Jump to content

Ερωτηση Για Φωτιστικό Led!!!


nikossarr

Recommended Posts

καλησπερα.εχω να κανω καποιες ερωτήσεις σχετικα με ενα φωτιστικό led που θέλω να φτιάξω..εχω βρει υλικά απο ενα site του εξωτερικού ( http://www.aquastyleonline.com/categories/DIY-LED-Lighting/DIY-LED-Kits/ ) σε παρα πολυ καλές τιμές.τωρα ερώτηση πρώτη, υπάρχει κανένα σχεδιαγραμμα σχετικά με την συνδεσμολογία - κόληση των led επάνω στη βάση (Heat Sinks),ερωτηση δεύτερη στο συγκεκριμένο site τα Heat Sinks που εχει για αγορα δεν με καλύπτουν γιατι ειναι μικρά σε διαστασεις,μηπως υπάρχει κανενα αλλο site η μαγαζί στην Ελλάδα με μεγαλύτερες διαστάσεις?..ερωτηση τρίτη πόσα led θα χρειαστω για να καλήψω ενα ενυδρείο διαστάσεων 1,60μήκος x 0,60φάρδος.αν μπορέσει κάποιος να με βοηθησει τον ευχαριστω θερμά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα led που κοιτάς είναι της bridgelux λίγο πιο αδύναμα απο αυτά της cree.Για να φωτίσεις με το ενυδρείο σου μπορείς να κάνεις συνδιασμό απο 3 χίτσινκ(χίτσινκ δεν έχω βρεί σε τέτοιο μέγεθος στην ευρώπη όχι μόνο στο Ελλάντα)Δεν μας λες το βάθος του ενυδρείου σου.Νομίζω 3 Χ36 σε καλύπτουν για 50 εκατοστά βάθος.Διαλέγεις πώς θα τα τοποθετήσεις και τα κολάς.Η συνδεσμολογία είναι απλή.Τα λεντάκια έχουν + και - συνδέεις όλα + μαζί και όλα τα - και τα συνδέεις στους μετασχηματιστές.Τα συγκεκριμένα έχουν και ντίμμερ.Τωρα το κερασάκι.Αν τα πάρεις τα συγκεκριμένα και σου έρθουν να μας πείς πόσο θα πληρώσεις μεταφορικά και πόσα τελωνίο και πόσα θα δουλεύουν.Αν έχεις κάποιον αμερική και στα στείλει καλώς αν όχι καλήτερα να αγοράσεις 3 έκοτεκ απο ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση.βάθος ενυδρείου 0,60. τωρα οσο αφορά το τελωνείο ενας φίλος που πήρε δεν πλήρωσε τίποτα..αν παντος τα πάρω θα γράψω ποσα μεταφορικά πλήρωσα

Link to comment
Share on other sites

φιλε Νικο καλησπερα και απο εμενα :) το συγκεκριμενο σαιτ που αναφερεις εχει πολυ καλες κριτικες σε αμερικανικα φορουμ ολο και καπου θα διαβασεις και θα καταλαβεις... ο τυπος ειναι απιστευτος επαγγελματιας επειδη εχω κανει 4 αγορες απο αυτον ενα εχω να πω . ισως ο καλυτερος seller στο χωρο του led .. οτι αγορα και αν κανεις σου στελνει παντα παραπανω led + καποιο δωρο. παμε ομως στο προκειμενο που ειναι τα led!

1) δεν χρεωνει τελωνειο λογο οτι σου κανει υποτιμολογηση

2) ολα του τα led ειναι της Bridgelux

3 δεν ειναι ελλατωματικα δουλευουν ολα

4) για να καλυψεις μια βαθια δεξαμενη χρειαζεσαι η οπτικη φακοι να του ζητησης να ειναι 45 degree γαι τα λευκα 10000 kelvin και 60 degree για τα υπολοιπα χρωματα.

5) διαλεξε περα απο τα λευκα και τα μπλε και το ροζ ειναι απιστευτο! δες τη χρωματικη τους αποδωση.

6)για το δικο σου ενυδρειο θα χρειαστης περιπου στα 80 με 100 led

7)οσο για το (Heat Sinks) που αναγραφεις για να καλυψεις το ενυδρειο στο μηκος και το πλατος. δεν εχει παραπανω απο 40 ποντους στο μηκος το καθενα και 15 ποντους το πλατος βεβαια μην ξεχνας το απλωμα του φωτισμου που κανουν τα led + και αλλα πολλα θετικα που εχουν

8) για να καλυψεις το ενυδρειο θα χρειαστης 6 (Heat Sinks) και να τα βαλεις παραλληλα το πλατος μην σε τρομαζει εκει θα βαλεις 60 οπτικο φακο για να απλωσει. + 80 με 100 led με αναλογια 1 προς 1 δηλαδη ενα λευκο ενα μπλε. και διαφορα αλλα χρωματα οπως το κοκκινο και το ροζ που εγραψα παραπανω.

9) τα μεταφορικα ειναι αναλογα το βαρος πιστευω περιπου να ειναι 60 με 70 δολλαρια λογο του βαρους. εκτος και αν τα φτιαξεις μονος σου...τα Heat Sinks

πιστευω να βοηθησα :bigemo_harabe_net-64: για οποιαδηποτε πληροφορια θελεις ακομα μην διστασης να ρωτησης. και τελος πιστευω το ψαρι που σου εδωσα να ειναι καλα

φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...