Jump to content

Eνα Υπεροχο Paludarium !!


Recommended Posts

Καλο μηνα σε ολους !

Θελω να σας παρουσιασω ενα πανεμορφο paludarium που μου εκανε εντυπωση στον φετινο διαγωνισμο της AGA. Eδω ειναι η συμμετοχη του: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011/show85.html

Πριν απ ολα δειτε το βιντεο. Καλυτερα να το ανοιξετε σε πληρη οθονη και σε full HD 1080p.

Στην προσωπικη του ιστοσελιδα ο δημιουργος του, περιγραφει την κατασκευη : http://clickerfou.free.fr/paludarium/waterfall/historique.html

Καλη απολαυση και ελπιζω να σταθει αφορμη για μερικους που εχουν το μικροβιο , να στησουν κατι παρομοιο ή ακομα καλυτερο γιατι ειναι μαγεια τα συγκεκριμενα συστηματα μεσα στο σπιτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα υπεροχο θεαμα!

Ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξει κανεις κατι τετοιο Αλεξανδρε?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα ευκολο κατι παρομοιο μιας και δεν χρησιμοποιει εξειδικευμενα τεχνικα συστηματα, οπως τεχνητη βροχη, εξαερισμο και δεν περιεχει ζωντανα (βατραχια, σαλαμανδρες κλπ) που απαιτουν ειδικες συνθηκες.

Αναλογα λοιπον με την επιλογη των φυτων, το μονο που χρειαζεται ειναι μερικα τζαμια, μια κατασκευη με φαντασια οπως αυτη που ειδαμε, ξυλα , ριζες πετρες απο την φυση, φωτισμο Τ5 ή LED , εναν κυκλοφορητη για την δημιουργια καταρρακτη και 1-2 fogger για παραγωγη ομιχλης και διατηρηση της υγρασιας. Και φυσικα μια σωστη επιλογη φυτων που βρισκονται σχετικα ευκολα στα φυτωρια και στα θερμοκηπια σε πολυ λογικες τιμες.

Η θερμοκρασια δωματιου ειναι αρκετη για τα περισσοτερα τροπικα φυτα και Moss.

Αυτο που ισως ειναι προβλημα ειναι ο χωρος που απαιτειται... Οι περισσοτερες τροπικες φτερες,Κεντιες, Ολοκασιες, επιφυτα κ.ά. γινονται πολυ μεγαλα και θελουν μεγαλη κατασκευη. Το καλο ειναι οτι τα τζαμια μπορουν να ειναι μικρου σχετικα παχους (οικονομικα) μιας και δεν ασκουνται μεγαλες πιεσεις λογω χαμηλης σταθμης νερου.

Επισης πανευκολη ειναι η συντηρηση του και οικονομικη ταυτοχρονα με χαμηλη καταναλωση σε ρευμα και σε λιπασματα.

Εγω το εχω στο νου εδω και 2 χρονια αλλα δεν βρισκω το χρονο να προχωρησω.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αξιζει καποιος να ασχοληθει με κατι τετοιο μιας που ειναι και πολυ ομορφο αλλα και ευκολο οπως ειπες στο να φτιαχτει και να συντηρηθει!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφο... πρέπει να θέλει όμως (υποθέτω) χρόνο όχι μόνο στο στήσιμο αλλά και στη συντήρηση του μιας και θα θέλει συνεχώς κλαδέματα και περιποίηση για να μην γίνει...

"άγρια ζούγκλα" :lol:

Αλέξανδρε να σε ρωτήσω... pladarioum νόμιζα ότι προϋπέθετε την ύπαρξη ζωντανών οργανισμών... τελικά δεν είναι απαραίτητο από ότι καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφο... πρέπει να θέλει όμως (υποθέτω) χρόνο όχι μόνο στο στήσιμο αλλά και στη συντήρηση του μιας και θα θέλει συνεχώς κλαδέματα και περιποίηση για να μην γίνει...

"άγρια ζούγκλα" :lol:

Αλέξανδρε να σε ρωτήσω... pladarioum νόμιζα ότι προϋπέθετε την ύπαρξη ζωντανών οργανισμών... τελικά δεν είναι απαραίτητο από ότι καταλαβαίνω;

Ειναι λιγο περιεργα με τις ονομασιες τα πραγματα και τα ορια ειναι λεπτα. Στην ουσια αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι

paludarium=οταν περιεχει αρκετο νερο ωστε να θεωρειται υδροβιος βιοτοπος + την στερια με τα υδροφιλα φυτα. Ασχετα αν περιεχει ψαρια/αλλα ζωντανα ή οχι.

Vivarium= οταν περιεχει ζωη/ζωντανα πχ αμφιβια ,ερπετα., εντομα.Μπορει να εχει λιγο ή καθολου νερο.

Terrarium=κατ εξοχην χερσαιο συστημα χωρις ζωντανα . Μπορει να περιεχει μονο φυτα και να ονομαζεται planted terrarium ή να προσομοιαζει ανυδρη ερημο με κακτους.

Riparium= ενυδρειο με στερεωμενα υδροβια και υδροφιλα φυτα στις πλευρες του που βγαινουν και αναπτυσσονται εξω απο την επιφανεια.

Orchidarium (μη γελατε ρε αλητες.. :crazyyyy: .) = χερσαιο ειδος terrarium μονο με ορχιδεες.

Link to comment
Share on other sites

αντε Αλεξανδρε να δουμε κατι τετοιο απο τα χερια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο περιεργα με τις ονομασιες τα πραγματα και τα ορια ειναι λεπτα. Στην ουσια αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι

paludarium=οταν περιεχει αρκετο νερο ωστε να θεωρειται υδροβιος βιοτοπος + την στερια με τα υδροφιλα φυτα. Ασχετα αν περιεχει ψαρια/αλλα ζωντανα ή οχι.

Vivarium= οταν περιεχει ζωη/ζωντανα πχ αμφιβια ,ερπετα., εντομα.Μπορει να εχει λιγο ή καθολου νερο.

Terrarium=κατ εξοχην χερσαιο συστημα χωρις ζωντανα . Μπορει να περιεχει μονο φυτα και να ονομαζεται planted terrarium ή να προσομοιαζει ανυδρη ερημο με κακτους.

Riparium= ενυδρειο με στερεωμενα υδροβια και υδροφιλα φυτα στις πλευρες του που βγαινουν και αναπτυσσονται εξω απο την επιφανεια.

Orchidarium (μη γελατε ρε αλητες.. :crazyyyy: .) = χερσαιο ειδος terrarium μονο με ορχιδεες.

Οντως πολυ ομορφο!

Palude στα ιταλικα σημαινει ελος

vivere ειναι ζωη

Riparium ειναι η βλαστηση στις οχθες των ποταμων απο το λατινικο Riparius

Και το τελευταιο οταν μας τα ζαλιζουνε! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...