Jump to content

Ποιο Ξυλο Σκουρενει Τα Νερα?


fotaros

Recommended Posts

γεια σας παιδια. εχω βαλει μοπανι εδω και 4 μερες στο ενυδρειο μου και τα νερα δεν εχουν παρει σχεδον καθολου χρωμα. μηπως πρεπει να βαλω αλλο ξυλο? 3 μοπανι σε 240 λιτρα εχω

Link to comment
Share on other sites

γενικως οι ριζες δε δινουν παρα πολυ χρωμα στο νερο.θα σου δωσουν μια κιτρινιλα ως ενα σημειο βεβαια.αν θελεις αρκετα σκουρο το νερο σου μπορεις να βαλεις και τυρφη που εκτος του οτι θα μαλακωσει το νερο σου θα δωσει λιγο χρωμα κι αυτη,οπως επισης μπορεις να βαλεις και διαφορα σκευασματα που κυκλοφορουν.μια καλη προταση απο μενα ειναι το sera aquatan blackwater(αντιχλωριο) και το sera morena (εκχυλισμα τυρφης).

Link to comment
Share on other sites

καλυτερο blackwater απο αυτο της microbelift ( για μενα ) ΔΕΝ πρεπει να υπαρχει ....

Ενδεικτικα ( 1 καπακι για 400λιτρα ) !!!!

Ειχα κανει αλλαγη νερου καποτε και μετα την αλλαγη και βαζωντας για πρωτη φορα απο το συγκεκριμενο προιον εβαλα 2 καπακια ( οπως εβαζα με το κεντ ) .... Αναγκαστηκα να κανω 200 λιτρα αλλαγη για να δω τα ψαρια που ειχα μεσα στο ενυδρειο .....

Τωρα οσων αφορα τα ξυλα ...

Πιστευω οτι τα ξυλα ( Σουματρα ) βγαζουν αρκετη μαυριλα και για μεγαλο διαστημα !!!! ( θα σου ελεγα να τα δοκιμαζες )

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να ρίξεις τα ξύλα σε ζεστό νερό πρώτα?

για πιο λογο να τα ριξει σε ζεστο νερο;ισα ισα που αν κανει κατι τετοιο, μεγαλο μερος της οποιας κιτρινιλας που θα του διναν τα ξυλα, θα μεινει στο ζεστο νερο που θα τα ριξει.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ανθρακα στο φιλτρο δεν θα σκουρινει ποτε αν δεν εχεις κανε υπομονη

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα της σερα για μπλακγουοτερ και οταν το ριχνω μετα απο 2 ωρες φευγει. δεν εχω ανθρακα. σουματρα? που θα τα βρω αυτα αν εχει καποιο λινκ να κτλβω τι ειναι. τυρφη? τι ειναι αυτο . σορρυ αλλα ειμαι ασχετος. και ποσο καιρο κρατανε ολα αυτα. δλδ μην αναγκαζομαι καθε 2 μερες να βαζω

Link to comment
Share on other sites

η τυρφη ειναι φυσικο υλικο σαν τριμα ξυλου που μαλακωνει και σκουραινει το νερο κ ριχνει το ph.

μπορεις να τηνβ χρησιμοποιεις σε ενα εξωτερικο φιλτρο κ να την αλλαζεις ανα 3 μηνες.

παντως κ το blackwater της sera που χρησιμοποιω κανει πολυ καλη δουλεια. περιεργο να μην ειδες αποτελεσμα.

επισης τα πιο πολλα ξυλα αφηνουν κιτρινιλα κ σκουραινουν το νερο.

αν πας να αξορασεις ξυλα να ξερεις οτι γενικα τα πιο σκουρα κ "μ****α στην αφη" αφηνουν πολυ περισσοτερο απο τα αλλα.

ειδικα τα moorwood (σαν κλαδια που ειναι) δεν κανουν μεγαλη διαφορα.

το βρασιμο ειναι για να νεκροσουν τυχων παρασιτα κ οργανισμοι που μπορει να υπαρχουν στο ξυλα.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

η τυρφη ειναι φυσικο υλικο σαν τριμα ξυλου που μαλακωνει και σκουραινει το νερο κ ριχνει το ph.

μπορεις να τηνβ χρησιμοποιεις σε ενα εξωτερικο φιλτρο κ να την αλλαζεις ανα 3 μηνες.αυτο ισχυει σιγουρα; γιατι απο οτι ξερω την αλλαζεις καθε 15-20ημερες.παντως κ το blackwater της sera που χρησιμοποιω κανει πολυ καλη δουλεια. περιεργο να μην ειδες αποτελεσμα.

επισης τα πιο πολλα ξυλα αφηνουν κιτρινιλα κ σκουραινουν το νερο.

αν πας να αξορασεις ξυλα να ξερεις οτι γενικα τα πιο σκουρα κ "μ****α στην αφη" αφηνουν πολυ περισσοτερο απο τα αλλα.

ειδικα τα moorwood (σαν κλαδια που ειναι) δεν κανουν μεγαλη διαφορα.

το βρασιμο ειναι για να νεκροσουν τυχων παρασιτα κ οργανισμοι που μπορει να υπαρχουν στο ξυλα.

Έγινε επεξεργασία - JIMHS
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιουσα τυρφη σε κοκους κ εκανα αλλαγη καθε 3 μηνες. σιγουρα δεν ειχαν την αποδοση που ειχαν τις πρωτες μερες αλλα παιζουν ρολο πολλα πραγματα, ακομα κ οι αλλαγες νερου.

αν χρησιμοποιεις απλη τυρφρη μπορεις να την αλλαζεις κ ανα μηνα αναλογα με την ποιοτητα της κ το τι θες να κανεις.

αν πηγαινεις για πολυ χαμηλο ph σε δισκους με μαλακο νερο την αλλαζεις κ ανα 15 μερες.

δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος κανονας.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τυρφη τελικα σε κοκκους ενυδρειακη. σε ποσες μερες θα δω διαφορα στο χρωμα? την εχω 2 μερες τωρα

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπε και ο αντωνης πιο πανω το blackwater της sera κανει πολυ καλη δουλεια.δεν μπορω κι εγω να καταλαβω πώς λες οτι μετα απο κανα 2ωρο φευγει.δεν ξερω αν ριχνεις κανα δυο σταγονες ή οχι αλλα κι εγω που το χρησιμοποιω μου κανει πολυ καλη δουλεια.απ την τυρφη μην περιμενεις τρελα αποτελεσματα στο θεμα του να σκουρινει το νερο σου.επισης εγω χρησιμοποιω και το Bio SAL herba treat (natural terminillia catappa leaves) της CORA PET.αυτα ειναι κατι φακελακια, οπως ακριβως ειναι το Lipton ice tea,απλα ειναι λιγο μεγαλυτερα και τα οποια τα βαζεις στο φιλτρο μεσα και δινουν χρωμα στο νερο.το που θα τα βρεις στην Αθηνα δεν ξερω γιατι κι εγω εδω Θεσσαλονικη τα βρισκω μονο απο ενα συγκεκριμενο μαγαζι (αzores).

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43312&view=findpost&p=397572

καποτε ειχα κανει ενα πειραματακι και μεσα απο αυτο επεσαν στα χερια μου σχεδον ολα τα blackwater , εχω βαλει με τη σειρα απο το ποιο σκουρο στο ποιο ανοιχτοχρωμο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...