί να είσαι πάντα σίγουρος βέβαια,πόσο μάλλον όταν έχεις να κάνεις με φοβισμένα αρσενικά που κάνουν τους κινέζους παριστάνοντας το θηλικό ομόειδο για να γλιτώσουν το ξύλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...