Jump to content

Χταπόδι


ktm990superduke

Recommended Posts

Καλησπέρα σ'ολους

όπως λέω και στο θέμα θα ήθελα να μάθω αν μπόρω και αν υπάρχει περίπτωση

ενα Θαλασσινό ενυδρείο 100L (σχετικά μικρό) όπως το δικό μου να φιλοξενήσει ενα Χταπόδι

και σε τι μέγεθος θα μπορούσε να υπάρχει μικρό μεσαίο μεγάλο? Επίσεις αν θα υπάρχει θέμα με τα ψάρια που υπάρχουν μέσα?

Ακόμα αν μπορουν να φιλοξενιθούν Όστρακα Κυδώνια ή Μύδια (εχω βρεί μεσα Κυδωνάκια μικρά τα οποια δεν άντεξαν για κάποιο λόγο)

Στοιχεία Ενυδρείου

100L

αλατότητα 1025 περίππου

10 kg ζωντανού βράχου

15 kg αραγωνίτις

φίλτρο εξωτερικό fluval 305

θερμοκρασία 25-27c

2 λαμπες (sorry δεν θυμάμαι) 1 άσπρη 1 μπλέ

Ψάρια

1 trigger rectangular

2 clown τα κοινά

1 κοκοβιό

1 σαλιάρα

1 χέλι

και 2 ακόμα μικρά μπλε τα οποία μου έκαναν δώρο και δεν ξέρω ονομασίες

Ευχαριστώ Πόλυ

Link to comment
Share on other sites

Αντωνιε,το προβλημα με το χταποδι ειναι οτι ειναι γνωστος δραπετης των ενυδρειων....απο εκει και περα,αν αποφασισεις να το βαλεις,το ποιο μικρο διαθεσημο στην αγορα ειναι το blue ring το οποιο ειναι δηλιτηριοδες....θα γρειαστεις να κανεις πατεντα στο ενυδρειο με καπακι που να κλεινει απο πανω και να μην αφηνει περιθορια διαφυγης (μην ξεχνας οτι μπορει να φυγει απ οποια τρυπα χωραει το πλοκαμι του)....ετσι και τα κανεις ολα τα παραπανω,ξεχναμε την συγκατικοιση με αλλα ψαρια και ασπονδυλα γιατι θα αποτελεσουν κομματι του menu του....ελπιζω να μην σε απογοητευσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χταπόδια και ενυδρεία... :bigemo_harabe_net-100::headonwall: συνηθισμένα όχι των 10 - 20.000 λίτρων είναι απαγορευτικά. Άσε που πρέπει να κλειδώνεις το καπάκι για να μην σου την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνιε,το προβλημα με το χταποδι ειναι οτι ειναι γνωστος δραπετης των ενυδρειων....απο εκει και περα,αν αποφασισεις να το βαλεις,το ποιο μικρο διαθεσημο στην αγορα ειναι το blue ring το οποιο ειναι δηλιτηριοδες....θα γρειαστεις να κανεις πατεντα στο ενυδρειο με καπακι που να κλεινει απο πανω και να μην αφηνει περιθορια διαφυγης (μην ξεχνας οτι μπορει να φυγει απ οποια τρυπα χωραει το πλοκαμι του)....ετσι και τα κανεις ολα τα παραπανω,ξεχναμε την συγκατικοιση με αλλα ψαρια και ασπονδυλα γιατι θα αποτελεσουν κομματι του menu του....ελπιζω να μην σε απογοητευσα!!!

Mr Zoo

Να'σαι καλά βρε σε πήρα και ενα όφωνο πριν κάποια ώρα αλλά δεν το σήκωσες anyway

θέλω να τα πούμε απο κοντά ή τηλεφωνικά αύριο ok?

Link to comment
Share on other sites

Χταπόδια και ενυδρεία... :bigemo_harabe_net-100::headonwall: συνηθισμένα όχι των 10 - 20.000 λίτρων είναι απαγορευτικά. Άσε που πρέπει να κλειδώνεις το καπάκι για να μην σου την κάνει.

Thanks***

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...