Jump to content

Πρόβλημα Με Αμμωνία


smallchef2000

Recommended Posts

Έχοντας κατασταλάξει πλέον ότι θέλω το νέο μου ενυδρείο να είναι με μονομάχους το οποιο είναι ιδιοκατασκευής 42 ύψοςΧ40 μήκοςΧ18 πλάτος.Από εξοπλισμό έχω ένα εσωτερικό φίλτρο MICRO-JET FILTER MCF40 (στο φιλτρακι έχω κατά σειρά από κάτω προς τα πάνω βιολογικό υλικό,υαλοβάμβακα,σφουγγάρι, άνθρακα), φωτισμό led ταινία, θερμοστάτης NEWAIR 100W. Ξεκίνησε να τρέχει από την παρασκευή 13/1 και στις 14/1 έριξα αμπούλα.Το θέμα είναι ότι πριν ρίξω την αμπούλα μέτρησα και είχα αμμωνία 1 mlg/l με test τις tropic marine. Σήμερα 15/6 ξανά μέτρησα και βρήκα πάλι 1 mlg/l και ph 7,4.Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι και παλιότερα είχα πρόβλημα με την αμμωνία που δεν έπεφτε με αυτό το ενυδρείο.Το ενυδρείο όπως και το φίλτρο έχει καθαριστεί με ξύδιι και έχει δουλέψει άνθρακας.Τι να κάνω?Από τι μπορεί να έχει γίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κατασταλάξει πλέον ότι θέλω το νέο μου ενυδρείο να είναι με μονομάχους Ποσους εχεις?μονο ενας σε καθε ενυδρειο το οποιο είναι ιδιοκατασκευής 42 ύψοςΧ40 μήκοςΧ18 πλάτος.Από εξοπλισμό έχω ένα εσωτερικό φίλτρο MICRO-JET FILTER MCF40 (στο φιλτρακι έχω κατά σειρά από κάτω προς τα πάνω βιολογικό υλικό,υαλοβάμβακα,σφουγγάρι, άνθρακα), Ο υαλοβαμαβακας μπαινει στο τελευταο σταδιο του φιλτρου μκαι μετα παει στο ενυδρειο,.Ανθρακα βαζουμε στις πρωτες μερες και μετα τον αντικαταστουμε ,με βιολογικο υλικο. φωτισμό led ταινία, θερμοστάτης NEWAIR 100W. Ξεκίνησε να τρέχει από την παρασκευή 13/1 και στις 14/1 έριξα αμπούλα.Το θέμα είναι ότι πριν ρίξω την αμπούλα μέτρησα και είχα αμμωνία 1 mlg/l με test τις tropic marine. Σήμερα 15/6 ξανά μέτρησα και βρήκα πάλι 1 mlg/l και ph 7,4.Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι και παλιότερα είχα πρόβλημα με την αμμωνία που δεν έπεφτε με αυτό το ενυδρείο.Το ενυδρείο όπως και το φίλτρο έχει καθαριστεί με ξύδιι και έχει δουλέψει άνθρακας.Τι να κάνω?Από τι μπορεί να έχει γίνει αυτό?

Το οτι εχεις τωρα στην αρχη αμμωνια ,ειναι φυσιολογικο,γιατη αρχισε ο κυκλοςτου αζωτου.Αν ειχες και παλια αμμωνια με ψαρια μεσα,ισως το φιλτρο σου ειναι ανεπαρκεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμή δεν εχω κανέναν μονομάχο μέσα μιας και ειμαι στο στρόσιμο.Σήμερα εβαλα μια anubia nana και μια ρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κατασταλάξει πλέον ότι θέλω το νέο μου ενυδρείο να είναι με μονομάχους το οποιο είναι ιδιοκατασκευής 42 ύψοςΧ40 μήκοςΧ18 πλάτος.Από εξοπλισμό έχω ένα εσωτερικό φίλτρο MICRO-JET FILTER MCF40 (στο φιλτρακι έχω κατά σειρά από κάτω προς τα πάνω βιολογικό υλικό,υαλοβάμβακα,σφουγγάρι, άνθρακα), φωτισμό led ταινία, θερμοστάτης NEWAIR 100W. Ξεκίνησε να τρέχει από την παρασκευή 13/1 και στις 14/1 έριξα αμπούλα.Το θέμα είναι ότι πριν ρίξω την αμπούλα μέτρησα και είχα αμμωνία 1 mlg/l με test τις tropic marine. Σήμερα 15/6 ξανά μέτρησα και βρήκα πάλι 1 mlg/l και ph 7,4.Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι και παλιότερα είχα πρόβλημα με την αμμωνία που δεν έπεφτε με αυτό το ενυδρείο.Το ενυδρείο όπως και το φίλτρο έχει καθαριστεί με ξύδιι και έχει δουλέψει άνθρακας.Τι να κάνω?Από τι μπορεί να έχει γίνει αυτό?

Αν κατάλαβα καλά, το νερό της βρύσης είχε μετρήσιμα επίπεδα αμμωνίας;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, το νερό της βρύσης είχε μετρήσιμα επίπεδα αμμωνίας;

Εδω ειναι το περιεργο το μετρησα το νερό και ηταν μηδενικο.

Εκανα και μετρηση παλι Αμμωνίας και ειχα 5 mlg/l.

Έγινε επεξεργασία - smallchef2000
Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση αυτή ήταν στη βρύση ή στο ενυδρείο;

Διάβασε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση αυτή ήταν στη βρύση ή στο ενυδρείο;

Η μέτρηση αυτη ειναι του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχες κοληση το ενυδρειο ποσο καιρο ειχες αφηση την σιλικονη να ξεραθει;

Απο τοτε που το γεμισες εχει μεινει ποτε χωρις νερο;

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες τρεχει στο ενυδρειο?

απο την Παρασκευή

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχες κοληση το ενυδρειο ποσο καιρο ειχες αφηση την σιλικονη να ξεραθει;

Δεν γνωρίζω γιατι μου το χαρησανε

Απο τοτε που το γεμισες εχει μεινει ποτε χωρις νερο;

Ναι ειχε μεινει περιπου 5 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απλα μια υποθεση κανω οσο αφορα την σιλικονη που εγινε χρηση μια που ενας φιλος μου ειχε παρομοια προβληματα και στο τελος ανακαλυψαμε πως αυτη ηταν το προβλημα που δεν εστρωνε το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου είπαν ότι υπάρχει πιθανότητα το φίλτρο να μην μπορούσε να ανταποκριθεί λόγο ότι τα χρυσόψαρα παράγουν αρκετή βρόμα.Θα δείξει είμαι στην πέμπτη μέρα και αύριο λέω να μετρήσω να δω που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα λοιπον μετρησα και ειδα τιην αμμωνια στα 3mlg/l τα νιτροδη ειναι ακομα 0.Οποτε περιμενουμε ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και μετρηση παλι Αμμωνίας και ειχα 5 mlg/l.

0,5mlg/l sorry λαθος

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία ακόμα στα 3 mlg/l ειναι λογικό?Δεν έπρεπε να είχε πέσει?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?Τωρα εχεις μεσα χρυσοψαρα ?και ποσα?

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον ανθρακα απο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?Τωρα εχεις μεσα χρυσοψαρα ?και ποσα?

Δεν εχω καθόλου ψαρια και το ενυδρειο τρεχει απο την Παρασκευή 13/01.Το μονο που εχω μεσα ειναι μια ριζα 3 πετρουλες και μια ανουμπια νανα

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον ανθρακα απο το φιλτρο.

Παιζει ρολο ο ανθρακας?Εγω σκεφτικα και τις συλικονες.Αν και δεν μπορω να ξερω τι

χρησιμοποιήθηκαν γιατί φτιάχτηκε πριν αρκετά χρονια και μου το χαρίσανε.Τι επιπτώσεις έχει εάν δεν είναι ενυδριακή η σιλικόνη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιζει ρολο ο ανθρακας?Εγω σκεφτικα και τις συλικονες.Αν και δεν μπορω να ξερω τι

χρησιμοποιήθηκαν γιατί φτιάχτηκε πριν αρκετά χρονια και μου το χαρίσανε.Τι επιπτώσεις έχει εάν δεν είναι ενυδριακή η σιλικόνη?

Ειναι τοξικη για ολους τους ζωντες οργανισμους απο τα ψαρια εως και την βιολογια του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...