Jump to content

Υπερ-Αναπαραγωγη Στο Ενυδρειο Μου Σαλιγκαριων!!


Recommended Posts

καλημερα οπωσ λεει ο τιτλοσ εχω αυτο το προβλημα!!υπαρχει καποιοσ τροποσ να φυγουν η τουλαχιστον ενα μεγαλο ποσοστο τουσ!???

δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα απλα φοβαμαι μν μου καταστρεψουν τα μηχανιματα φιλτρανσησ βουλωνωντασ τα!!υπαρχει καποιο ψαρι το οποιο να τα τρωει???

4e904545540c309270db05e04be6_grande.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπολακι με λιγο καροτο η κολοκιθακι η σαλαμακι το βραδι ,θα μπουν μεσα και το πρωι το βγαζεις και ελλατωνης τον πληθυσμο κατα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ναι και μπηκαν ολα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως να σκεφτω πιο σοβαρα και να μην επιβαρυνω το νερο στο ενυδρειο μου με σαλαμια κλπ, αφου υπαρχουν καλυτερες λυσεις?

Πχ αν βαλω σαλιγκαρια anentome helena που

α) τρεφονται με σαλιγκαρια-λαθρεπιβατες,

β) δεν πειραζουν συνηθως υγειη applesnail και zebra nerite και γενικα μεγαλυτερα σαλιγκαρια απο τους μικρους λαθρεπιβατες,

γ) ειναι πανεμορφα,

δ) δεν αναπαραγονται γρηγορα για να γινουν τα ιδια μαστιγα, και αν τελικα γεμισουμε με helena, τα δινουμε και σε συνχομπιστες να λυσουν κι αυτοι παρομοια προβληματα

ε) που κινουνται περισσοτερο μεσα στο βυθο και ετσι θα συνεχισουν να τον αεριζουν (οπως τα tuberculata της φωτογραφιας τα οποια ειναι χρησιμα σαλιγκαρια αν δεν γινουν μαστιγα) κατι που ειναι αναγκαιο για να μη δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες μεσα στο βυθο που γεμιζουν δηλητηριωδη αερια για τα ψαρια,

στ) καταναλωνουν και περισσευματα τροφων κλπ,

ζ) ζουν σε μεγαλη γκαμα συνθηκων απλα δεν ανεχονται το πολυ αλατι και καποια φαρμακα οπως παρασιτοκτονα

η) φερνουν τελικα μια ισορροπια στο ενυδρειο χωρις να επιβαρυνουν το νερο με εξτρα ιχθυοφορτωση (ιδιως αν ειναι ψαρια που δεν χωρανε στα συνηθη μικρα ενυδρεια μας, οπως τα clown loach που προτεινονται ανευθυνα και που γινονται 30-40 εκ, ζουν σε κοπαδι ανω των 5 ατομων, ή με puffers που πολλα ειδη τους ζουν σε υφαλμυρο νερο που δεν εχουμε στα περισσοτερα ενυδρεια αλλα και που δεν ειναι καταλληλα συμβατα ψαρια για τα συνηθη κοινωνικα ενυδρεια)

Θελουμε κατι παραπανω?

Μειονεκτημα: αν τρωγαν και αλγες θα ηταν σουπερ :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ρε παιδια με τα σαλαμια η τα μπεικον;για ενυδρεια μιλαμε η για ψησταριες; :bigemo_harabe_net-88:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βαλε helena.και προπαντος οχι ζωικο λιπος μεσα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - JIMHS
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα σαλιγκαρια ειναι παρα πολλα και τα περισσοτερα ειναι νεογεννητα και γεμιζουν ολο μτο τσαμι!!δεν με χαλανε τα μεγαλα ειναι ωραια εν τελη!απλα θελω να μειωσω τον πληθυσμο μου για να μν εχω προβληματα στο τελοσ!εγω μονο απλσναιλσ ειχα και αυτα που ξεφυτρωσαν δεν ξερω!δυστηχωσ οταν αρχισαν να εξαπλωνωντε τα απλ απεβιωσαν!!σε καπια συναντηση στο αιγαλεω θα φερω...τροποσ για να τα πιασω????

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα helena ειναι φυσικο να μη μπορουν να εξαφανισουν τον περιττο πλυθησμο των λαθρεπιβατων σε ενα βραδι, προτεινω να βγαλεις με το χερι ή με αποχη ή με αυτοσχεδια παγιδα πιατακι με αγγουρακι ή μαρουλι ή κολοκυθι οσα μπορεις και μετα να αφησεις τα helena να κανουν την υπολοιπη δουλεια. Γιατι οσα και να βγαλεις παντα θα μενουν μερικα πισω που θα αναπαραγωνται ή και ολα να τα βγαλεις, θα μενουν αυγα που θα βγαζουν νεα σαλιγκαρια.

Τα helena θα κρατανε την ισορροπια.

Εγω ετσι εκανα παντως σε ολα τα ενυδρεια μου που ειχα σαλιγκαρια και μαλιστα πολλα.

Εχουν εξαφανιστει ολα τα ειδη λαθρεπιβατων που ειχα Physa acuta, Gyraulus acronicus, Acroloxus lacustris ( εκτος των tuberculata που βλεπω κατα καιρους 1-2, ευτυχως γιατι δεν ηθελα να εξαφανιστουν αυτα, αφου ειναι ομορφα και κανουν και δουλεια στο ενυδρειο, υποθετω και ελπιζω μεσα στο βυθο να εχει μερικα ακομα).

Δεν μου πειραξαν ενηλικα και υγειη Apple και Zebra.

Ο καταλληλος αριθμος helena προτεινεται αναλογα το μεγεθος του βυθου του ενυδρειου, τον αριθμο των λαθρεπιβατων και το ποσο γρηγορα θελουμε να ερθει σε ισορροπια ο πλυθησμος τους.

Σε 400 λιτρα (βυθος: 150Χ50) με λιγους λαθρεπιβατες και μικρο ειδος (Gyraulus acronicus, Acroloxus lacustris) εβαλα 4 helena και σε ενα μηνα δεν υπηρχε λαθρεπιβατης.Τωρα, μετα απο ενα χρονο με τις αναπαραγωγες των helena, πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστον 20 helena και εχω δωσει και αλλα 30 περιπου.

Σε 50 λιτρα (βυθος: 52Χ28) με παρα πολλους τσαμπια λαθρεπιβατες (Physa acuta), εβαλα 4 helena και σε δυο μηνες δεν υπηρχε λαθρεπιβατης. Τωρα, μετα απο ενα χρονο με τις αναπαραγωγες των helena, πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστον 15 helena και εχω δωσει και αλλα 20 περιπου και απο αυτο το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΑΜΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΠΩΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΜΑΝΤΟ

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΑΜΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΠΩΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΜΑΝΤΟ

ΟΚ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο υπερπληθυσμος αυτών των σαλιγκαριων τι προβλήματα μπορει να επιφέρει σε ένα στρωμένο ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο 80Lit είχα πολλούς λαθρεπιβάτες οι οποίοι δε με ενοχλούσαν αισθητικά αλλά έκαναν και δουλειά με τα υπολείμματα τροφής και τα σάπια φύλλα. Ήταν όλα καλά γιατί τάιζα πολύ και έβρισκαν τροφή. Όταν μείωσα την ποσότητα της τροφής κάποια από αυτά άρχισαν να τρώνε τα φύλλα ( έβλεπα συνεχώς τρύπες στα φύλλα ) και από τις βαλισνέριες σαν να έτρωγαν το φλοιό τους ,μετά σάπιζαν και κοβόταν.

Πριν μία εβδομάδα έβαλα 4 HELENA , έχουν είδη έχουν μειωθεί οι λαθρεπιβάτες και βλέπω βελτίωση και στα φυτά.

Ένα καλό άρθρο για τα σαλιγκάρια www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke.htm

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα αυτους τους φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης σαλιγκαριών να συμπληρώσω και τον φαρμακευτικό τρόπο αντιμετώπισης που είναι το σκεύασμα gastropex

http://www.eshalabs.com/gastropex.htm .Το είχα χρησιμοποιήσει και είχα καλά αποτελέσματα.Για να είμαι όμως ειλικρινής άλλοι φίλοι μου ειχαν πει οτι δεν είχαν τα επιθυμητά αποτελέσματα,εγώ πάντως δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω!το σαλιγκαρι που εχω ειναι λαθρεπιβατησ και πρεπει να βαλω αλλο σαλιγκαρι ωστε να φαει αυτα που ηδη υπαρχουν?????

Gyraulus_acronicus.jpg

εχω και απο δαφτα!!! :bigemo_harabe_net-87: :bigemo_harabe_net-87: :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

εβαλα καροτο σε ενα μπολακι και ηδη μπαινουν μεσα!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

exi kapios helena pros polisi??

sori gia to greeklish grafo apo kinito!

Link to comment
Share on other sites

μαγαζι με ενυδρειακα δεν εχεις κοντα για να δεις αν εχει;

αλλιως καιταξε στις αγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

olo kai kati exo!apla tha protimousa na voithiso kapion sinxompista moy!

Link to comment
Share on other sites

Άμα τα Helena φάνε τους λαθρεπιβάτες και ελέξουν τον πλυθησμό τους μετά με τι τρέφονται? Σίγουρα θα συνεχίσουν να αναπαράγονται λαθρεπιβάτες αλλά δεν θα υπάρχουν τόσοι πολλοί όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η ύπαρξη των Helena δεν σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα εκτός αν είσαι σαλιγγάρι. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμενα παντως μου εκαναν τεραστια ζημια τα σαλιγκαρια εφραξαν την εισοδο του κυκλοφορητη που χρησιμοποιω για την διαχυση diy co2 και ολο το μειγμα ρουφηχτηκε στο ενυνδρειο μιλαμε για 3 λιτρα ζαχαρη μαγια, κατα ενα περιεργο τροπο απωλεια δεν υπηρξε ουτε καν σε μωρα γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...