Jump to content

Οι Νεροχελωνες Μου!


johnb

Recommended Posts

εφτασε η ωρα να παρουσιασω και εγω τις χελωνες μου...

ξεκινησα με 2 trachemys scripta..τον οκτωμβριο του 2008 ..

επειτα πηρα αλλες 2 trachemys elegans..τον ιουλιο του 2009

και τον Νοεμβριο του 2009 μου δινει και ο γειτονας αλλες 2 trachemys elegans

και το αποτελεσμα να εχω 6 χελωνες!!!

το ενυδρειο εχει διαστασεις 1,00χ0,35χ0,35 ..το εφτιαξα μονος οπως και ολα τα βραχακια (δεξια-αριστερα)

κανω αλλαγες καθε 10 μερες περιπου..θερμοκρασια στους 26'C και τροφη γαριδουλες αποξηραμενες και στικς.

Ιδου τα καμαρια μου!!!

dsc00894l.jpg

dsc00895ary.jpg

dsc00897si.jpg

dsc00900dy.jpg

dsc01782t.jpg

dsc07520yq.jpg

dsc01783cm.jpg

dsc08040pe.jpg

0363g.jpg

dsc02901u.jpg

dsc09739px.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα δειχνουν τα χελωνακια σου φιλε μου....πες μας και λιγες πληροφοριες για την μηχανικη υποστιρηξη του ενυδρειου σου.Λαμπα ακτινοβολιας χρησιμοποιεις καθως και καποιο συμπηρωμα βιταμινων και ασβεστιου???η μονη παραφωνια που εμενα προσωπικα δεν μου πολυ αρεσει ειναι μια ψευτικη χελωνιτσα που διεκρινα σε καποιες φωτο...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα δειχνουν τα χελωνακια σου φιλε μου....πες μας και λιγες πληροφοριες για την μηχανικη υποστιρηξη του ενυδρειου σου.Λαμπα ακτινοβολιας χρησιμοποιεις καθως και καποιο συμπηρωμα βιταμινων και ασβεστιου???η μονη παραφωνια που εμενα προσωπικα δεν μου πολυ αρεσει ειναι μια ψευτικη χελωνιτσα που διεκρινα σε καποιες φωτο...

η λαμπα που χρησιμοποιω ειναι η REPTI GLO 5.0 UVB

το φιλτρο ειναι το fluval 2 plus

φωτοπεριοδος 9 ωρες

για ασβεστιο χρησιμοποιω τα στικ που εχουν ασβεστιο

βιταμινες δεν χρησιμοποιω κατι...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σε βρισκω...καλο θα ηταν να δωσεις καποιες βιταμινες σε υγρη μορφη που κυκλοφωτουν απο καοιες εταιριες,καθως και να δωσεις μια ποικιλια τρωφων (ακομα και τα sticks των διαφορων εταιριων που ειναι εμπλουτισμενα) για εναλαγη....

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σε βρισκω...καλο θα ηταν να δωσεις καποιες βιταμινες σε υγρη μορφη που κυκλοφωτουν απο καοιες εταιριες,καθως και να δωσεις μια ποικιλια τρωφων (ακομα και τα sticks των διαφορων εταιριων που ειναι εμπλουτισμενα) για εναλαγη....

οκ...

οσο για την πλαστικη χελωνα την πηρε η ανηψουλα μου...ζητημα να εκατσε μια εβδομαδα μεσα ...

τι δεν σου αρεσε ακριβως??εμενα δεν με χαλουσε κατι...

Link to comment
Share on other sites

η ψεφτικη χελωνιτσα με χαλουσε μονο... :D Και μελλοντικα θα κοιτουσα να βγαλω την αφησα απο την πλατη και να βαλω μια που να ειναι ποιο προς το αληθινο οπως εχουν κανει πολλα παιδια απο εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...