Jump to content

Πυκνοφυτεμενο ενυδρειο


zak

Recommended Posts

Το ενυδρείο σου δείχνει πολύ όμορφο και πλούσιο με τα φυτά του.

Η γνώμη μου, αλλά και η προσωπική μου εμπειρία, είναι ότι από τη στιγμή που υπάρχουν και ψάρια και μάλιστα αρκετού μεγέθους, καλό είναι να έχουν ελεύθερο χώρο για κολύμπι, αλλά και εύρεσης της τροφής.

Έχω παρατηρήσει, ότι όταν το ενυδρείο είναι "παραμελημένο" από πλευράς κλαδέματος, ένα μεγάλο μέρος της τροφής, που ρίχνουμε, κατεψυγμένης ή όχι, χάνεται μέσα στη βλάστηση και τα ψάρια δεν μπορούν να τη βρουν.

Με αποτέλεσμα και τα ψάρια να μένουν νηστικά, αλλά και να βρωμίζουμε το νερό.

Η προσωπική μου, λοιπόν, άποψη σε τέτοιες περιπτώσεις μικτών ενυδρείων, είναι ότι πρέπει να γίνεται συστηματικό κλάδεμα των φυτών, ώστε να μην καλύπτουν περισσότερο από το 1/3-2/3 της συνολικής επιφάνειας του πυθμένα του ενυδρείου. Φυσικά, πάντα αναφέρομαι στις περιπτώσεις, που συνυπάρχουν είδη ψαριών με κάποιες απαιτήσεις ελεύθερου χώρου και αναλογικά με τις διαστάσεις του ενυδρείου. Επίσης, θεωρώ σαν προϋπόθεση, ότι τα φυτά είναι σωστά τοποθετημένα και στις σωστές θέσεις.

Μια "χειρουργική λεπτή επέμβαση", λοιπόν στα φυτά σου, πιστεύω ότι θα αναδείξουν, περισσότερο τα ψάρια σου, το ενυδρείο σου αλλά και τα ίδια τα φυτά σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

"Το να σου πω εγώ κλάδεψε ή όχι από μια φωτογραφία, το βρίσκω τουλάχιστον ανόητο."

Ο ποιητής εδώ γράφει σε πρώτο ενικό πρόσωπο. Συνήθως όταν συμβαίνει το συγκεκριμένο γραμματικό φαινόμενο, ο ποιητής αναφέρεται σε καθαρά προσωπική του άποψη και στον εαυτό του. Για όσους δεν κατάλαβαν λοιπόν, εγώ σαν Γιάννης αναφέρω ότι θα θεωρούσα τον εαυτό μου ανόητο, όταν μόνο από μια φωτογραφία και χωρίς να γνωρίζω το μέγεθος των ψαριών πρότεινα να κλαδευτεί ένα υπέροχο πυκνοφυτεμένο ενυδρείο. Στο κάτω κάτω για να μπορέσει κανείς να φτιάξει ένα τέτοιο ενυδρείο σίγουρα έχει αφιερώσει κάποιον από τον προσωπικό του χρόνο.

Τώρα αν κάποιος θίχτηκε επειδή θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ανόητο..... :angry2::rasp:

Φίλε Γιάννη (istellas), θεωρώ Υπερβολικό... Αστοχο... και στα όρια της απρέπειας, ίσως, τον χαρακτηρισμό σου ο οποίος με προσβάλλει. Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις αυτό... Το αντιπαρέρχομαι όμως, στη βάση εκτίμησης που έχω για σένα, αλλά και θεωρώντας ότι όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος ή την υπερβολή κάποια στιγμή...

Όποιος έχει τη μύγα μου, να μου την φέρει πίσω...... Όσο για τα όρια της απρέπειας που αναφέρεις Ντίνο, μάλλον θα έπρεπε να αναθεωρήσεις καλύτερα, σκεπτόμενος κάποια άλλα πρόσφατα ποστ σου τα οποία δεν έχουν καμία θέση εδώ... Ό,τι έγραψα παραπάνω το έκανα έχοντας πλήρης επίγνωση των γραφόμενών μου και έχοντας σώας τας φρένας <_<. Το αν το θεωρείς λάθος ή όχι είναι δικό σου πρόβλημα...

Y.Γ. Η παραπάνω άποψη εκφράζει τον χρήστη istellas και όχι τον Section Moderator istellas. Για να μην μας

παρεξηγήσουν κιόλας οι διάφοροι καλοθελητές κυβερνοακουαριοχομπίστες. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...