Jump to content

Φυτά Από Ικεα


panstelios22

Recommended Posts

Πήγα ΙΚΕΑ χθές και είχε τα φυτά 1,5 ευρώ! Μπήκα στον πειρασμό και πήρα 2.

Για το πρώτο δεν βρήκα κάποιο στην λίστα τις Τρόπικα που να του μοιάζει, άρα μάλλον είναι υδρόφιλο.

post-41730-0-22693900-1326616797_thumb.jpg post-41730-0-16197000-1326616810_thumb.jpg

Το δεύτερο μου φάνηκε σαν Alternanthera reineckii 'Purple' (lilacina) (023B)

post-41730-0-90364400-1326616826_thumb.jpg post-41730-0-83768900-1326616839_thumb.jpg

Τα αναγνωρίζει κανείς? Αν δεν κάνουν για ενυδρείο θα τα βάλω σε ένα βαζάκι με λίγο νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή είναι η παγίδα του IKEA , μπορεί να τα έχει αρκετά οικονομικά πλέον (αν και η ποσόιτητα είναι αστεία, συνήθως 1-2 κλαδάκια μόνο) αλλα δεν μπορεί κανείς να καταλάβει τι είδος είναι το κάθε φυτό με αποτέλεσμα να αγοράζονται κάποια υδρόφιλα και όχι υδρόβια.

Επίσης, ακόμα και τα λίγα υδρόβια τα έχει σε μορφή emersed (εκτός νερού) , που σοκάρονται πολύ εύκολα αν μπουν σε νερό για μέρες (Σημειωτέον πως εκείνοι στο κατάστημα τα έχουν για ένα σχετικά μικρό διάστημα σε νερό καθώς οι φάρμες που τα μεγάλωσαν , το έκαναν εκτός νερού, σε συνθήκες υγρασίας απλά, ώστε να κερδίσουν το CO2 , την καλύτερη απορρόφηση ηλιακής (κ επομένως τζάμπα) ακτινοβολίας και σε πολλές περιπτώσεις πιο εντυπωσιακό emersed φύλλωμα για κάποια είδη).

Δηλαδή η εν λόγω Alteranthera (όντως για Alteranthera μου μοιάζει), θα δεις πως αν ζήσει θα έχει διαφοροποιημένα φύλλα στο δικό σου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη πηρα και εγω 2 τετοια φυτα το ενα ειναι σαν το δευτερο πιο πανω και το αλλο μοιαζει με καμπομπα (δεν πρεπει να ειναι ομως)..αυτα θελουν φυτεμα οπως τα φυτα των ενυδρειων μας?δεν θα σαπισουν αν τα αφησουμε ετσι?

Να εξηγησω οτι δεν τα θελω να τα βαλω στο ενυδρειο μου απλα σε μυα γυαλα στο σαλονι..

Έγινε επεξεργασία - ekoman
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά .

έχω πάρει και εγώ από ικεα εδώ και αρκετούς μήνες.πήρα κερατόφυλλό και τα υπόλοιπα που δείξατε πιο πάνω .

μέχρι στιγμής όλα καλά .τα έχω σε ένα μικρό ενυδρειάκι και όλα καλά.

ένας φίλος πάλι τα έχει σε μεγάλο ενυδρείο και πάλι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια και χαρά .

έχω πάρει και εγώ από ικεα εδώ και αρκετούς μήνες.πήρα κερατόφυλλό και τα υπόλοιπα που δείξατε πιο πάνω .

μέχρι στιγμής όλα καλά .τα έχω σε ένα μικρό ενυδρειάκι και όλα καλά.

ένας φίλος πάλι τα έχει σε μεγάλο ενυδρείο και πάλι όλα καλά.

Στο ενυδρείο μπαίνουν με το γλαστράκι ή χωρίς;

Πώς πάνε τα φυτά σου; Έχουν αναπτυχθεί καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μπαίνουν με το γλαστράκι ή χωρίς;

Πώς πάνε τα φυτά σου; Έχουν αναπτυχθεί καθόλου;

εγώ τα έχω χωρίς γλαστράκι ενώ ο φίλος μου με το γλαστράκι .και στις δυο περιπτώσεις όλα καλά .ναι έχουν αναπτυχθεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει και εγω απο το συγκεκριμενο καταστημα 3 ειδη τα οποια ειναι, Alternanthera, Gymnocoronis spilanthoides, και Ludwigia reppens, τα οποια η alternanthera δεν την καταφερα ποτε ειτε απο πετ ειτε απο το συγκεκριμενο καταστημα μαλλον λογο φωτισμου και σκληροτητας νερου ενω τα αλλα δυο πανε σφαιρα και συνεχεια κλαδευω και φυτεύω με μεγαλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

kalispera se olous(sory gia ta latinika)giati de grafoun onomata?

Link to comment
Share on other sites

Το σορυ για τα λατινικα ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.........απο εκει και μετα το ικεα δεν εχει καποια εξισικευση σε ζωντανους οργανισμους οποτε αυτο με τα ονοματα θα συνεχισει να το εχει.

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα και απο μενα.

και γω αγορασα φυτα απο ΙΚΕΑ και δεν εχοω συναντησει κανενα απολυτως προβλημα.

μεγαλωνουν πολυ γρηγορα, παρ'ολο που ειναι καλος μεζες για τα χρυσοψαρακια μου.

εγω τα φυτεψα με το γλαστρακι, μιας και δεν εχω καποιο υποστρωμα της προκοπης.

Link to comment
Share on other sites

πηρα μια Ludwigia reppens απο το ικεα πριν περιπου 20 ημερες....αργοτερα πηρα και ενα ιδιο απο petshop γιατι αυτη του Ικεα δεν αναπτυσοτανε...

Ενω του πετσοπ επιασε πιο ευκολα αφου του ικεα εκανε 3 βδομαδες να προσαρμοστει, τωρα αυτη του Ικεα εχει γιναι ενα καταπληκτικο φυτο με κοκκινιζοντα φυλλα ψηλα στο φωτισμο και φαρδια φυλλα ...πολυ ωραιο λεμε...ενω του πετσοπ ειναι μια κοινη ludwigia...

Toy IKEA μου βγηκε πραγματικα αυτοκρατορικη!!!!!

Η alternathera δεν μου εχει παει και πολυ καλα...αναπτυσεται πολυ αργα και γενικα δεν μου πολυαρεσει και σαν φυτο γενικοτερα...

Gymnocoronis spilanthoides μου πιασανε ευκολα.

Πηρα και bacopa αλλα και αυτη δεν μου μεγαλωνει με σωστους ρυθμους

Τελος πηρα και μια caβοβα η οποια πηγε σφαιρα!!!.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο ειναι http://www.aquaticpl...tails.php?id=58

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...