Jump to content

Ballast Και Watt


g30rg3

Recommended Posts

θα πρεπει τα watt της λαμπας t5 να ειναι ιδια με τα watt του ballast (ηλεκτρολογοι λενε οτι δεν παιζει ρολο αλλα δεν τους εμπιστευομαι) και εαν πχ η λαμπα ειναι 45 και το ballast 49 τι γινεται φθειρεται πιο γρηγορα η λαμπα παιζει ισως ρολο και η αποκλιση που θα εχουν? Εχω δυο ballast αλλα ειναι παραπανω watt απο τις λαμπες και ακομη χειροτερα δεν μπορω να βρω 2x39 πουθενα

Link to comment
Share on other sites

αυτήν την απορία είχα κι εγώ (χωρίς να είμαι ειδικός στο ρεύμα)...αυτο που μου είπαν ειναι πως αν η λάμπα είναι περισσότερα watt απο το ballast σαφώς και δεν θα ανάψει....Τώρα αν το ballast είναι μεγαλύτερο απο την λάμπα, θα την φθείρει ποιο γρήγορα και θα την κάψει....τωρα αν έχω λάθος διορθώστε με οι ειδικότεροι

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ balast επάνω αναφερουν από πόσα W έως πόσα W.

Τουλάχιστον τα arcadia έχουν

Link to comment
Share on other sites

εμενα το quicktronic λεει 2χ35/49/80 αρα το μονο κοντινο ειναι της juwel 45

και γιατι δεν μπορω να βρω αθηνα μενω, ξερει μηπως κανενας για 2χ39 τ5

Το ποσο πιο γρηγορα μαλλον ακυρο θα ειναι να ρωτησω?

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

η εμβελεια που λες μαλλον ειναι για τα multiwatt ballast

παντως το θεμα ειναι σημαντικο γιατι ολοι λιγο πολυ που περνανε στα φυτεμενα αν δεν επιλεξουν τις ακριβες ετοιμες λυσεις πρεπει να κανουν καποιες μετατροπες και εφοσον οι λαμπες ειναι στανταρ watt/μηκος τοτε πρεπει να παρεις και το αντιστοιχο ballast, απο που ομως? εψαξα παντου και δεν βρισκω 2χ39 αρα υποθετω οτι και αλλοι σαν εμενα βαζουν οτι βρουν

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; 2 X 39 βγάζει η osram.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις κανενα μαγαζι? εχω ηδη βαλει μια juwel 45 σε 1χ49 και θελω να αλλαξω τις τ8 με 2 τ5 39w και εχω το qti 2χ35/49/80 το οποιο χρυσοπληρωσα

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

λιγο? οχι ψαχνω για φτηνες λυσεις δεν δουλευω οι επιλογες ειναι περιορισμενες

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πως δεν το ειχα δει μηπως ξερεις αν τα dimmable κυμαινονται στην ιδια τιμη?

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει καποιος ας απαντησει αν το ballast είναι μεγαλύτερο απο την λάμπα, αν θα την φθείρει ποιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει καποιος ας απαντησει αν το ballast είναι μεγαλύτερο απο την λάμπα, αν θα την φθείρει ποιο γρήγορα

Ναι θα την φθείρει πολύ ποιό γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω κατι τελευταιο αν ξερει καποιος αν αυτη η πατεντα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8003&hl=%E1%ED%E1%F4%EF%EB%DE χρειαζεται dimmable ballast

Link to comment
Share on other sites

Αμαν τι κουλτουρα ειναι αυτη ρε παιδια high energy και high output t5 θα πρεπει να συμβαδιζουν με he η ho ballast?και οι κλασικες ενυδρειακες που υπαρχουν εδω arcadia,dennerle sylvania τι ειναι he η ho

ψαχνω αλλα δεν διευκρινιζεται

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...