Jump to content

Αλγη Τριχοειδης


g30rg3

Recommended Posts

Μια μικρη εξελιξη ισως ειναι λιγο νωρις για να το αναφερω αλλα με αυτα που τραβηξα και το παραμικρο μου τραβαει την προσοχη.Λοιπον η αλγη εχει σταματησει να αναπτυσεται σε αυτο ειμαι σιγουρος γιατι εδω και μηνες την βγαζω με οδοντοβουρτσα και σε 2 ημερες φουντωνει, τι μεσολαβησε? 1.Εριξα θρεπτικα Flourish Iron, Kent Pro Plant και λιγο περισσοτερο Seachem Flourish τα δυο πρωτα ειδικα ειχα να τα βαλω μηνες 2.Αλλαξα πανω απο το 50% νερο αυτο βεβαια το ειχα ξανακανει και 3. σταματησα να βαζω χερια

Εχω την εντυπωση οτι τα θρεπτικα ειναι η αιτια για την μικρη παυση της αλγης, εκτος βεβαια και αν την εφαγαν ολη οι γαριδες οι οποιες πολλαπλασιαζονται με τρελο ρυθμο αλλα δεν νομιζω, αν η εξελιξη της αλγης σταματησε απο τα λιπασματα αυτο σημαινει οτι εβαζα υπερβολικα μικρη ποσοτητα(που ισχυει σταγονες εριχνα γιατι φοβομουν)και ηρθε σε ισορροπια το φως-co2-θρεπτικα

Θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πωπω φιλε χιλια συγνωμη..τωρα το ειδα..

Λοιπον, εχω 1 μπουκαλι 1.5 λιτρου. Φοβαμαι να το βαλω στο φουλ γιατι ειναι γαριδαδικο το ενυδρειο και φοβαμαι για τις γαριδες, τις οποιες τις εχω σχεδον ενα μηνα μενα.

Απο λαμπες εχω ενα φωτιστικο γραφειου, με μια λαμπα οικονομιας 6500κ, την οποια αναβω 9 ωρες

Να πω οτι και εγω την βλεπω λιγο στασιμη, το μονο που εκανα ηταν να ριξω λιγο γενικο λιπασμα. Μπορει βεβαια να ειναι και η ιδεα μου γιατι εβγαλα και αρκετη μοςς που ειχε πανω αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει δεν εχει σημασια ο χρονος που απανταμε οσο το να γινεται διαλογος, τωρα αν μπορεις βαλε μια πληρους φασματος σε αυτα τα κελβιν για να βοηθησεις και τα φυτα εκτος απο το ματι και θα προτεινα να το πας στις 8 ωρες αλλα ας πουν και οι ειδικοι, τωρα για το co2 γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις αλλο ενα μπουκαλι και βλεπεις αν αρχισουν και ανεβαινουν στην επιφανεια το βγαζεις αλλωστε εχεις δυνατο φιλτρο και με καλη αναταραξη θα εχεις και οξυγονο

Την διαχυση με τι την κανεις?

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Γαριδες δεν θα ανεβουν στην επιφανεια για να σου δειξουν οτι εχουν προβλημα με το οξυγονο,απλα θα τις βρεις ταβλα..

Διαχυση κανω με αυτο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64857 και κανει φοβερη δουλεια.

Για την λαμπα μεχρι στιγμης ειναι αρκετα κατα, τα φυτα πανε σφαιρα και ειμαι στο 0,5w/lt, εχω ομως στα πλανα να βαλω αλλη μια για το γλοσσοστιγμα αρχισε να ψιλωνει,οπωτε θελει περισσοτερο φως.

Link to comment
Share on other sites

ωραια τοτε βαλε μια 4000κ αν και για το glossostima iσως να θελει grolux

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Κατι θα κανω, απλα τωρα ετοιμαζω ενα 30αρι και μολις τελειωσει αυτο θα γινει και η αναβαθμιση στον φωτισμο σ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

- 165 λιτρα περιπου καθαρα

- ph 8-7,5, gh 11, kh 7 nh4 (συμφωνα με το τεστ της sera παιζει 0,3 αμμωνια αλλα και απο την βρυση το ιδιο δειχνει), n02 0 Υγρα τεστ σερα,api

Ta no3 ειναι πανω απο 10? Στο λεω γιατι εγω ειχα προσφατα μια αρχη πρασιναδας και νομιζω οτι καπως παει να μου ξεφυγει οχι ομως ακομα απειλητικα...εμφανιστηκε δε μετα απο μια προσθετη λαμπα που εβαλα για να τονωσω το φωτισμο και ας την εβαλα να αναβει σταδιακα....

- 105 watt φωτισμος 1 Sera daylight brilliant T8, 1 juwel high light color τ5 και 1 JBL Solar Tropical τ8 σημερα την πηρα πριν ειχα grolux, 9 ωρες φωτοπεριοδος

Δεν ειναι πολλα 105 watt με τοσο λιγο φυτεμενο ενυδρειο?? εμενα με 144 watt οταν προσθεσα αλλα 20 watt εκανα την πρασινη αλγη και τωρα την εβαλα να αναβει μονο 2 ωρες την ημερα και βλεπω οτι παλι δεν υποχωρει και ετσι μειωσα και τη φωτοπεριοδο μου στις 9 ωρες και αναμενω

- Co2 ζαχαρη μαγια 4 μπουκαλια 1,5 λιτρο διαχυση με κυκλοφορητη και μπιμπερο (τρομερη διαχυση αλλα θελει προσοχη)

co2 ποσο βασει του πινακα ph/kh...εγω για την αντιπετωπιση της το πηγα γυρω στο 33 αν και νομιζω οτι θα το ξαναμειωσω επειδη φοβαμαι κατι νεογεννητα που εχω...παντως το σωστο ειναι να ειναι απο 20 μεχρι 30 αν μπορεις ετσι τουλαχιστον εχω διαβασει.....αν και με τα φυτα που εχω και εχεις και πανω απο το 15 μια χαρα μας βλεπω....αλλα οσο περισσοτερα watt και φωτοπεριοδο τοσο περισσοτερο co2 χρειαζεται....τι λετε οι γεροντες του φυτεμενου??

- Φυτα ,anubia nana(παιζεται),Bacopa monieri,hygrophila corymbosa siamensis 53b,hygrophila Dwarf,lilaeopsis mauritiana,cryptocoryne tropica ,Cryptocoryne undulata,,,java moss(Taxiphyllum barbieri),Singapore Moss - Vesicularia dubyana,Monosolenium tenerum, rotala rotundifolia, valisneria spiralis,Microsorum mini, Hemianthus callitrichoides και ενα φυτο επιφανειας σαν νουφαρο

Για εμενα πρεπει να μειωσεις τον φωτισμο σε watt kαι να ριχνεις με φειδω τα ζουμια...

- Ψαρια 1 πλεκο 17 cardinal 8 tetra penguin και amano, red cherry αρκετες

- Λιπανση Flourish Iron,Kent Pro Plant,Seachem Flourish Και χαπια sera florenette a

κοψε σιδηρο και μην βαζεις μαζι χαπια και λιπασμα γιατι το επιβαρυνεισ αφανταστα...καποτε εκανα και εγω το ιδιο χαπια και λιπανση και κοντεψα να το χασω....η χαπι αη λιπασμα καθε εβδομαδα αν και τα χαπια εινα αρκετα για λιπανση τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες (εξαρταται και απο τα χαπια βεβαια)

- Υποστρωμα jbl Aquabasis Plus 5lt και χαλικι ποταμισιο χυμα (δεν ειχε ετικετα η σακουλα)

Αφου εχεις υποστρωμα γιατι βαζεις και flourish και xπια, εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα.....με τα φυτα που εχεις και μονο το υποστρωμα φτανει νομιζω...ας παρεμβουν και οι γηραιοτεροι για λαθος μου

- Αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα μπορει και παραπανω 30% οταν ξεκινησε ηταν πιο συχνες

καντο 50% εγω οσο εκανα 50% ημουν καλυτερα αλλα στρεσαρονταν τα ψαρια...τωρα με 30 % τα ψαρια ειναι καλυτερα αλλα με κοπο διατηρω την ισορροπια στο ενυδρειο για να μην ξεσοασει αλγη...

- Ταισμα flakes tetra αλλα και λαχανικα τα σκουλικια τα σταματησα

Τα λαχανικα επιβαρυνουν το ηδη επιβαρυμενο οργανικα νερο

Το ενυδρειο τρεχει περιπου 1,5 μηνα δεν ειναι ακριβως καινουργιο απλα ειχα ενα ατυχημα με ζαχαρη και μαγια που χυθηκε μεσα στο ενυδρειο και αναγκαστηκα να ξεκινησω απο την αρχη, οι αποικιες στο φιλτρο ομως σωθηκαν. Και στο προηγουμενο αλλα και σε αυτο εχω προβλημα με τριχοειδη αλγη αλλα και bba που ομως ειναι σχετικα περιορισμενη κυριως στις ανουμπιες. Oπου και να ρωτησα μου ειπαν να αποφυγω λυσεις με φωτοπεριοδο κλεισιμο κτλ απλα να αυξησω το co2, λιπασμα ριχνω πολυ λιγο και οποτε θυμηθω τωρα τελευταια το αυξησα γιατι ενα κοκκινο λουλουδι που δεν ξερω το ονομα του ασπρισε αυτο το ξεθωριασμα το εχω και στις ανουμπιες και τελικα κατι πολυ μικρες που εχω που περισσοτερο με Glossostigma μοιαζουν παρα με nana ισως να οφειλονται στην ισορροπια λιπανση-φως- co2 Τελος εχω βαλει μερικα χαπια στο υποστρωμα αν και απο οτι εμαθα δεν χρειαζοταν γιατι υπαρχει χωμα καινουργιο

οχι λιπασμα αλλο το εχεισ παρακανει....στα λιτρα μου (240) οτι ελεγε το εριχνα στο 1/2!!!!

Αυτο που θελω ειναι αν μπορειτε να με βοηθησετε λιγο στα λιπασματα ποσο να ριχνω κτλ φυτομαζα ακομη δεν εχω πολυ ειναι αρχη και τι μπορω να κανω με την καταραμενη τριχοειδη που πνιγει την moss εδω και μηνες ευχαριστω.

οι φωτο ειναι απο κινητο και δεν ειναι καλη η ποιοτητα

για εμενα με αυξηση co2 - συσκοτιση για 4 μερες ολοκληρο με μαυρο πανι η σακουλα και κοψιμο του φαγητου και μετα ελαττωση του και μειωση των watt πιστευω οτι θα στρωσει αλλα αργα αργα γιατι εχει ξεφυγει καπως .

Επισης βαλε το νερο να κινει την επιφανεια για να μην δημιουργειται το οργανικο φιλμ και δεν μπορει το ενυδριο να αναπνευσει...

βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης ωστε να προλαβαινουν τα οργανικα πριν απο την αλγη οπως ceratophyllum, hydrilla, myriophyllum....ειναι θαυματουργα.

Σαν εσχατη λυση και τελευταιως ενδεδειγμενη (δεν την εχω εφαρμοσει ποτε ρωτησε καποιον πιο ειδικο πριν την εφαρμοσεις) νομιζω οτι ειναι το Erythrocin. 1 δισκίο των 500mg την ημέρα, διαλυμένο σε 200 lit νερού χρήση της ερυθρομυκινης εχει σαν αποτελεσμα να αναστελει ακομη και να καταστρεφει τις αποικίες των βακτηριών και χρειάζεται προσοχή και παντα ως εσχατη λυση.

οπου νομιζετε οτι κανω λαθος διορθωστε με γιατι με ενδιαφερει κιεμενα το θεμα των αλγεων!!!

Αληθεια δεν πιστευω το ενυδρειο σου να το βλεπει φως??

Link to comment
Share on other sites

- 165 λιτρα περιπου καθαρα

- ph 8-7,5, gh 11, kh 7 nh4 (συμφωνα με το τεστ της sera παιζει 0,3 αμμωνια αλλα και απο την βρυση το ιδιο δειχνει), n02 0 Υγρα τεστ σερα,api

Ta no3 ειναι πανω απο 10? Στο λεω γιατι εγω ειχα προσφατα μια αρχη πρασιναδας και νομιζω οτι καπως παει να μου ξεφυγει οχι ομως ακομα απειλητικα...εμφανιστηκε δε μετα απο μια προσθετη λαμπα που εβαλα για να τονωσω το φωτισμο και ας την εβαλα να αναβει σταδιακα....

- 105 watt φωτισμος 1 Sera daylight brilliant T8, 1 juwel high light color τ5 και 1 JBL Solar Tropical τ8 σημερα την πηρα πριν ειχα grolux, 9 ωρες φωτοπεριοδος

Δεν ειναι πολλα 105 watt με τοσο λιγο φυτεμενο ενυδρειο?? εμενα με 144 watt οταν προσθεσα αλλα 20 watt εκανα την πρασινη αλγη και τωρα την εβαλα να αναβει μονο 2 ωρες την ημερα και βλεπω οτι παλι δεν υποχωρει και ετσι μειωσα και τη φωτοπεριοδο μου στις 9 ωρες και αναμενω

- Co2 ζαχαρη μαγια 4 μπουκαλια 1,5 λιτρο διαχυση με κυκλοφορητη και μπιμπερο (τρομερη διαχυση αλλα θελει προσοχη)

co2 ποσο βασει του πινακα ph/kh...εγω για την αντιπετωπιση της το πηγα γυρω στο 33 αν και νομιζω οτι θα το ξαναμειωσω επειδη φοβαμαι κατι νεογεννητα που εχω...παντως το σωστο ειναι να ειναι απο 20 μεχρι 30 αν μπορεις ετσι τουλαχιστον εχω διαβασει.....αν και με τα φυτα που εχω και εχεις και πανω απο το 15 μια χαρα μας βλεπω....αλλα οσο περισσοτερα watt και φωτοπεριοδο τοσο περισσοτερο co2 χρειαζεται....τι λετε οι γεροντες του φυτεμενου??

- Φυτα ,anubia nana(παιζεται),Bacopa monieri,hygrophila corymbosa siamensis 53b,hygrophila Dwarf,lilaeopsis mauritiana,cryptocoryne tropica ,Cryptocoryne undulata,,,java moss(Taxiphyllum barbieri),Singapore Moss - Vesicularia dubyana,Monosolenium tenerum, rotala rotundifolia, valisneria spiralis,Microsorum mini, Hemianthus callitrichoides και ενα φυτο επιφανειας σαν νουφαρο

Για εμενα πρεπει να μειωσεις τον φωτισμο σε watt kαι να ριχνεις με φειδω τα ζουμια...

- Ψαρια 1 πλεκο 17 cardinal 8 tetra penguin και amano, red cherry αρκετες

- Λιπανση Flourish Iron,Kent Pro Plant,Seachem Flourish Και χαπια sera florenette a

κοψε σιδηρο και μην βαζεις μαζι χαπια και λιπασμα γιατι το επιβαρυνεισ αφανταστα...καποτε εκανα και εγω το ιδιο χαπια και λιπανση και κοντεψα να το χασω....η χαπι αη λιπασμα καθε εβδομαδα αν και τα χαπια εινα αρκετα για λιπανση τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες (εξαρταται και απο τα χαπια βεβαια)

- Υποστρωμα jbl Aquabasis Plus 5lt και χαλικι ποταμισιο χυμα (δεν ειχε ετικετα η σακουλα)

Αφου εχεις υποστρωμα γιατι βαζεις και flourish και xπια, εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα.....με τα φυτα που εχεις και μονο το υποστρωμα φτανει νομιζω...ας παρεμβουν και οι γηραιοτεροι για λαθος μου

Εδω θα πω οτι αν εχεις υποστρωμα τα χαπια δεν τα χρειαζεσαι, το υποστρωμα κανει την ιδια και καλητερη δουλεια απο αυτα. Το υγρο λιπασμα ειναι για τα φυτα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου και οχι απο τις ριζες.

- Αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα μπορει και παραπανω 30% οταν ξεκινησε ηταν πιο συχνες

καντο 50% εγω οσο εκανα 50% ημουν καλυτερα αλλα στρεσαρονταν τα ψαρια...τωρα με 30 % τα ψαρια ειναι καλυτερα αλλα με κοπο διατηρω την ισορροπια στο ενυδρειο για να μην ξεσοασει αλγη...

- Ταισμα flakes tetra αλλα και λαχανικα τα σκουλικια τα σταματησα

Τα λαχανικα επιβαρυνουν το ηδη επιβαρυμενο οργανικα νερο

Το ενυδρειο τρεχει περιπου 1,5 μηνα δεν ειναι ακριβως καινουργιο απλα ειχα ενα ατυχημα με ζαχαρη και μαγια που χυθηκε μεσα στο ενυδρειο και αναγκαστηκα να ξεκινησω απο την αρχη, οι αποικιες στο φιλτρο ομως σωθηκαν. Και στο προηγουμενο αλλα και σε αυτο εχω προβλημα με τριχοειδη αλγη αλλα και bba που ομως ειναι σχετικα περιορισμενη κυριως στις ανουμπιες. Oπου και να ρωτησα μου ειπαν να αποφυγω λυσεις με φωτοπεριοδο κλεισιμο κτλ απλα να αυξησω το co2, λιπασμα ριχνω πολυ λιγο και οποτε θυμηθω τωρα τελευταια το αυξησα γιατι ενα κοκκινο λουλουδι που δεν ξερω το ονομα του ασπρισε αυτο το ξεθωριασμα το εχω και στις ανουμπιες και τελικα κατι πολυ μικρες που εχω που περισσοτερο με Glossostigma μοιαζουν παρα με nana ισως να οφειλονται στην ισορροπια λιπανση-φως- co2 Τελος εχω βαλει μερικα χαπια στο υποστρωμα αν και απο οτι εμαθα δεν χρειαζοταν γιατι υπαρχει χωμα καινουργιο

οχι λιπασμα αλλο το εχεισ παρακανει....στα λιτρα μου (240) οτι ελεγε το εριχνα στο 1/2!!!!

Αυτο που θελω ειναι αν μπορειτε να με βοηθησετε λιγο στα λιπασματα ποσο να ριχνω κτλ φυτομαζα ακομη δεν εχω πολυ ειναι αρχη και τι μπορω να κανω με την καταραμενη τριχοειδη που πνιγει την moss εδω και μηνες ευχαριστω.

οι φωτο ειναι απο κινητο και δεν ειναι καλη η ποιοτητα

για εμενα με αυξηση co2 - συσκοτιση για 4 μερες ολοκληρο με μαυρο πανι η σακουλα και κοψιμο του φαγητου και μετα ελαττωση του και μειωση των watt πιστευω οτι θα στρωσει αλλα αργα αργα γιατι εχει ξεφυγει καπως .

Συσκοτιση δεν κανει τιποτα, το δοκιμασα και μολις το ξεσκεπασα ηταν το ιδιο ακριβως με πριν

Επισης βαλε το νερο να κινει την επιφανεια για να μην δημιουργειται το οργανικο φιλμ και δεν μπορει το ενυδριο να αναπνευσει...

βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης ωστε να προλαβαινουν τα οργανικα πριν απο την αλγη οπως ceratophyllum, hydrilla, myriophyllum....ειναι θαυματουργα.

Σαν εσχατη λυση και τελευταιως ενδεδειγμενη (δεν την εχω εφαρμοσει ποτε ρωτησε καποιον πιο ειδικο πριν την εφαρμοσεις) νομιζω οτι ειναι το Erythrocin. 1 δισκίο των 500mg την ημέρα, διαλυμένο σε 200 lit νερού χρήση της ερυθρομυκινης εχει σαν αποτελεσμα να αναστελει ακομη και να καταστρεφει τις αποικίες των βακτηριών και χρειάζεται προσοχή και παντα ως εσχατη λυση.

οπου νομιζετε οτι κανω λαθος διορθωστε με γιατι με ενδιαφερει κιεμενα το θεμα των αλγεων!!!

Αληθεια δεν πιστευω το ενυδρειο σου να το βλεπει φως??

Link to comment
Share on other sites

- 165 λιτρα περιπου καθαρα

- ph 8-7,5, gh 11, kh 7 nh4 (συμφωνα με το τεστ της sera παιζει 0,3 αμμωνια αλλα και απο την βρυση το ιδιο δειχνει), n02 0 Υγρα τεστ σερα,api

Ta no3 ειναι πανω απο 10? Στο λεω γιατι εγω ειχα προσφατα μια αρχη πρασιναδας και νομιζω οτι καπως παει να μου ξεφυγει οχι ομως ακομα απειλητικα...εμφανιστηκε δε μετα απο μια προσθετη λαμπα που εβαλα για να τονωσω το φωτισμο και ας την εβαλα να αναβει σταδιακα....

- δεν εχω τεστ νιτρικων

Δεν ειναι πολλα 105 watt με τοσο λιγο φυτεμενο ενυδρειο?? εμενα με 144 watt οταν προσθεσα αλλα 20 watt εκανα την πρασινη αλγη και τωρα την εβαλα να αναβει μονο 2 ωρες την ημερα και βλεπω οτι παλι δεν υποχωρει και ετσι μειωσα και τη φωτοπεριοδο μου στις 9 ωρες και αναμενω

- ναι ειναι πολλα αλλα την juwell που ειναι 45w την αναβω 6 ωρες αλλα τωρα που το λες θα την μειωσω και αλλο

co2 ποσο βασει του πινακα ph/kh...εγω για την αντιπετωπιση της το πηγα γυρω στο 33 αν και νομιζω οτι θα το ξαναμειωσω επειδη φοβαμαι κατι νεογεννητα που εχω...παντως το σωστο ειναι να ειναι απο 20 μεχρι 30 αν μπορεις ετσι τουλαχιστον εχω διαβασει.....αν και με τα φυτα που εχω και εχεις και πανω απο το 15 μια χαρα μας βλεπω....αλλα οσο περισσοτερα watt και φωτοπεριοδο τοσο περισσοτερο co2 χρειαζεται....τι λετε οι γεροντες του φυτεμενου??

- εχω καιρο να μετρησω αλλα ειχα kh=7 ph=7,5 με 2 μπουκαλια αρα ουτε 10

Για εμενα πρεπει να μειωσεις τον φωτισμο σε watt kαι να ριχνεις με φειδω τα ζουμια...

- τοσο καιρο με φειδω τα εριχνα και προκοπη δεν ειδα υποψη οτι η αλγη ξεκινησε πολυ πριν την 3η λαμπα δηλ αρχισε στα 60w

κοψε σιδηρο και μην βαζεις μαζι χαπια και λιπασμα γιατι το επιβαρυνεισ αφανταστα...καποτε εκανα και εγω το ιδιο χαπια και λιπανση και κοντεψα να το χασω....η χαπι αη λιπασμα καθε εβδομαδα αν και τα χαπια εινα αρκετα για λιπανση τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες (εξαρταται και απο τα χαπια βεβαια)

- Το υποστρωμα κανει μονο για φυτα με ριζες που φυτευονται εγω εχω και bolbiti και fern που δεν φυτευονται βεβαια θα μου πεις αυτα δεν ειναι απαιτητικα σε λιπασμα

- Αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα μπορει και παραπανω 30% οταν ξεκινησε ηταν πιο συχνες

καντο 50% εγω οσο εκανα 50% ημουν καλυτερα αλλα στρεσαρονταν τα ψαρια...τωρα με 30 % τα ψαρια ειναι καλυτερα αλλα με κοπο διατηρω την ισορροπια στο ενυδρειο για να μην ξεσοασει αλγη...

- Ταισμα flakes tetra αλλα και λαχανικα τα σκουλικια τα σταματησα

Τα λαχανικα επιβαρυνουν το ηδη επιβαρυμενο οργανικα νερο

-Το ξερω για τα λαχανικα αλλα εχω μεγαλη αδυναμια στον γερο πλεκο

οχι λιπασμα αλλο το εχεισ παρακανει....στα λιτρα μου (240) οτι ελεγε το εριχνα στο 1/2!!!!

-Μα δεν ριχνω πολυ, κατι σταγονες και για μηνες δεν εριχνα τπτ

για εμενα με αυξηση co2 - συσκοτιση για 4 μερες ολοκληρο με μαυρο πανι η σακουλα και κοψιμο του φαγητου και μετα ελαττωση του και μειωση των watt πιστευω οτι θα στρωσει αλλα αργα αργα γιατι εχει ξεφυγει καπως .

Επισης βαλε το νερο να κινει την επιφανεια για να μην δημιουργειται το οργανικο φιλμ και δεν μπορει το ενυδριο να αναπνευσει...

βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης ωστε να προλαβαινουν τα οργανικα πριν απο την αλγη οπως ceratophyllum, hydrilla, myriophyllum....ειναι θαυματουργα.

Σαν εσχατη λυση και τελευταιως ενδεδειγμενη (δεν την εχω εφαρμοσει ποτε ρωτησε καποιον πιο ειδικο πριν την εφαρμοσεις) νομιζω οτι ειναι το Erythrocin. 1 δισκίο των 500mg την ημέρα, διαλυμένο σε 200 lit νερού χρήση της ερυθρομυκινης εχει σαν αποτελεσμα να αναστελει ακομη και να καταστρεφει τις αποικίες των βακτηριών και χρειάζεται προσοχή και παντα ως εσχατη λυση.

οπου νομιζετε οτι κανω λαθος διορθωστε με γιατι με ενδιαφερει κιεμενα το θεμα των αλγεων!!!

Αληθεια δεν πιστευω το ενυδρειο σου να το βλεπει φως??

-πολυ λιγο απο τα πλαγια

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα κανει την ιδια και καλητερη δουλεια απο αυτα. Το υγρο λιπασμα ειναι για τα φυτα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου και οχι απο τις ριζες

α.ναι αλλα θα εξαντληθει πολυ γρηγορα λενε αμα δεν βαλεις τπτ, β.εχω διαβασει οτι το υγρο ειναι και για τα δυο

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Να παρεις οπωσδηποτε τεστ νιτρικων και φψσφορικων και να προσαπθησεις να εχεις νιτρικα πανω απο 10....

Να μειωσεις φωτισμο watt επανλαμβανω τα watt πιστευω οτι δημιουργουν το προβλημα...τη μια λαμπα σβηστην εντελως και κατα προτιμηση ΟΧΙ την daylight.

co2 =10 ειναι ουσιαστικα τιποτα....γιαυτο με τοσα οργανικα και φωσ και φωτοπεριοδο χωρις διοξειδιο πως να φωτοσυνθεσουν τα αμοιρα??? co2 >25 πασει θυσια για να μην σου πω οτι για εμενα 32-33 θα ηταν το ιδανικο...

τοσο καιρο με φειδω τα εριχνα και προκοπη δεν ειδα υποψη οτι η αλγη ξεκινησε πολυ πριν την 3η λαμπα δηλ αρχισε στα 60w

Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟΥ φταιει περισσοτερο και ισως και ο περισσιος σιδηρος...αυτον ξχασε τον για πολυ καιρο...

- Το υποστρωμα κανει μονο για φυτα με ριζες που φυτευονται εγω εχω και bolbiti και fern που δεν φυτευονται βεβαια θα μου πεις αυτα δεν ειναι απαιτητικα σε λιπασμα

Εγω θα σου προτεινα να κοψεις το λιπασμα νομιζω οτι εχεις περισσια λιπασματος στο ενυδρειο σου.

α!!!! ξεχασα να σου πω κανε 2 γερες αλλαγες νερου γυρω στο 75% σε διαστημα 4 ημερων ωστε να φυγει η περισσια οργανικων και μετα κανε συσκοτηση...οταν λεμε συσκοτηση ουτε μια ακτινα φωτος να μην διαπερνα το ενυδρειο!!!!

ταισμα καθολου για τις ημερες συσκοτισης και μετα λιγο φαι με φειδω!!!

Επισης βαλε το νερο να κινει την επιφανεια για να μην δημιουργειται το οργανικο φιλμ και δεν μπορει το ενυδριο να αναπνευσει...

βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης ωστε να προλαβαινουν τα οργανικα πριν απο την αλγη οπως ceratophyllum, hydrilla, myriophyllum....ειναι θαυματουργα.

Σαν εσχατη λυση και τελευταιως ενδεδειγμενη (δεν την εχω εφαρμοσει ποτε ρωτησε καποιον πιο ειδικο πριν την εφαρμοσεις) νομιζω οτι ειναι το Erythrocin. 1 δισκίο των 500mg την ημέρα, διαλυμένο σε 200 lit νερού χρήση της ερυθρομυκινης εχει σαν αποτελεσμα να αναστελει ακομη και να καταστρεφει τις αποικίες των βακτηριών και χρειάζεται προσοχή και παντα ως εσχατη λυση.

και τελος βρες λυση γιατι και το φως απο τα πλαγια τη ζημια την κανει......βαλε κατι στην παντα του ενυδρειου να μην μπαινει φως....

Μην ξεχασεις 2 μεγαλες αλλαγες νερου σε 4 ημερες η 5 μερες χωρις κανενα λιπασμα ουτε σταγονα και μετα συσκοτιση για 4 ημερες τουλαχιστον αγορα κερτοφυλλου μετα και ριξιμο στην επιφανεια, σβησιμο δια παντος της μια λαμπας και μειωση φωτοπεριοδου σε 8 ωρες....

Εμενα τα φωτα αναβουν ως εξης 5 λαμπες για ενυδρειο 240 λιτρων και οι πεντε αναβουν μονο για 4,5 ωρες, οι τεσσερις για 7 ωρες οι 3 για 7,5 ωρες οι 2 για 8 ωρες και η μια για 9 ωρες και εχω κανει και στη μεση της φωτοπεριοδου συννεφια σβηνοντας τις λαμπες μια μια ανα τεταρτο μεχρι να μεινει μονο η μια και να αρχισουν παλι να αναβουν μια μια μεχρι τον πληρη φωτισμο!!!

αυτο κανω και κρατιεμαι σε καπως καλη κατασταση...

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα και μετρησεις kh-8 gh-12 ph - 8 χαλια δηλ ειτε βαζω co2 ειτε οχι δεν αλλαζει τπτ και πως να το αυξησω ηδη 4 εχω ποσα να βαλω μαλλον δεν γινεται δουλεια ετσι θελει μπουκαλα

Το ξερω οτι ειναι επικινδυνος ο σιδηρος αλλα οι ανουμπιες και ενα αλλο φυτο ειχαν ασπρισει και νομιζω οτι με το λιγο που εριξα καπως εφτιαξαν

Αμα σταματησω την juwel παω στα 60 w ενταξει η ροταλα θα ζησει αλλα το γρασιδι μαλλον θα το ξεχασω

θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες να σε καλα

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

οπα μολις εριξα λιγο υδροχλωρικο οξυ στις πετρες και αφριζουν γι αυτο ανεβηκαν οι τιμες μα καλα για ποσο απατεωνες μιλαμε

εκανα αμετρητες ωρες για να το στησω και τωρα πρεπει να τις βγαλω θα παθω εγκεφαλικο πληρωσα για ασβεστολιθικες πετρες

merkel και παλι merkel

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε KOSTASGAVALAS,συσκοτιση δεν πιανει μ αυτη την αλγη,την δοκιμασα εγω.

Να σου πω σημερα αυτο εβλεπα κιεγω στους 2 βραχους με τη λιγη πρασινη αλγη οτι παρολο που μειωσα φωτοπεριοδο και watt ενουτοις ειναι ελαφρα αυξανομενη...και ομως το εχω διαβασει οτι βοηθαει η συσκοτηση....και τι εκανες εσυ για να την πολεμησεις??

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα παντως η τριχοειδης μειωθηκε εντυπωσιακα συνεχιζω και ριχνω λιπασματα πηρα και καλιο με συχνοτητα 1 φορα την εβδομαδα,ασε που το χρωμα των φυτων ζωντανεψε καμια σχεση χωρις τα λιπασματα, δεν λεω οτι εκει βρισκεται η αιτια και σε αλλα ενυδρεια γιατι το καθε ενα διαφερει αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος οτι αυτη ειναι η λυση μπορει να την εφαγαν και οι γαριδες πχ οι οποιες παρεπιμπτοντως εχουν πολλαπλασιαστει απιστευτα δεν ξερω γιατι

Και μια ερωτηση εφοσον βασει του πινακα kh/ph εχω co2 10 τοτε γιατι τα φυλλα ειναι γεματα φουσκαλες αυτο δεν σημαινει οτι γινεται φωτοσυνθεση?

Ξεκαρφωτο αλλα ξερει κανεις κανα μαγαζι με μεγαλη ποικιλια σε πετρες? δεν μπορω να βρω πουθενα

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

ναι και δεν μου φαινεται ακυρο απο την στιγμη που τα θρεπτικα ειναι ο ενας απο τους 3 παραγοντες βαση των οποιων μεγαλωνουν τα φυτα, αν δεν υπαρχει τοτε πως θα μεγαλωσουν

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Λες να ριξω και εγω? Αυριο θα φτιαξω και καινουριο μειγμα co2 και ειναι και η προγραμματισμενη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

δεν χανεις τιποτα στην χειροτερη περιπτωση αμα δεις αυξηση κανεις μια εξτρα αλλαγη νερου

σε εμενα παντως η διαφορα φανηκε γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα συνεχιζοντας με τα λιπασματα και μειωνοντας λιγο την φωτοπεριοδο η τριχοειδης παραμενει περιορισμενη,δεν εξαφανιστηκε αλλα καμια σχεση με πριν, αλλα εχω εξαρση στην bba χα χα.Τελος παντων σημερα εβαλα μπουκαλα και ελπιζω στο καλυτερο

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Τα θρεπτικα στοιχεια που εχουν τα διαφορα λιπασματα ειναι η τροφη των φυτων αλλα και της αλγης και μαλιστα οι αλγες ειναι και πιο γρηγορες.Απο την αλλη ενα υγιες φυτο καταπολεμα απο μονο του την αλγη.

Τα παντα θελουν μετρο και να βρεις τις ισσοροπιες του ενυδρειου σου.οτι πετυχαινει με τον εναν δε παει να πει οτι θα πετυχει απαραιτητα και με τον αλλον.

Πολυ προσοχη με τον σιδηρο.Πολλες αλγες οφειλονται σε υπεροδοσολογιες σιδηρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...