Jump to content

Αναγνώριση Ανεμώνης


Recommended Posts

Γεια σας, πήρα σήμερα αυτή την ανεμώνη απο κατάστημα στη Δυτική Θεσσαλονίκη, μου είπαν την επιστημονική ονομασία της αλλά δεν την θυμάμαι, είναι η Haitian anemone; Βρήκε το σημείο της και την τάισα κατεψυγμένη αρτέμια με σύριγγα επειδή απο το κατάστημα που την πήρα δεν είχε τροφή για πώληση. Επίσης θέλω να ρωτήσω απο που θα πάρω γαρίδες και ψαράκια για το τάισμα της; Ακόμα καλύτερα υπάρχει κάποιος που να έχει την συγκεκριμένη για να μου δώσει συμβουλές; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ενημερωθείς για τις ανεμώνες από εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42798

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη ειναι Condylactis sp η Condylactis gigantea και υπαρχει και σε ασπρο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολυ καλο φωτισμο,αλλα μετρια κυκλοφορια.Ειναι επιθετικη,εχει ισχυρο τσιμπημα,και μπορει να προκαλεσει ζημια σε αλλα κοραλια αλλα και ανεμωνες.Να μην κρατιεται μαζι με κοκκινους ερημιτες,οι οποιοι στη φυση ειναι εχθροι της.

Για να μην πω ποτε,θα πω οτι πολυ σπανια θα τη δουμε να συγκατοικει με κλοουν.

Ταισμα με κομματια ψαριου,γαριδας,αλλα και μεγαλου krill.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την πήρα για σπίτι για τα κλοουνακια μου, κατάλαβα, η κυκλοφορία εκεί που πήγε και έκατσε είναι δυνατή και από φωτισμό έχω τρεις Τ5 της aqualife στα 10000 Κ ( δύο λευκές και μια μπλε 80 watt έκαστος ) και λεντοταινία 1,5 μετρό λευκό του πάγου 14,4 watt στο μέτρο σε ενυδρείο 350 λίτρων μικρα, δεν επαρκεί να βάλω και άλλη μια Τ5 στα 80 watt; Κομμάτια γαρίδας και ψαριού να πάρω από ιχθυοπωλειο και να την βρασω για αποστείρωση;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με γαριδα κατεψυγμενη καθαρισμενη.

Κοψε κομματακι που να μπορει να χωρεσει στο στομα της,ξεπαγωσε τη καλα και δωσε της.

Δοκιμασε και κατεψυγμενο μεγαλο krill.Θα βρεις στα ενυδρειομαγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα αγοράσω αύριο πρωί πρωί ότι μου είπατε και θα της δωσω να φάει, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και σίγουρα θα χρειαστώ αργότερα να μου λύσετε και άλλες απορίες στο συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και πήρα γαρίδα φρέσκια απο ψαράδικο και την καθάρισα, την έβρασα για αποστείρωση, έκοψα ένα κομμάτι και την τάισα στην ανεμώνη όπου την εξαφάνισε πολύ σύντομα, επίσης να πω ότι άρχισα να προσέχω αμυδρά στις άκρες της μωβ λεπτομέρειες όπως στην παραπάνω φωτό, αυτό σημαίνει ότι όλα πάνε καλά;

Link to comment
Share on other sites

Καλα :)

Ειναι εντυπωσιακη και ομορφη ανεμωνη.

Παρατηρησε την τις επομενες μερες,και ενημερωσε μας ξανα,και ανεβασε και καμια φωτογραφια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ωραία, οκ θα ανεβάσω καινούρια φωτό τις επόμενες μέρες να μου πείτε πως πάει, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη μετά την τελευταία φωτό είναι έτσι και άρχισαν στις άκρες του να φαίνονται μωβ λεπτομέρειες. Επίσης αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι έχω παρατηρήσει κυρίως απογευματινές ώρες να συρρικνώνεται στο 1/5 και μετά απο κάποια ώρα να ξαναγίνεται κανονική, αυτό έγινε τουλάχιστον 4 φορές απο την μέρα που την πήρα, είναι κάτι συνηθισμένο αυτό που γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να εγκλιματιστει απολυτα,θα εχεις <<κολπακια>>.

Στη φωτο παντως τη βλεπω cool :) .

Ταισμα δυο φορες τη βδομαδα.Αμα δεις πως δεν το δεχετε μην την πιεσεις.

Εχει μετακινηθει καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Την ταιζω κάθε τρεις μέρες γαρίδα με τσιμπίδα την οποία καταναλώνει άμεσα και μάλιστα σήμερα που την ταιζα πεθανα στο γέλιο γιατί είχε μια αψιμαχία με την cleaner shrimp για το ποιός θα πάρει το κομμάτι, η γαρίδα τραβούσε και η ανεμωνη από την μια έσπρωχνε την γαρίδα και από την άλλη προσπαθούσε να φάει, το σημείο που κάθεται είναι αυτό που πήγε από την πρώτη μέρα, είναι φυσιολογικό δηλαδή το ξεφούσκωμα λες; Πάντως έχεις δίκιο είναι πανέμορφη και ας μην πηγαίνουν τα κλοουνακια προς τα εκεί, δεν μετάνιωσα που την πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανεμορφο ζωντανο πραγματικα :)

Για να μη σε παιδευουν οι γαριδες,ταιζε με λιγο γαριδουλα αυτες πρωτα να εχουν να ασχολουνται,και μετα ταιζε την ανεμωνη :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ Στράτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ανεμώνη Στράτο έχει βρει το μέρος της και δεν κουνιέται απο εκεί με τις γαρίδες να της κάνουν παρέα, την ταίζω κάθε δυο μέρες κομμάτια αποστειρωμένης γαρίδας, τώρα είναι σε αυτή την κατάσταση , αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάποιες φορές βγάζει απο το στόμα της κάτι σαν νεφελώματα όπως φαίνεται ο καπνός του τσιγάρου στον αέρα, αυτό είναι φυσιολογικό; Αυτό που αντιμετωπίζω τώρα είναι πράσινη άλγη η οποία επεκτείνεται στο ενυδρείο και έχω παραγγείλει απο το pectumulus τις αμπούλες της Prodibio BIO CLEAN marine για την καταπολέμηση της με φυσικό τρόπο με βακτήρια, η ανεμώνη θα αντιμετωπίσει πρόβλημα λες με την άλγη αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραsmile.png

Απο τη στιγμη που δε μετακινειτε σημαινει οτι βρηκε το μερος που αισθανεται καλα,κι αφου τρωει κιολας,νομιζω πως δε χρειαζεται πια να ανησυχεις.Εγω θα ταιζα πλεον μεχρι μια φορα την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Να την ταΐζω μια φορά την βδομάδα θα είναι εντάξει λες; Επειδή την βλέπω πολύ ορεξάτη μήπως να της έδινα δύο φορές την βδομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...