Jump to content

Τροφη Για Κοραλια?


Recommended Posts

πια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη τροφη (μαρκα) για μ****α και σκληρα κοραλια ?

Link to comment
Share on other sites

μια μικρη οικογενειακη επιχειρηση με το ονομα Preis aguaristik.

εχει ενα προιον που λεγεται coral -v-power

σε προσωπικο επιπεδο την θεωρω την καλυτερη τροφη μετα την ζωντανη για ολα τα κοραλλια..!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκληρά είναι συνήθως φωτοσυνθετικά (όπως και κάποια μαλακά) και τις διατροφικές τους ανάγκες τις καλύπτουν με τη φωτοσύνθεση, αλλά χρειάζονται και διάφορα είδη τροφής σε υγρή η σε μορφή σκόνης.

Ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που νομίζει (ή έχει ακούσει) ότι είναι καλύτερο και υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία στην αγορά.

Προσωπικά εγώ τα ταΐζω με τα Reef Energy Α και Β της Red Sea (σε υγρή μορφή) και με Reefpearls της Reef Interests σε μορφή σκόνης.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ταιζω το coral v-power τα σκληρα (οταν ειχα) και το coral energizer για τα μ****α.ζωανθους,ανεμωνες

Link to comment
Share on other sites

Το coral V-power το ειχα και εγω και ειναι πολυ καλο τωρα βαζω φυτοπλακτον και ζωοπλακτον της tropic marin

Link to comment
Share on other sites

Το reef και το trace της seachem σε υγρή μορφή και φυτοπλανκτόν και ζωοπλανκτόν της Tropic marine.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι η ερώτηση είναι τι τροφή δίνεται στα κοράλια.

Τα περισσότερα που διάβασα είναι είτε βιταμίνες ή/και αμινοξέα.

Εγώ ρίχνω μια δόση φυτοπλαγκτόν 1-2 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε BiggBilly

θεωρεις δηλαδη οτι το coral V-power ειναι μια βιταμινη η/και αμινοξεα?

σε ρωταω γιατι απο οτι λες αυτο ειναι απο τα περισσοτερα που διαβασες..

Link to comment
Share on other sites

φιλε BiggBilly νομιζω οτι προσβαλεις με αυτο που εγραψες ολους τους υπολοιπους που απαντησαν στο τι τροφη χρησιμοποιει ο καθενας χομπιστας μεσα στο ενυδρειο του

(Να ξεκαθαρίσω ότι η ερώτηση είναι τι τροφή δίνεται στα κοράλια.

Τα περισσότερα που διάβασα είναι είτε βιταμίνες ή/και αμινοξέα.)

διαβασε το ξανα και θα καταλαβεις..

Link to comment
Share on other sites

Προς το τέλος του post υπάρχουν οι οδηγίες και τα χαρακτηριστικά για τα Reef Nutrition Α/Β Της Red Sea

http://www.aquazone....ndpost&p=627698

Η εταιρία τα συνιστά ως μια πλήρη διατροφική δίαιτα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

αλλα ακομα και η βιταμινες και τα αμινοξεα οπως εγραψες δεν ειναι και αυτα ενα ειδος τροφης (συμπληρωματικης)..

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι η ερώτηση είναι τι τροφή δίνεται στα κοράλια.

Τα περισσότερα που διάβασα είναι είτε βιταμίνες ή/και αμινοξέα.

Εγώ ρίχνω μια δόση φυτοπλαγκτόν 1-2 φορές την εβδομάδα.

φιλε BIggBilly σου παραθετο τα links απο τα 2 προιοντα της Preis (απο το site της) που τυχαινει να τα χρησιμοποιω κι εγω

coral V-power coral energizer

Link to comment
Share on other sites

φιλε BiggBilly νομιζω οτι προσβαλεις με αυτο που εγραψες ολους τους υπολοιπους που απαντησαν στο τι τροφη χρησιμοποιει ο καθενας χομπιστας μεσα στο ενυδρειο του

Μη υπερβάλουμε. Κανέναν δεν πρόσβαλα.

Η άποψη μου είναι ότι σε ενυδρείο με ζωντανά δεν χρειάζονται τέτοια συμπληρώματα. Άντε μια στο τόσο να ρίχνεις κανα λίτρο νερό απο την θάλασσα (όπως μου έχει προτείνει συγγενής βιολόγος θαλάσσης).

Link to comment
Share on other sites

φιλε βασιλη θεωρω δεκτη την αποψη σου και το οτι με τα γραφομενα σου δεν ηθελες να προσβαλεις κανεναν :)

αλλα ισως καποιες στιγμες θα πρεπει να προσεχουμε το τροπο γραφεις μας για να μην αφηνουμε λανθασμενες εντυπωσης <_<

εδω ειμαστε για να αλλαζουμε γνωμες μεταξυ μας αποψεις και γνωσης για να παμε ενα βημα παραπανω το χομπυ μας που τοσο πολυ αγαπαμε .

(οσο ζεις μαθαινεις..)

φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Στο σεμινάριο , ο Calfo μας είπε ότι η καλύτερη τροφή των κοραλλιών , είναι τα περιττώματα των ψαριών ..!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χε χε .. με την κοπριά δηλαδή όπως κάνουνε στους κήπους μας !!!

Τα περιττώματα όμως θα πρέπει να είναι κάπως ελεγχόμενα όμως, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

χε χε .. με την κοπριά δηλαδή όπως κάνουνε στους κήπους μας !!!

Τα περιττώματα όμως θα πρέπει να είναι κάπως ελεγχόμενα όμως, έτσι δεν είναι?

όπως λέμε ( πράσινη ανάπτυξη ), ασε την φύση να κάνει την δουλειά της..!!!! :bigemo_harabe_net-101:

.

Link to comment
Share on other sites

χε χε .. με την κοπριά δηλαδή όπως κάνουνε στους κήπους μας !!!

Τα περιττώματα όμως θα πρέπει να είναι κάπως ελεγχόμενα όμως, έτσι δεν είναι?

Aυτο εξαρταται απο το ταισμα που κανει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο εξαρταται απο το ταισμα που κανει ο καθενας.

Ναι, αυτό εννοώ για την ελεγχόμενη

Link to comment
Share on other sites

Είναι συζήτηση η οποία βασίζεται περισσότερο στην θεωρία. Ακόμα και οι επιστήμονες δεν έχουν καταλάβει ακόμα τι είναι αυτό που κρατά έναν κοραλιογεννές ύφαλο.Έχουμε πολύ ψάξιμο ακόμα για να καταλάβουμε τι πραγματικά θέλουν αυτά τα ζωντανά. Όσο το ψάχνεις τόσο καταλαβαίνεις ότι δεν θα πετύχουμε ποτέ αυτό που καταφέρνει η φύση. Για παράδειγμα τα κοράλια θέλουν λίγο τα διαλυμένα οργανικά τους για τροφή (τα κόπρανα των ψαριών που λέμε), παρόλο αυτά εμείς οι ίδιοι οι χομπίστες προτείνουμε 2 και 3 φορές πιο δυνατό skimmer απο ότι πρέπει στο ενυδρείο μας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ισορροποία -ο έλεγχος της τροφής όπως λέει ο Aiolos- αν και ακούγεται ή νομίζουμε πως είναι εύκολο, στην πραγματικότητα είναι το πιο δύσκολο και το πιο κρίσημο για την επιτυχία του συστήματος μας. Το να φτάσουμε στα άκρα, δηλαδή στεγνό απο θρεπτικά στοιχεία, πρωτείνες, βιταμίνες ή βαρύ σε οργανικά είναι εύκολο. Το δύσκολο είναι να καταφέρουμε να είμαστε κάπου στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι συζήτηση η οποία βασίζεται περισσότερο στην θεωρία. Ακόμα και οι επιστήμονες δεν έχουν καταλάβει ακόμα τι είναι αυτό που κρατά έναν κοραλιογεννές ύφαλο.Έχουμε πολύ ψάξιμο ακόμα για να καταλάβουμε τι πραγματικά θέλουν αυτά τα ζωντανά. Όσο το ψάχνεις τόσο καταλαβαίνεις ότι δεν θα πετύχουμε ποτέ αυτό που καταφέρνει η φύση. Για παράδειγμα τα κοράλια θέλουν λίγο τα διαλυμένα οργανικά τους για τροφή (τα κόπρανα των ψαριών που λέμε), παρόλο αυτά εμείς οι ίδιοι οι χομπίστες προτείνουμε 2 και 3 φορές πιο δυνατό skimmer απο ότι πρέπει στο ενυδρείο μας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ισορροποία -ο έλεγχος της τροφής όπως λέει ο Aiolos- αν και ακούγεται ή νομίζουμε πως είναι εύκολο, στην πραγματικότητα είναι το πιο δύσκολο και το πιο κρίσημο για την επιτυχία του συστήματος μας. Το να φτάσουμε στα άκρα, δηλαδή στεγνό απο θρεπτικά στοιχεία, πρωτείνες, βιταμίνες ή βαρύ σε οργανικά είναι εύκολο. Το δύσκολο είναι να καταφέρουμε να είμαστε κάπου στην μέση.

Απο την αλλη ομως,γιατι οταν εχουμε σκιμερ κατωτερο των περιστασεων,τα κοραλια μας δεν πανε οπως πρεπει;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο Ron Shimek στο σεμινάριο του, είχε πεί, ότι μπορούμε να φτιάξουμε στο μπλέντερ, μια καλή τροφή απο ένα μείγμα φρέσκων θαλασσινών οργανισμών ( ψάρια, γαριδες, καλαμάρια, στρείδια κ.λ.π ) και να ταίζουμε τα κοράλλια μας.. Εγώ είχα εφαρμόσει αυτή την μέθοδο στο δικό μου ενυδρείο για αρκετό διάστημα...!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ομως,γιατι οταν εχουμε σκιμερ κατωτερο των περιστασεων,τα κοραλια μας δεν πανε οπως πρεπει;

Το σκίμμερ είναι ένας και μοναδικός παράγοντας σε μια μεγάλη εξίσωση. Αν "χαμηλώσεις" την δυνατότητα σου να αφαιρέσεις οργανικές ενώσεις απο το νερό τότε πρέπει να "ανεβάσεις" κάποιον άλλον παράγοντα για να φέρεις την ισορροποία.

Link to comment
Share on other sites

Το σκίμμερ είναι ένας και μοναδικός παράγοντας σε μια μεγάλη εξίσωση. Αν "χαμηλώσεις" την δυνατότητα σου να αφαιρέσεις οργανικές ενώσεις απο το νερό τότε πρέπει να "ανεβάσεις" κάποιον άλλον παράγοντα για να φέρεις την ισορροποία.

Οπως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...