Jump to content

Αναγνώριση Crab


Recommended Posts

Όπως αναφέρω και εδώ, έχω ένα καβουράκι.Ας υπάρχει και εδώ για μελλοντική αναζήτηση.

Είναι reef safe?

dsc00170yd.th.jpg dsc00169xl.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρω και εδώ, έχω ένα καβουράκι.Ας υπάρχει και εδώ για μελλοντική αναζήτηση.

Είναι reef safe?

dsc00170yd.th.jpg dsc00169xl.th.jpg

Έναν ίδιο κάβουρα έχω και στο δικό μου ενυδρείο.

Όταν είναι αναμμένα τα φώτα δεν τον βλέπω καθόλου,είναι συνέχεια κρυμμένος.

Κάποια βράδια όμως τον έχω δει να σουλατσάρει πάνω στο βράχο και να τρώει από την άλγη.

Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα με τα κοράλλια.

Τι να σου πω.Αφού δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα γιατί να μπω στην διαδικασία να ξεστησω το ενυδρείο;

Υ.Γ Σου έχω απαντήσει στο άλλο θέμα σου με ένα σχετικό λινκ.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εναν ίδιο έχω κι εγώ κανα χρόνο τώρα.

Την ημέρα δεν βγαίνει. Το βραδάκι αν κάνω κανα ντου μπορεί να τον πετύχω. Πολύ τροπαλό ζωντανό, ούτε κοράλλια πλησιάζει, ούτε γαρίδες και ψάρια.

ps. Κάτι τέτοια μικροσκοπικά καβούρια βρίσκουν στέγη σε σκληρά κοράλια χωρίς να τα πειράξουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εναν ίδιο έχω κι εγώ κανα χρόνο τώρα.

Την ημέρα δεν βγαίνει. Το βραδάκι αν κάνω κανα ντου μπορεί να τον πετύχω. Πολύ τροπαλό ζωντανό, ούτε κοράλλια πλησιάζει, ούτε γαρίδες και ψάρια.

ps. Κάτι τέτοια μικροσκοπικά καβούρια βρίσκουν στέγη σε σκληρά κοράλια χωρίς να τα πειράξουν ποτέ.

Δεν ειναι συμβιοτικο καβουρι,και μικροσκοπικος μενει για λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Ξου ξου :)

Μάλιστα κύριε Στράτο μας, αλλά που να τον εναποθέσω τον φουκαρά αφού δεν έχω sump?

Έναν ίδιο κάβουρα έχω και στο δικό μου ενυδρείο.

Όταν είναι αναμμένα τα φώτα δεν τον βλέπω καθόλου,είναι συνέχεια κρυμμένος.

Κάποια βράδια όμως τον έχω δει να σουλατσάρει πάνω στο βράχο και να τρώει από την άλγη.

Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα με τα κοράλλια.

Τι να σου πω.Αφού δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα γιατί να μπω στην διαδικασία να ξεστησω το ενυδρείο;

Υ.Γ Σου έχω απαντήσει στο άλλο θέμα σου με ένα σχετικό λινκ.

:bigemo_harabe_net-64:

To link που μου έδωσες και είχα βρει κι εγώ λίγο νωρίτερα ήταν η αφορμή να κουνήσω 3-4 βραχάκια και να τον βγάλω!!!

Εναν ίδιο έχω κι εγώ κανα χρόνο τώρα.

Την ημέρα δεν βγαίνει. Το βραδάκι αν κάνω κανα ντου μπορεί να τον πετύχω. Πολύ τροπαλό ζωντανό, ούτε κοράλλια πλησιάζει, ούτε γαρίδες και ψάρια.

ps. Κάτι τέτοια μικροσκοπικά καβούρια βρίσκουν στέγη σε σκληρά κοράλια χωρίς να τα πειράξουν ποτέ.

Η αλήθεια είναι οτι τον είχα δει μια φορά όταν έστηνα τον βράχο και ποτέ άλλοτε.

Ελα όμως που είναι (έτσι νομίζω για τον δικό μου τουλάχιστον) από τα καβούρια που όπως είπε ο Στράτος δεν μένουν μικρά, πειράζουν μαλακά κοράλλια και το κυριότερο, σκάβουν τον βράχο για να μεγαλώσουν την φωλιά τους.

Ε, ο δικός μου το είχε κάνει αυτό. Οταν έχεις ένα μικρο ενυδρείο με 5-6 κομμάτια βράχου, αν στο στήσιμο άκουγες κάποιο κομμάτι να "κουδουνίζει" θα το θυμώσουν. χαχαχαχαχαχαχα Μόλις έβγαλα το καβούρι και και άφησα τον βράχο κάτω άκουσα κάτι να κουδουνίζει. Κοιτώντας είδα στην σπηλιά του ένα εγκλωβισμένο κομματάκι βράχου. Οσο κι αν προσπάθησα να το βγάλω δεν τα κατάφερα. Οπότε η δουλειά είχε γίνει εκ των έσω.

Thanks πάντως όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Το επαναφέρω κι ρωτάω το εξής: κανα κολπάκι για να τον βγάλουμε έξω υπάρχει?

Μου έχει μείνει ένας ακόμα μέσα και την πέφτει στα μαλακά Μου έχει κουτσουρέψει μια δυο καλές αποικίες ζωανθούς. Σίγουρα "τρώει" και βράχο.

Εκανα 2-3 προσπάθειες να τον τσακώσω αλλά ο κερατάς είναι πολύ γρήγορος. Νομίζω οτι είναι και πολύ έξυπνος αφού πλέον κρύβεται πολύ.

Ο κάβουρας 99% είναι αυτός: http://mangrove.nus.edu.sg/pub/seashore/text/216.htm

Link to comment
Share on other sites

Καρτερι αργα,με κοκκινο φως,και αμεσο καμακωμα.Αν δεν μπορεις ετσι,δολωμα σε ενα ποτηρι και τοποθετησε το με κληση ωστε να μη μπορει να ανεβει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρει κι ο δυναμιτης,αλλα το αφηνουμε για το τελος :P

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Καρτερι αργα,με κοκκινο φως,και αμεσο καμακωμα.Αν δεν μπορεις ετσι,δολωμα σε ενα ποτηρι και τοποθετησε το με κληση ωστε να μη μπορει να ανεβει.

Το καμάκωμα το βλέπω χλωμό. Δεν απομακρύνεται από τις σχισμές των βράχων. Οποτε πάμε στο δόλωμα.

Νεροπότηρο στενό, με γαρίδα?

Link to comment
Share on other sites

Το καμάκωμα το βλέπω χλωμό. Δεν απομακρύνεται από τις σχισμές των βράχων. Οποτε πάμε στο δόλωμα.

Νεροπότηρο στενό, με γαρίδα?

Μην το βλεπεις χλωμο.Θα παιξει το ρολο του το κοκκινο φως.

Ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλεπεις χλωμο.Θα παιξει το ρολο του το κοκκινο φως.

Ακριβως.

Αντε να δοκιμάσω με έναν φακό led.

Thanks Στράτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...