Jump to content

500Lt


NAZERAKIS

Recommended Posts

ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ 500ΛΤ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΤΣΑΜΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ??

Link to comment
Share on other sites

AFRIKH

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσει έχει διαθέσιμες, τι ψάρια από την αφρική θες να βάλεις, πόσα από αυτά θέλεις να βάλεις και γιτί διάλεξες το 500 λίτρα σαν νούμερο;

Link to comment
Share on other sites

Ok γενικα κανω σκεψης για να κανω ενα μεγαλο ενυδρειο και θελω απλα να μαθω ποσο περιπου θα βγει οικονομικα για να κανω το κουμαντο μου.Το τι θα μπει μεσα ειναι αγνωστο αλλα πιο πολυ παμε σε ψαρια που βολευονται σε σκληρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

160μ 50π 60υψ .12αρι γυαλι.Αν θελεις ομως μεγαλα ψαρια ,οπως πχ φροντοζα,αυξησε το πλατος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις όσο μεγαλύτερο σε παίρνει! Σε τέτοιες στανταρ διαστάσεις όπως σου είπε ο κιχλιδάτος υπάρχουν έτοιμες λύσεις όπως anubias πχ που βγαίνουν σε πολύ καλές τιμές!

Αν έφτιαχνα εγ΄ω ενυδρείο και είχα χώρο θα έδινα πολύ πλάτος πχ 80 πόντους ή 1 μέτρο ας πούμε και θα ζάζευε όλος ο κόσμος!Καλό το μήκος και το ύψος αλλά σαν το βάθος δεν έχει!Επίσεις άλλη μία συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι πάντα να κάνεις το ύψος μικρότερο ή ίσο με το πλάτος!Είναι θέμα αναλογιών και είναι από τις μικρές λεπτομέριες που κατα την γνώμη μου ανεβάζουν την εικόνα σε άλλο επίπεδο!

Τελος εγώ αν έφτιαχνα μεγάλο ενυδρείο θα το έκανα ξύλινο είδικα αν ήταν να κολήσει σε τοίχο!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Ok γενικα κανω σκεψης για να κανω ενα μεγαλο ενυδρειο και θελω απλα να μαθω ποσο περιπου θα βγει οικονομικα για να κανω το κουμαντο μου.Το τι θα μπει μεσα ειναι αγνωστο αλλα πιο πολυ παμε σε ψαρια που βολευονται σε σκληρο νερο.

Εγώ το έκανα μόνος μου με διαστάσεις 130-60-70ύψος με 10άρι τζάμι και 4 κοντρες πάνω κάτω και μου βγήκαν τα τζάμια 120ευρώ

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ok γενικα κανω σκεψης για να κανω ενα μεγαλο ενυδρειο και θελω απλα να μαθω ποσο περιπου θα βγει οικονομικα για να κανω το κουμαντο μου.Το τι θα μπει μεσα ειναι αγνωστο αλλα πιο πολυ παμε σε ψαρια που βολευονται σε σκληρο νερο.

Διαστάστεις 150*40*60 ύψος με 10άρι τζάμι ανοικτό και κόντρες πάνω - κάτω για θαλασσινό μου βγήκε 130 ευρώ + τις σιλικόνες, μεγάλη προσοχή αν φτιάξεις τελικά να είναι ρονταρισμένα τα τζάμια και σωστό τρόπο κόλλησης με πολύ υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Διαστάστεις 150*40*60 ύψος με 10άρι τζάμι ανοικτό και κόντρες πάνω - κάτω για θαλασσινό μου βγήκε 130 ευρώ + τις σιλικόνες, μεγάλη προσοχή αν φτιάξεις τελικά να είναι ρονταρισμένα τα τζάμια και σωστό τρόπο κόλλησης με πολύ υπομονή.

Για ποιον λογο πρεπει να ειναι οπασδηποτε ρονταρισμενα?

Ποιος ειναι ο σωστος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λογο πρεπει να ειναι οπασδηποτε ρονταρισμενα?

Ποιος ειναι ο σωστος τροπος?

Για να μην υπάρχουν στραβοκοψίματα, όταν κόβεις με το διαμάντι το τζάμι γίνεται τραχύ και όχι ομοιόμορφα κομμένο κατά μήκος και η απόδοση συγκόλλησης μεταξύ των τζαμιών είναι μικρότερη σε σχέση με το ρονταρισμένο και όσο πιο μεγάλο ενυδρείο κατασκευάζεις τόσο μικραίνει και η απόδοση ενώ όταν είναι ρονταρισμένα η κόλληση γίνεται ομοιόμορφα χωρίς κενά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχουν στραβοκοψίματα, όταν κόβεις με το διαμάντι το τζάμι γίνεται τραχύ και όχι ομοιόμορφα κομμένο κατά μήκος και η απόδοση συγκόλλησης μεταξύ των τζαμιών είναι μικρότερη σε σχέση με το ρονταρισμένο και όσο πιο μεγάλο ενυδρείο κατασκευάζεις τόσο μικραίνει και η απόδοση ενώ όταν είναι ρονταρισμένα η κόλληση γίνεται ομοιόμορφα χωρίς κενά.

Ο μονος λογος που πρεπει να ρονταρουμε τα γυαλια ειναι αισθητικος και μονο.Κατα τα αλλα εκτος απο την μεγαλη οικονομικη επιβαρυνση,υπαρχει και ενας αλλος ποιο σοβαρος λογος που δεν πρεπει να ρονταρουμε τα γυαλια.Οταν τα γυαλια (ειδικα στα μεγαλα ενυδρεια)ειναι απλα τροχισμενα,η πλευρες ειναι ποιο ποροδες και κολλουν καλυτερα με την σιλικονη.Αλλωστε τα γυαλια 12ρια και πανω,(εγω θα ελεγα και 10αρια)κοβονται σε συγχρονα μηχανηματα και οχι στο χερι με διαμαντια.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος που πρεπει να ρονταρουμε τα γυαλια ειναι αισθητικος και μονο.Κατα τα αλλα εκτος απο την μεγαλη οικονομικη επιβαρυνση,υπαρχει και ενας αλλος ποιο σοβαρος λογος που δεν πρεπει να ρονταρουμε τα γυαλια.Οταν τα γυαλια (ειδικα στα μεγαλα ενυδρεια)ειναι απλα τροχισμενα,η πλευρες ειναι ποιο ποροδες και κολλουν καλυτερα με την σιλικονη.Αλλωστε τα γυαλια 12ρια και πανω,(εγω θα ελεγα και 10αρια)κοβονται σε συγχρονα μηχανηματα και οχι στο χερι με διαμαντια.

Έχω φτιάξει 3 ενυδρεία με ρονταρισμένα τζάμια, το τελευταίο 350 λίτρα με 10αρι τζάμι και σε σχέση με τα προηγούμενα ενυδρεία που έχω κάνει που δεν ήταν ρονταρισμένα μπορώ να σου πω ότι δεν συγκρίνεται η ευκολία κόλλησης ρονταρισμένα με μη, μιλάω πάντοτε απο προσωπικής άποψης και μόνο, ο καθένας έχει βέβαια και την δική του άποψη για τον τρόπο κόλλησης αλλά δεν θεωρώ το ροντάρισμα μόνο αισθητικό λόγο αλλά και καθαρά πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει 3 ενυδρεία με ρονταρισμένα τζάμια, το τελευταίο 350 λίτρα με 10αρι τζάμι και σε σχέση με τα προηγούμενα ενυδρεία που έχω κάνει που δεν ήταν ρονταρισμένα μπορώ να σου πω ότι δεν συγκρίνεται η ευκολία κόλλησης ρονταρισμένα με μη, μιλάω πάντοτε απο προσωπικής άποψης και μόνο, ο καθένας έχει βέβαια και την δική του άποψη για τον τρόπο κόλλησης αλλά δεν θεωρώ το ροντάρισμα μόνο αισθητικό λόγο αλλά και καθαρά πρακτικό.

Σεβαστη η αποψη σου,γιαυτο ειμαστε εδω ,να καταθετουμε την εμπειρια μας ,για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον.Αλλα κλεινοντας θα σου κανω μια ερωτηση.Εχεις φτιαξει με 12αρι + ενυδρειο?Αν ναι τοτε θα ειδες ποσο σωστα ειναι κομενα τα γυαλια,γιατι το χερι δεν μπορει να τα κοψει,και το κοβει το μηχανημα ,και γιαυτο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη η αποψη σου,γιαυτο ειμαστε εδω ,να καταθετουμε την εμπειρια μας ,για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον.Αλλα κλεινοντας θα σου κανω μια ερωτηση.Εχεις φτιαξει με 12αρι + ενυδρειο?Αν ναι τοτε θα ειδες ποσο σωστα ειναι κομενα τα γυαλια,γιατι το χερι δεν μπορει να τα κοψει,και το κοβει το μηχανημα ,και γιαυτο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Ακόμα με 12άρι ολόκληρο ενυδρείο δεν έχω φτιάξει εκτός απο αυτό που έκανα τώρα και έβαλα στον πάτο 12αρι αλλά και αυτό ρονταρισμένο ήταν οπότε δεν μπορώ να σου πω, σίγουρα τζάμι τέτοιας διαμέτρου δεν μπορεί να το κόψεις με το χέρι αλλά μόνο με μηχάνημα και τα σημερινά μηχανήματα είναι και πολύ σύγχρονα οπότε σίγουρα θα κάνουν και πολύ καλό κόψιμο για να μην πω σχεδόν τέλειο, δεν διαφωνώ μαζί σου εαν κοπεί με μηχάνημα, εγώ αναφερόμουν σε κόψιμο με διαμάντι και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...