Jump to content

Diy Φωτιστικό - Προτάσεις Σχεδιασμού!!!!


panos.35

Recommended Posts

Αγαπητοί Συνχομπίστες,

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να φιάξω ένα φωτιστικό για το RIO 300 reef που έχω, το οποίο έχει μόνο μαλακά κοράλια και ψαράκια.

Οι προδιαγραφές που έχω βάλει είναι:

1. Διαστάσεις 120 cm x 50 cm

2. 6 λάμπες Τ5 54W λάμπες ( 3 daylight + 2 blue actinic + 1 Fuji purple).

3. Ανεμιστηράκια και ψύξη και αερισμό

4. διακόπτες και λυχνίες λειτουργίας για κάθε ζευγάρι λαμπών

5. Τοποθέτηση των balast στο φωτιστικό σε χώρο με εύκολη πρόσβαση για αλλαγή ή αντικατάσταση.

Σύντομα θα ανεβάσω ένα σχέδιο με τις σκέψεις μου.

Περιμένω και εγώ τα σχέδιά σας / προτάσεις!!!!!! Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφυσια των λαμπων εχουν βιδωθει σε πλαισιο απο plexiglass, και εχουν τραβηχτει καλωδια μεχρι το εσωτερικο του ντουλαπιου, επισης εχουν τοποθετηθει στην ακρη 2 ανεμιστηρες 8mm (στην φωτο φαινεται μονο ο ενας):

18042011759.jpg

20042011780.jpg

Tα ballast ειναι dimmable και ειναι τοποθετημενα μεσα στο ντουλαπι του ενυδρειου, πανω σε πολυπριζο με ξεχωριστους διακοπτες:

08052011879.jpg

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη! Το πλεξι γκλας δεν ειναι επικινδυνο μηπως απο τη ζεστη και το αλατι παραμορφωθει?! Η σπασει!?Μπορεις να ανεβασεις κ αλλες φωτογραφιες? και να μας πεις κοστος κατασκευης για τα μετρα του πλεξι γκλας?! Το πλεξι το τρυπησες ο ιδιος?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη! Το πλεξι γκλας δεν ειναι επικινδυνο μηπως απο τη ζεστη και το αλατι παραμορφωθει?! Η σπασει!?Μπορεις να ανεβασεις κ αλλες φωτογραφιες? και να μας πεις κοστος κατασκευης για τα μετρα του πλεξι γκλας?! Το πλεξι το τρυπησες ο ιδιος?

Να εισαι καλα.

Το μονο που παραμορφωθηκε απο την ζεστη του φωτισμου, ηταν το καπακι, αλλα μετα εβαλα γωνια αλουμινιου 5mm στις μεγαλες διαστασεις, και αργοτερα μαζι με καποιες αλλες αλλαγες, και για να αποφυγω το βαρος, κολλησα καθετα κοματια ιδιου υλικου (plexi 5mm) περιμετρικα απο κατω.

Απο τοτε δεν εχει σκευρωσει, ακομα και αφου αναψα και τις 3 λαμπες.

14052011922-1.jpg

18042011755.jpg

18042011751.jpg

14052011928.jpg

04052011871.jpg

Σε ολες τις ενωσεις των καλωδιων με τον εξοπλισμο που ειναι στο εσωτερικο της βασης, εχουν μπει φισσες για ευκολη αφαιρεση και των 2 μερων του καπακιου. (καπακι-φωτιστικο)

04052011867.jpg

071220112037.jpg

071220112040.jpg

071220112041.jpg

03052011858.jpg

Βεβαια να διευκρινησω οτι προκειται για ενυδρειο γλυκου νερου, αλλα εχουν χρησιμοποιηθει παντου ανοξειδωτες βιδες, και προστασια στα καλωδια και τις ενωσεις.

Επισης το υλικο δεν το εκοψα εγω, μετρησα τα κοματια, και εδωσα διαστασεις και σχεδια στο καταστημα που τα παρηγγειλα.

Εχει φοβο να σπασει μονο οταν βιδωθει απο κατω η αλουμινογωνια, και κλεισει κατα λαθος με φορα (λογω βαρους).

Με το υποπλαισιο που κολλησα απο κατω σε δευτερο χρονο, δεν εχει προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα το πλέξι να μας ενημερώνεις.Στη θέση σου θα το έκανα με ξύλο.Εχω δεί MH να κρέμονται σε ξύλο.Βέβαια σε ότι υλικό έχει πρόσβαση ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα το πλέξι να μας ενημερώνεις.

Παιδια το εχω φτιαξει απο τον Απριλιο, και παει μια χαρα μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη κατασκευη ομορφο αποτελεσμα. Τα μπαλαστ θα ηταν καλυτερα να εχουν καποια αποσταση το ενα απο το αλλο για να μην ανεβασουν μεγαλυτερες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλη κατασκευη ομορφο αποτελεσμα. Τα μπαλαστ θα ηταν καλυτερα να εχουν καποια αποσταση το ενα απο το αλλο για να μην ανεβασουν μεγαλυτερες θερμοκρασιες.

Σε ευχαριστω,

πριν βιδωσω τα ballast στην θεση τους, τα δοκιμασα εξω απο το επιπλο που εκανα κατι δοκιμες για ανατολη/δυση, (ειναι dimmable) και με εφησαν εκπληκτο οι χαμηλες τους θερμοκρασιες (σε πληρη ενταση για 8 ωρες) ειδικα σε σχεση με τα παλια τα απλα που εκαιγαν.

Αυτα ειναι κατι πιο ζεστο απο αυτο που λεμε κρυο θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...