Jump to content

Βραχυκύκλωμα Αντλίας Juwel


Panos1990

Recommended Posts

Μπορει να μου πει κανεις γιατι βραχυκυλωνουν οι εσωτερικες αντλιες τις Juwel;

Ειναι η δευτερη που καιγεται μεσα σε διαστημα 6 μηνων..

Το τραγικο ειναι οτι υποτιθεται οτι κανουν για θαλασσινο..

Επισης παρατηρω μια διαβρωση-σκουρια στο πανω μερος της αντλιας...

:wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο πραγματικά είσαι άτυχος,δουλεύω τους κυκλοφοριτές της εδώ και 13 χρόνια χωρίς πρόβλημα.τον πρώτο τον άλλαξα στα 2 χρόνια γιατί απλά δεν με κάλυπτε (και τον έχω ακόμα για εφεδρικό).Ο οποίος και κάηκε πριν 5 χρόνια από μία διακοπή ρεύματος...τον δεύτερο λοιπόν που αγόρασα τον έχω μέχρι σήμερα (3 χρόνια στα αλάτια) χωρίς να έχει πάθει τίποτα...Είσαι άτυχος φίλε

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως πανο μου,και μιλαω εκ προσωπικης πειρας,2 ειναι δυστυχως τα προιοντα με πολυ μεγαλη αστοχια υλικου εδω και πολλα χρονια μαλιστα.οι ιταλικοι κυκλοφορητες των φιλτροκουτιων της και οι ''οτι να'ναι δειχνω-οτι να ναι με ρυθμιζεις'' θερμοστατες της.

οι κυκλοφορητες ευκολα σταματανε,κανουν χαζομαρες με την προπελλα,απομαγνητιζεται ο αξονας και γενικα ειναι να μην ασχολησαι μαζι τους.αν δεν κανω λαθος εχουν καταγωγη απο την sicce.

τωρα που σε διαβαζω αγαπητε μου zoo,μαλλον εσυ αποδειχθηκες ιδιαιτερα τυχερος με αυτα τα προιοντα.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι είναι να μπαίνω στο δωμάτιο και παφ να πέφτει η ασφάλεια;

Αποσυνδέω τα πάντα, ψάχνω καλώδια και μυρίζω καμένο!

Αφού έψαξα τις λάμπες ανακαλύπτω πως είναι ο κυκλοφορητής..

Έστειλα μνμ στην Juwel να δω αν θα μου απαντήσουν..

Θα πρέπει να κάνω πατέντα να προσαρμόσω έναν κυκλοφοριτή άλλης εταιρίας.

Ειδικά αν σκεφτείς το κόστος των αντλιών της Juwel ούτε για πλάκα δεν αξίζουν.

Άλλο και αυτό με τους θερμοστάτες Klaz.. ότι νάνε..

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εκαψες και την αντλια που σου εδωσα?5 χρονια την δουλευα, πως τα καταφερες ρε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εκαψες και την αντλια που σου εδωσα?5 χρονια την δουλευα, πως τα καταφερες ρε?

εγω θα την εκαιγα σε 3-4 μηνες.τοσο μου πηγαιναν αυτες οι αντλιες οσο καιρο ειχα juwel.αλλαξα καμμια 4-5 οσο καιρο το ειχα.
Link to comment
Share on other sites

εγω θα την εκαιγα σε 3-4 μηνες.τοσο μου πηγαιναν αυτες οι αντλιες οσο καιρο ειχα juwel.αλλαξα καμμια 4-5 οσο καιρο το ειχα.

Κωστα,εγω την ειχα 5 χρονια και δουλευε μια χαρα μεχρι που ξυλωσα το εσωτερικο φιλτρο του juwel μου. Πριν κανα μηνα την εδωσα στον Πανο, αν ειναι αυτη που λεει εδω βεβαια και ο αθεοφοβος την εκαψε :P

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όλοι οι κυκλοφορητές της Juwel έχουν αλλαχτεί από μία φορά τα τελευταία δέκα χρόνια (πάλι καλά)

Από την πρώτη φορά που μου έτυχε διατηρώ πάντα και έναν ανταλλακτικό κυκλοφορητή για το καθένα από τα δύο αυτά ενυδρεία (και όχι μόνο γιατί και στο tetra είχα αντίστοιχα προβλήματα)

Εναλλακτικός κυκλοφορητής που ταιριάζει υπάρχει της hydor με μία μικρή πατέντα αφαίρεσης του καλύμματος της προπέλας. Είναι hydor βέβαια, αλλά δεν είναι η bulk έκδοση που αγοράζει η Juwel.

Διαφορετικά, πας σε original.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα,εγω την ειχα 5 χρονια και δουλευε μια χαρα μεχρι που ξυλωσα το εσωτερικο φιλτρο του juwel μου. Πριν κανα μηνα την εδωσα στον Πανο, αν ειναι αυτη που λεει εδω βεβαια και ο αθεοφοβος την εκαψε :P

Ρεσυ διαβρώθηκε και αυτή όπως και η προηγούμενη που είχα για τρία χρονιά στο γλυκό...

Σε μένα όλοι οι κυκλοφορητές της Juwel έχουν αλλαχτεί από μία φορά τα τελευταία δέκα χρόνια (πάλι καλά)

Από την πρώτη φορά που μου έτυχε διατηρώ πάντα και έναν ανταλλακτικό κυκλοφορητή για το καθένα από τα δύο αυτά ενυδρεία (και όχι μόνο γιατί και στο tetra είχα αντίστοιχα προβλήματα)

Εναλλακτικός κυκλοφορητής που ταιριάζει υπάρχει της hydor με μία μικρή πατέντα αφαίρεσης του καλύμματος της προπέλας. Είναι hydor βέβαια, αλλά δεν είναι η bulk έκδοση που αγοράζει η Juwel.

Διαφορετικά, πας σε original.

Κατι παιζει με τις Juwel...

Ευχαριστω, θα το ψαξω για της hydor...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ανδρεα,hydor και οχι sicce οπως λανθασμενα θυμομουν ειναι οι αντλιες τους......

Link to comment
Share on other sites

Αφου σε ξερω ρε Πανο,εισαι μαστροχαλαστης εσυ,κατι της εκανες και την χαλασες :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αφου σε ξερω ρε Πανο,εισαι μαστροχαλαστης εσυ,κατι της εκανες και την χαλασες :rasp:

Aσε ρε ξενερα....

Θα ψαξω να αγορασω hydor..

Link to comment
Share on other sites

Aσε ρε ξενερα....

Θα ψαξω να αγορασω hydor..

Αφου και αυτη θα τη χαλασεις ρε χρυσοχερι :P

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως πανο μου,και μιλαω εκ προσωπικης πειρας,2 ειναι δυστυχως τα προιοντα με πολυ μεγαλη αστοχια υλικου εδω και πολλα χρονια μαλιστα.οι ιταλικοι κυκλοφορητες των φιλτροκουτιων της και οι ''οτι να'ναι δειχνω-οτι να ναι με ρυθμιζεις'' θερμοστατες της.

οι κυκλοφορητες ευκολα σταματανε,κανουν χαζομαρες με την προπελλα,απομαγνητιζεται ο αξονας και γενικα ειναι να μην ασχολησαι μαζι τους.αν δεν κανω λαθος εχουν καταγωγη απο την sicce.

τωρα που σε διαβαζω αγαπητε μου zoo,μαλλον εσυ αποδειχθηκες ιδιαιτερα τυχερος με αυτα τα προιοντα.....

+1

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι πως μια γερμανική υποτίθεται εταιρεία με τόσο καλά ενυδρεία αλλά και τόσο σωστά εσωτερικά φίλτρα (είναι ίσως οτι πιο πλήρες κυκλοφορεί από εσωτερικά φίλτρα μαμά) βάζει τόσο μούφα πράγματα μέσα και δεν έβαζε από την αρχή ένα jager και μια compact plus και να τελειώνει η ιστορία. Εν το μεταξύ πρέπει να είναι όλα διαλογής καθώς υποτίθεται ότι είναι hydor και παρόμοια αντλία με την PICO EVOLUTION (της Hydor), αλλά καμία σχέση... οι PICO EVOLUTION δεν χαλάνε...

Τι να πει κανείς ;!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αληθεια.τοσα χρονια εχει φτιαξει ενα καλο ονομα σαν κατασκευαστης αλλα παρολα αυτα συνεχιζει να χρησιμοποιει αυτα τα 2 προιοντα που ειναι χειροτερα και απο τα χειριστα κινεζικα no name.

αξιζει να παιζει την αξιοπιστια της τοσο πολυ χρησιμοποιωντας τετοια αναξιοπιστα αλλα και παραλληλα με τοσο σημαντικο ρολο στο ενυδρειο μας προιοντα?

Link to comment
Share on other sites

Αντε βγαλε ακρη..

Dear Panagiotis,

With regret we have taken note of your mail.

We recommend to complain both pump at your retailer with the receipt of purchase.

Our pumps should not have any metal corrosion .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...