Jump to content

Led Project 5 X 50 Watt


kostas82

Recommended Posts

Λοιπον..παιδια θελω να φτιαξω ενα φωτιστηκο ή 5 ανεξαρτητα με λεντ 50 βατ το ενα για να φωτισω το reef μου το οποιο εχει διαστασεις 130χ50χ60υ . Τα ''λεντακια'' εχουν ερθει ολα εκτος απο τα λευκα που τα περνω αυριο και κατι κολλες που θα ερθουν σε καμια εβδομαδα , συνολικα εχω παραγγειλει 3 cool white 10k,2 royal blue ,5 ψυκτρες , 5 φακους 0-90 μηρες με τους ανακλαστηρες τους και τις κολλες .

Τωρα δουλευω μεταλου στα 14κ 300βατ + 100 βατ τ5 το προβλημα ειναι η αυξημενη καταναλωση σε ρευμα

να μερικες φωτο απο τα πραγματα που εχουν ερθει μεχρι στιγμης

1320239394589.jpg

DSC00200-1.jpg

DSC00211-1.jpg

DSC00213.jpg

τροφοδοτικα θα φτιαξουμε παρεα με τον θειο μου αυτο που δεν ξερω ειναι τι μορφη θα εχει το ολο συστημα προσανατολιζομαι σε μια κατασκευη σαν αυτο Ecoxotic 50w LED CANNON 12K Live Coral FREE SHIPPING!

τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Super Κώστα :buttrock:καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

Super Κώστα :buttrock:καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους.

Ναι αυτη την φορα θα κανω μια σωστη παρουσιαση ..να ξεφυγουμε λιγο απο τα τριβατα λεντ οχι επειδη δεν ειναι καλα αλλα τα πιο μεγαλα ερχονται φτηνοτερα λογο οτι χρειαζεσαι λιγοτερους φακους-ψυκτρες και να δουμε και κατι καινουργιο, αν εχουν καλη αποδοση εχει καλως αν οχι θα κλαιω 240 ευρω :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κωστη τι κοστος εχουν τα υλικα που χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites

Κωστη τι κοστος εχουν τα υλικα που χρειαζεται;

καλησπερα Βασιλη , 236 ευρω με τα μεταφορικα χωρις drivers γιατι θα φτιαξουμε,.. για τα 5 λεντ,ψυκτρες και φακους με ανακλαστηρες βαζω και τα λιγκ να τα δουμε

http://www.ebay.com/...=item336dee72fe

Heat Sink for 20W 30W 50W LED

59mm Lens Reflector Collimator + Base for 20-100W LED

http://www.ebay.com/...984.m1439.l2649

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο project!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια να εχεις και κρατα μας ενημερους!!

Καλή επιτυχία στο project!

ευχαριστω ρε παιδια , να 'στε καλα ..σημερα αντιμετωπισα την πρωτη δυσκολια με τα ελτα ..ενω μου μου εστειλαν τις κολες τα λευκα λεντ

που ειχα παραγγειλει πρωτα απο τον ιδιο κινεζο δεν εχουν ερθει.Πηρα τηλ. στα κεντρικα των ελτα και μου ειπε οτι το συστημενο ειναι στο ταχυδρομειο 10 μερες τωρα και ξαναπηγα στο ταχυδρομειο η κοπελα εκει φιλοτιμη εψαξε αρκετη ωρα αλλα δεν το βρηκε λεω μηπως εχει παει στο αλλο καταστημα στην λεωφορο κηφισιας ,μηπως υπαρχει καμια ιδεα για το που μπορει να ειναι το δεματακι ;ο κινεζος παντος το εχει στηλει χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα καλα με τα ελτα βγαλαμε ακρη εχω μαζεψει ολα τα πραγματακια που θελουμε, τωρα πρεπει να σκεφτω πως θα ειναι το φωτιστικο τι μορφη θα εχει την κατασκευη των τροφοδοτικων και αν πρεπει ή οχι να αναβουν ολα μαζι και να πεταχρω μεχρι το πλαισιο να βρω ανεμιστηρακια για τις ψυκτρες , καθε ιδεα εννοειται ευπροσδεκτη και μερικες φωτο

DSC00215.jpg

DSC00216.jpg

DSC00219.jpg

DSC00220.jpg

DSC00221.jpg

DSC00217.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον το φωτιστικο ειναι σχεδον ετοιμο , αυτη την στιγμη το εχω αναμενο να δω πως θα συμπεριφερθουν τα εξαρτηματα και ελεγχο θερμοκρασιας παμε λιγες φωτο ...

DSC00325.jpg

DSC00323.jpg

1323190422033.jpg

1324217706007.jpg

1325937047104.jpg

DSC00298.jpg

DSC00300.jpg

DSC00323.jpg

δυστηχως το ενα λεντ μου ειχε πεσει κατω και τωρα δεν αναβει ολο αναβουν οι τρεις σειρες απο τις 5 ,

τις αρχικες ψυκτρες τις αφησαμε και αγορασαμε μια ενιαια 130 εκ και φτιαξαμε στην στραντζα ενα καπακι στο οποιο ανοιξαμε με ποτηροτρυπανο 5 τρυπες το καπακι μπηκε απο κατω και κρατα ανακλαστηρα και φακο στην θεση του χωρις κολα απο την επανω πλευρα της ψυκτρας μπηκαν 5 φανακια 8εκ κρατανε την θερμοκρασια στους 23 βαθμους ,το φωτιστικο βγαζει αρκετο φως τα λεντ δουλευουν απο 32-36βολτ και δουλευουν σταθερα στα 33 το ντιμαρισμα δεν το προχωρησαμε ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχουμε κανενα νεο?

Άξιζε, η ανάπτυξη και το χρώμα είναι πολύ καλά

DSC00431.jpg

DSC00427.jpg

DSC00423.jpg

DSC00417.jpg

1330373953042.jpg

1330373293039.jpg

DSC00415.jpg

DSC00402.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas82
Link to comment
Share on other sites

κωστα καλο, αλλα κανει σκιες λογω του οτι ειναι λιγα τα led. δηλαδη θα ηταν προτιμοτερο αντι για λιγα λεντ των 50watt να βαλεις πολλα λεντ των 3watt. ετσι δε ειχες σκιες και θα επεζες ανετα με το φασμα και τελικο χρωμα. τελος με τα ιδια λεφτα θα επερνες και cree αμερικανικα.

παντα φιλικα κωστας

Link to comment
Share on other sites

κωστα καλο, αλλα κανει σκιες λογω του οτι ειναι λιγα τα led. δηλαδη θα ηταν προτιμοτερο αντι για λιγα λεντ των 50watt να βαλεις πολλα λεντ των 3watt. ετσι δε ειχες σκιες και θα επεζες ανετα με το φασμα και τελικο χρωμα. τελος με τα ιδια λεφτα θα επερνες και cree αμερικανικα.

παντα φιλικα κωστας

Κωστή έτσι όπως το βλέπω ένα μήνα μετά , σε τρίβατα δεν θα πήγαινα , θα επέλεγα κατά πάσα πιθανότητα σε αυτό το ενυδρείο 20 βατ με φακούς 90 μοιρών , οι σκιές που βλέπεις είναι επειδή πίσω από το ενυδρείο υπάρχει ένα φωτιστικό που φώτιζε σε κάποια σημεία από πίσω . Από τον Κινέζο είμαι πολύ ευχαριστημένος μην ξεχνάς ότι δουλεύουν σχεδόν σβηστά στα 31,7 βολτ με μέγιστο τα 36 αν τους δώσω ακόμα τρία βολτάκια θα με πάρουν με τις πέτρες οι ακροπόρες χαχαχα .

Το χρώμα μπορείς να το ρυθμίσεις αναλόγως με τι χρώμα λεντ θα επιλέξεις και σε τι συνδυασμό θα πας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...