Jump to content

''τα Φώτα Σας''


apidalos

Recommended Posts

φυτεμένοι help

θέλω να προσθέσω μια λάμπα(ή led) για να ανοίγει λίγο πριν από το κεντρικό φωτισμό και να κλείνει λίγο μετά

(ουσιαστικά να έχει μια διαβάθμιση ο φωτισμός στο άνοιγμα και στο κλείσιμο)

αλλά για να ανεβάσω λίγο το βαθμό δυσκολίας στην αναζήτηση

1. να είναι ''πιασάρικη'' αν χρειαστεί λίγος φωτισμός παραπάνω το βράδυ να μένει μόνο αυτή...

2. να βοηθάει τα φυτά ώστε να μένει ανοιχτή καθ όλη την διάρκεια της φωτοπεριόδου

3. να μην είναι η χαρά της άλγης

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς η τεχνολογία των led για DIY δεν έχει εξελιχθεί ακόμη οπότε δεν ξέρουμε το φάσμα της λάμπας και αν θα βοηθήσει ή θα σε προκαλέσει άλγη.

το να βρείς μια led που να λέει πχ 6000κ δεν λέει τίποτα αν δεν έχουμε κάποιο διάγραμμα του φάσματος ώστε να δούμε που είναι τα peak.

Υπάρχουν όμως έτυμες κατασκευές ειδικές για ενυδρεία με λίγο τσουχτερές τιμές. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για τον σκοπό που θέλεις και να πάρεις μια έτυμη κατασκευή εκτός και αν έπεσαν η τιμές τους πάρα πολύ.

Το βράδυ δεν θα σε συνιστούσα να έχεις αναμμένο συνέχεια ένα φως εξαίρεση όταν κάνουμε αναπαραγωγές ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς η τεχνολογία των led για DIY δεν έχει εξελιχθεί ακόμη οπότε δεν ξέρουμε το φάσμα της λάμπας και αν θα βοηθήσει ή θα σε προκαλέσει άλγη.

το να βρείς μια led που να λέει πχ 6000κ δεν λέει τίποτα αν δεν έχουμε κάποιο διάγραμμα του φάσματος ώστε να δούμε που είναι τα peak.

Υπάρχουν όμως έτυμες κατασκευές ειδικές για ενυδρεία με λίγο τσουχτερές τιμές. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για τον σκοπό που θέλεις και να πάρεις μια έτυμη κατασκευή εκτός και αν έπεσαν η τιμές τους πάρα πολύ.

Το βράδυ δεν θα σε συνιστούσα να έχεις αναμμένο συνέχεια ένα φως εξαίρεση όταν κάνουμε αναπαραγωγές ψαριών.

το αν θα είναι λάμπα η led δεν με ενοχλεί, για το βράδυ εννοώ για καμιά ωρίτσα δύο τις φορές που είμαι με κόσμο :bigemo_harabe_net-65:

για τις έτοιμες κατασκευές έχεις κάνα link να δω τι εννοείς?

θα μπορούσα να βάλω κανένα περίεργο χρώμα :D ?

Έγινε επεξεργασία - apidalos
Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε της dennerle την color......απίστευτο οπτικό αποτέλεσμα....και σχετικά λιγότερο φωτεινή από τις άλλες.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...