Jump to content

500 Λίτρα Από Την Αρχή


ntritzt

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο ενυδρείο, οι διαστάσεις θα είναι 150μ-65π-60υ το σαμπ θα είναι περίπου 170 λίτρα , για αρχή θα λειτουργήσει με κιχλιδες στο μέλλον όμως σκέφτομαι την πιθανότητα να το γυρίσω σε θαλασσινό . Η βάση θα γίνει από κοιλοδοκό 4χ4, 3 χιλιοστών. Από μπροστά όπως φαίνεται στο σχέδιο θέλω να μπορώ να τραβάω το σαμπ έξω από την βάση φοβάμαι όμως για την αντοχή

http://img440.images...76/83020690.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα 50αρι κοιλοδοκο η θα εβαζα 30αρια χιαστα στην πισω πλευρα.Το να τραβας εξω 170 λιτρα ,δεν το βλεπω σωστο.

Καλος ηρθες στην Αφρικη.Τι σκεφτεσαι να βαλεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Πως θα τραβάς σχεδόν 200 κιλά έξω;έχεις σκεφτεί τον τρόπο που θα γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή εύχομαι! :)

Ωραίες διαστάσεις.....μαρεσει το 65 πλάτος!Κανεις ωραιο aquascape!

Θεωρώ πως αν εδενες την βάση και μπροστά κάτω με οριζόντιο κοιλοδοκο οπως εχεις και πίσω ετσι ωστε τα μπροστινά καθετα να πατούσαν επάνω σε αυτον θα ηταν καλύτερη η κατασκευή.Κατοπιν μπορείς να βάλεις καποια φύλλα απο φελιζόλ πχ ωστε να σηκώσεις το σαμπ ψηλώτερα και να ερθει πρόσωπο με τον κοιλοδοκό της βάσης.

Λογικά θα θελεις να το βγαζεις αδειο φανταζομαι......αν θες πές μας και για ποιο λόγο!

Το θέμα θα μεταφερθεί στις κατασκευές diy για να πάρεις περισσότερες απόψεις!

Μπρείς να ανοίξεις ξανά ενα θέμα στην κατηγορία της Αφρικής για να συζητήσουμε για το ποιες πιθανές συνθέσεις ψαριών μπορείς να κάνεις σε αυτα τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ενα κάθετο στο κέντρο μπροστά όπως είπε και ο πρίγκιπας και φτιάξε τις διαστάσεις ώστε να βγαίνει από ένα πλαϊνό.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ενα κάθετο στο κέντρο μπροστά όπως είπε και ο πρίγκιπας και φτιάξε τις διαστάσεις ώστε να βγαίνει από ένα πλαϊνό.

Εγω δεν λέω να βάλει καθετο μπροστα στο κέντρο λεω να βάλει οριζόντιο κατω...δηλαδή οπως θα κάνει ενα ορθωγώνιο τελάρο για πάνω να κάνει ενα ακόμα για κάτω και τα καθετα να πατανε στα τελάρα αυτα!

Θεωρω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα χωρίς καθετο μπροστά...αρκει να αυξήσει λιγο το παχος του κοιλοδοκού!

Link to comment
Share on other sites

κανε την βαση απο 60αρι κιλοδοκο και μην βαλεις τιποτα ουτε απο μπροστα ουτε απο πισω μα ποιο φτηνα θα σου ερθει!

το να τραβας εξω το σαμπ παιζει αλλα με δικη του βαση και ροδακια βαρεους τυπουκαι απλα να μπαινει εκει βεβεα θα πρεπει να εχει 1 κενο η βαση μπροστα κατω

μπορεις να βαλεις 2ο κιλοδοκο πανω και δεν θα εχεις προβλημα

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

sorry που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά έτρεχα με τα ηλεκτρολογικά . Εδω είναι το καινούργιο σχέδιο με τις ενισχύσεις και πεντάρι κοιλοδοκο τις διαστάσεις βέβαια πρέπει να τις κάνω από την αρχή http://img862.images...81/38328899.png

Το σαμπ θα πατήσει πάνω σε πλαίσιο από κοιλοδοκο . Απο κάτω θα μπουν ροδάκια βαρεου τύπου αντέχουν σύμφωνα με τον κατασκευαστή μέχρι 160 κιλά το ένα, οπότε δεν πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα εκεί.

Τι λετε ειναι καλυτερα, να βαλω αυτα τα διαγωνεια μπροστα ή ενα οριζοντιο καπως ετσι http://img29.imagesh...61/51723175.png

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις τα διαγωνια,αλλα πισω ,γιατι θα σε δυσκολεψουν αν θα κανεις πορτακια μπμροστα.Παντος αν βαλεις 50αρι και δυο χιαστα πισω,δεν χρειαζεσαι τοσα σιδερα,Και αυτο που λεει ο μαρνιερος ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

θα το σκεφτώ να βάλω κοιλοδοκο και κάτω, το πρόβλημα είναι ότι η βάση για το σαμπ έγινε είδη και τα ροδάκια τα πήρα 17 ευρώ το ένα. Πιστεύω ότι με τα διαγώνια θα μπορεί να κρατήσει άνετα. Δεν υπάρχει πρόβλημα να μπουν μπροστά έχω κοιταξει τις διαστάσεις και θα μπορέσουν να μπουν τα πορτάκια.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη να σου ευχηθω και εγω με την αφρικη!

Link to comment
Share on other sites

αν τα βαλεις διαγωνια το κανεις ανεβατοριο για τανκς το οριζοντιο θα κρατησει αλλα μεχρι εκει

γνωμη μου ξανασχεδιασε την βαση σου καντη σαν τραπεζι 4 ποδια βαλτου 2ο οριζοντιο ακριβος κατω απο το κανονικο να κολισουν αυτα τα 2 μεταξυ τους πεταξε και διαγωνιες κοντρες αν θες και

επιδι θα εχεις το κενο μπροστα δεσε τα κατω μπροστινα σιδερα με τα πισω οπως στα πλαινα και τελος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sorry που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά έτρεχα με τα ηλεκτρολογικά . Εδω είναι το καινούργιο σχέδιο με τις ενισχύσεις και πεντάρι κοιλοδοκο τις διαστάσεις βέβαια πρέπει να τις κάνω από την αρχή http://img862.images...81/38328899.png

Το σαμπ θα πατήσει πάνω σε πλαίσιο από κοιλοδοκο . Απο κάτω θα μπουν ροδάκια βαρεου τύπου αντέχουν σύμφωνα με τον κατασκευαστή μέχρι 160 κιλά το ένα, οπότε δεν πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα εκεί.

Τι λετε ειναι καλυτερα, να βαλω αυτα τα διαγωνεια μπροστα ή ενα οριζοντιο καπως ετσι http://img29.imagesh...61/51723175.png

Με 50αρι κοιλοδοκο εισαι ο.κ. μην φοβασαι τιποτε. Εαν βαλεις και 60 x 40 ακομα πιο σιγουρα(παλιος σιδερας).

Link to comment
Share on other sites

50 θα μπει κοιλοδοκος ειχαμε μια καθυστερηση με την βαση αλλα τωρα ειναι οκ και προχωραει. Εγινε παραγελια και η αντλια, τελικα κατεληξα στην tunze 1073.050 ακουω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...