Jump to content

Aqualum - Reef Bar Απορια


reefkeeper

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα επειδη σκεφτομαι να ανανεωσω καπως το φωτισμο του ενυδρειου μου αλλα παραλληλα τα συστηματα led ειναι καπως αλμυρα στην τιμη τους ειδα αυτο..http://www.houseofled.gr/enidriaka/bar-reef.html και θα ηθελα πολυ να μου πειτε την γνωμη σας καθως και ποσες απο αυτες θα χρειαζομουν για την καλυψη reef 450 litr με διαστασεις 140*55*70 (οντως αρκετα ψηλο)!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα συγκεκριμένα λέντ ούτε γράφει την εταιρία που τα κατασκευάζει.Καλήτερα να δείς για δοκιμασμένες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα ειναι της aqualum δεν ειναι καμια αγνωστη εταιρεια!και οταν λες δοκιμασμενες λυσεις....οπως γιατι απο led δεν εχω γνωσεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα . :bigemo_harabe_net-100: μην αχωνεσαι τοσο για το υψος του ενυδρειου ειναι μεν ενα προβλημα αλλα οχι τοσο τραγικο , οσο αφορα τα led .!! και το γραφω αυτο γιατ騨 τα led σαν πηγη φωτισμου μπορουν να συγκριθουν εφαμιλλα μιας metal halide μπορουν να διησθυσουν σε βαθιες δεξαμενες και το καταφερνουν αυτο αναλογα το βαθμο του φακου που φορανε . παραδειγμα" υπαρχουν φακοι για τα led ποu ξεκινανε απο 45 degree και καταληγουν σε 80 degree τα περισσοτερα led χωρις τους φακους η μοιρες φωτισμους τους ειναι 120 degree . ετσι λοιπον για να φωτισης μια βαθια δεξαμενη οπως ειναι η δικια σου τους φακους που θα επιλεξεις να μην υπερβουν τα 60 degree. οσο μειωνεται ο φακος τοσο μεγαλυτερη διυσθηση φωτος εχουμε. οσο μεγαλωνη ο φακος τοσο περισσοτερο απλωμα φωτος εχουμε. εγω αυτο που θα σου προτινω ειναι να μην πας σε ετοιμο συστημα και ο λογος ειναι ο οικονομικος.. εκτος και αν δεν εχεις τετοιο προβλημα. και το λεω παντα φιλικα για να μην παρεξηγηθω.. :) εξισου πολυ καλο αποτελεσμα θα εχεις αν το φτιαξεις μονο σου diy . δες εδω http://www.aquastyleonline.com/ τα led που εχει ειναι της Bridgelux μιας εκ το 2 εταιρειων που υπαρχουν στο χωρο του ενυδρειου και οχι μονο. παρα πολυ καλος seller δες σε ξενα φορουμ και θα καταλαβεις....οποιαδηποτε απορια κερναω καφε να δεις απο κοντα αυτο που εφτιαξα για να παρεις ιδεες. πιστευω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αρχικά τα Led που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη μπάρα είναι brigdelux. Σχετικά με τον φακό θα προτείναμε τις 120 μοιρες καθώς θα σου καλύψει και το βάθος αλλά και το μηκος του ενυδρείου. Δε θα χρειαστείς περισσότερα τεμάχια, ώστε να καλύψεις ένα ενυδρείο, σε αντίστοιχη περίπτωση που θα χρησιμοποιούσες Led με φακό και ειδικά με φακό μικρότερο των 60 μοιρων, όπου το αποτέλεσμα θα ήταν να βλέπεις μέσα στο ενυδρείο σου '' τρύπες΄΄φωτός και όχι ομοιόμορφο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι συναρτηση το υψος απο την επιφανεια του ενυδρειου που θα τοποθετηθουν τα led !!!! και τελος οσο κοντα υπαρχουν τα led το ενα με το αλλο δεν κανουν τρυπες ... για τα λευκα ολοι στο εξωτερικο προτεινουν σε βαθιες δεξαμενες να ειναι 45 degree . τα συμπερασματα δικα σου.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε crazy δεν το εχω ανεβασει . αλλα θα χαρω να ερθεις οποια στιγμη εσυ μπορεις να το δεις απο κοντα.. και συντομα θα κανω μια παρουσιαση

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε crazy δεν το εχω ανεβασει . αλλα θα χαρω να ερθεις οποια στιγμη εσυ μπορεις να το δεις απο κοντα.. και συντομα θα κανω μια παρουσιαση

Θα συνεννοηθούμε με πμ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...