Jump to content

Ξανα Reef !!!


Geosid

Recommended Posts

πολυ ωραιο το σαμπ να το χερεσαι!

απο αναπληρωση τι θα κανεις?

υπαρχει αναπληρωση της grotech , στη δεξια μερια του επιπλου θα μπει ενα 60λιτρο βαρελι με νερακι , μενει μονο να φτιαξω λιγο τη βαση που θα ποιασει το φλοτερ για να ειναι στο υψος που θελω .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γιωργο,βαλε αλλη μια γωνια και προσθεσε ενα κομματι σωληνα στον σωληνα της υπερχειλησης,ωστε να φτασεις χαμηλα μεσα στο σαμπ.Θα μειωθει κατα πολυ ο θορυβος. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,βαλε αλλη μια γωνια και προσθεσε ενα κομματι σωληνα στον σωληνα της υπερχειλησης,ωστε να φτασεις χαμηλα μεσα στο σαμπ.Θα μειωθει κατα πολυ ο θορυβος. :)

Είχες δίκιο Στράτο , όντως έκανε θόρυβο , προσθεσα άλλη μια γωνία 45 μοιρών και τώρα είναι σχεδόν αθόρυβη η υπερχείλιση .

Πάντως ακούγεται λιγότερο από ότι ακουγόταν η τουνζε που είχα .

Μπήκαν όλα σε λειτουργεια , 2500 λίτρα ανεβαίνουν και κατεβαίνουν χωρίς πρόβλημα ( εδώ και μια ώρα ) !!!

DSC_3696.jpg

DSC_3695.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μετα απο καιρο ειναι ευκαιρια να βαλω μερικες φωτο απο το ριφακι μου

το αρχικο στησιμο ηταν ετσι

DSC_3886.jpg

μπηκαν καποια κοραλια μεσα , κυριος ανεμωνες ( magnifica , malu και αλλες )

IMG_8361.jpg

IMG_8322.jpg

IMG_8328.jpg

IMG_8335.jpg

η magnifica αφου καθησε για σχεδον 4 μηνες κολλημενη στο πισω τζαμι του ενυδρειου

IMG_8392.jpg

αποφασισε να αυτοκτονησει πηγαινοντας πανω στη βορτεκ , η κινηση αυτη ηταν που μου σκοτωσε καποια ψαρια , ευτυχως γλιτωσαν τα περισσοτερα κοραλια που ειχα μεσα , απο τα ψαρια γλιτωσαν ενα ζευγαρι Amphiprion perideraio , ενας salarias , και ενας καβουρας .

. ετσι μετα απο αυτη την αναποδια συνεχιζουμε ....

μπηκαν ακομα λιγες ανεμωνες μεσα , 2 σαρκοφυτα και τη θεση της magnifica την πηρε μια crispa

μπηκε σε λειτουργεια δοσομετρικη αντλια

IMG_0238.jpg

IMG_0272.jpg

αλλαγες νερου γινονται 75 λιτρα καθε 20 μερες ,νερο βρυσης χωρις αντιχλωριο , στο ενυδρειο δεν υπαρχει θερμοστατης εδω και κανα 2 μηνο , δεν υπαρχει τσιλερ ( ουτε θα μπει ) , υπαρχουν περιπου 30 κιλα βραχου μιξ ζωντανου με νεκρου , ο φωτισμος εχει μειωθει σε 4 χ 24 αντι για 6χ24 που ειχα στην αρχη , υπαρχει σκεψη παλι για λεντ αλλα το ψαχνω ακομα ... ταισμα μια φορα την ημερα τα ψαρια , μια φορα τη βδομαδα οι ανεμωνες ( κατεψυγμενη mysis ) target feeding .

μερικες φωτογραφιες

IMG_8486.jpg

IMG_9187.jpg

IMG_9191.jpg

IMG_9197.jpg

IMG_9198.jpg

IMG_9201.jpg

IMG_9202.jpg

IMG_9206.jpg

IMG_0004.jpg

IMG_0005.jpg

IMG_0008.jpg

IMG_0010.jpg

IMG_0011.jpg

IMG_0014.jpg

IMG_0016.jpg

IMG_0021.jpg

IMG_0024.jpg

IMG_0036.jpg

IMG_9986.jpg

αυτες προς το παρον :)

με τη πρωτη ευκαιρια θα προσπαθησω να γραψω τη λιστα με τα ζωντανα που υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο

Να ευχαριστησω το Στρατο και τον Νινταλ για την βοηθεια που προσφερουν οσο καιρο τρεχει το ενυδρειο καθως και ολους τους φιλους που μου εδωσαν τα αξιολογα ( κατα τη γνωμη μου ) ζωντανα που υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο αυτη τη στιγμη και συμβουλες !!!

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Της ανεμώνης το κ@γκελο...Γιατί δεν βάζεις τα προστατευτικά στις αντλίες να μην έχεις θέμα?Με το νερό της βρύσης πώς το εξηγείς?Τόσο καθαρό νερό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Της ανεμώνης το κ@γκελο...Γιατί δεν βάζεις τα προστατευτικά στις αντλίες να μην έχεις θέμα?Με το νερό της βρύσης πώς το εξηγείς?Τόσο καθαρό νερό έχεις?

η εξηγηση που δινω για το νερο και γενικοτερα για το ενυδρειο ειναι οτι οσο ποιο πολυ ασχολησε μαζι του τοσο ποιο πολλα προβληματα σου βγαζει :P ( προσωπικη παντα αποψη ) .

οπως και με τους δισκους ( οταν ειχα ) ετσι και με το ριφ δεν του δινω και τοσο τρελλη σημασια , κοιταω τα ταισματα μου , τις αλλαγες μου και τιποτα παραπανω

για το προστατευτικο κατι εχω σκεφτει να φτιαξω , αλλα ολο το αναβαλω . οταν βρω ορεξη και χρονο θα δοκιμασω την ιδεα μου :)

απο ανεμωνες υπαρχουν και μερικες αλλες :P καποια στιγμη θα βγαλω φωτο τους :)

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω κι εγω την ερωτηση.... Αλλαγες νερου απο βρύση χωρις αντιχλωριο??

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω κι εγω την ερωτηση.... Αλλαγες νερου απο βρύση χωρις αντιχλωριο??

ναι Νικο .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geosid πολυ όμορφο φαίνεται το reef σου!!! Βγαλε και μια γενική όμως να γουστάρουμε.!! Συμφωνώ και εγω ότι όσο λιγότερο ασχολείσαι τόσο λιγότερα προβλήματα έχεις. Αλλα το νερό βρυσης χωρίς αντιχλωριο δεν είναι λίγο υπερβολικό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geosid πολυ όμορφο φαίνεται το reef σου!!! Βγαλε και μια γενική όμως να γουστάρουμε.!! Συμφωνώ και εγω ότι όσο λιγότερο ασχολείσαι τόσο λιγότερα προβλήματα έχεις. Αλλα το νερό βρυσης χωρίς αντιχλωριο δεν είναι λίγο υπερβολικό;

Ειναι , αλλα οπως ειπα και ποιο πανω , ειναι καθαρα προσωπικη μου επιλογη και απο τη στιγμη που δεν βλεπω κατι το ''στραβο'' δεν βλεπω και καποιο λογο για να το αλλαξω :)

Προς Θεου δεν λεω - παροτρυνω κανεναν να μην βαζει αντιχλωριο Η να ακολουθησει αυτο που κανω , ( εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά..ζηλεύω... μακάρι να είχα καθαρό νερό γιατί το TDS μου έχει κολλήσει στο 450 χωρίς Α/Ο και ήταν απο τα πρώτα πράγματα που αγόρασα για να προχωρήσω μιας και το νερό είναι το πιο βασικό πράγμα στο ενυδρείο με διαφορά.Θα συμφωνήσω με τους δίσκους γιατί είναι παράξενα ψάρια και θα πώ και γώ οτι απο την στιγμή που άρχισα μεγάλες αλλαγές με νερό βρύσης κάθε βδομάδα βρήκα την υγειά μου(με αντιχλώριο) και ασχολούμε 1 ώρα την εβδομάδα μόνο αλλαγή νερού και γέμισμα τις ταΐστρες τους,καθάρισμα τζάμια.Σε κάθε περίπτωση είμαστε στα Θαλασσινά τώρα και άλλα είναι τα θέματα.Μου αρέσουν οι δοσομετρικές σου έχω τις ίδιες...πώς τις βρίσκεις? τι ρίχνεις και τι κατανάλωση έχεις με τα ζωντανά σου?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

σόρυ για το διπλό πόστ..

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο geosid..να το χαιρεσαι.. πες μας κ αλλα για τις ρουτινες σου, προσθετα, μετρησεις του νερου σου.. ειναι μια αλλη προσεγγιση που στην περιπτωση σου παει πολυ καλα..

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο και εγω μαζι σου.δεν εχω χρησιμοποιησει αντιχλωριο ποτε.ουτε στις αφρικανες που ειχα ουτε και τωρα στο reef στο νερο που συμπληρωνω απο την εξατμιση(και ειναι αρκετο).κατευθειαν βρυση χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα.

και για να μην παρεξηγηθω.ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ.απλα καταθετω προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες ποτέ μετρήσεις του νερού βρύσης να έχεις τουλάχιστον μια ιδέα σε τι επίπεδα βρίσκονται?

Το σίγουρο είναι ότι περιέχει χλώριο και μακροπρόθεσμα δημιουργεί πρόβλημα στα βράγχια των ψαριών....μπορεί να μην έχεις άμεσα προβλήματα, αλλά τα ψάρια γίνονται πιο ευπαθεί σε ασθένειες και μειώνεται ο χρόνος της ζωής τους.

Άρα υπάρχει πρόβλημα... τουλάχιστον ηθικό.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

ειναι ηθικο να περνουμε αγρια ψαρια και να τα <<φυλακιζουμε>> σε γυαλινα κελια?

επειδη θα ξεφυγει η ιστορια και θα χαλασουμε το θεμα του Γιωργου σταματαω εδω μιας και δεν εχω διαθεση να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα.ο καθενας πρατει αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

όπως θες.. αλλά αν θες ανοίγουμε άλλου το θέμα περί ηθικής.

Link to comment
Share on other sites

η ανταλλαγη αποψεων μονο καλο κανει.αν ανοιχτει θεμα με χαρα θα συμμετασχω.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να συνεχιστεί η κουβέντα εδω , μιας και απο εδω ξεκίνησε . Δεν μου χαλατε το θέμα :) . Όταν θα είμαι σπίτι θα απαντήσω στις υπόλοιπες ερωτήσεις - σχόλια που έκαναν τα υπόλοιπα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

ειναι ηθικο να περνουμε αγρια ψαρια και να τα <<φυλακιζουμε>> σε γυαλινα κελια?

επειδη θα ξεφυγει η ιστορια και θα χαλασουμε το θεμα του Γιωργου σταματαω εδω μιας και δεν εχω διαθεση να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα.ο καθενας πρατει αναλογως.

Θα ανοίξω θέμα έτσι κ αλλιώς, απλά θα σου απαντήσω πάνω στο θέμα "φυλάκισης" που ανέφερες.

Φυσικά και δεν είναι ηθικό, αλλά να που το κάνουμε, και αφού το κάνουμε δεν θα ήμασταν υποχρεωμένοι να τους προσφέρουμε τουλάχιστον σωστές συνθήκες διαβίωσης?

Link to comment
Share on other sites

γιωργο τις ricordea δεν βλεπω......

Ποιες ; 2 ρικορντιες έχουν μΠει στο ενυδρειο και αυτές αγοράστηκαν χτες . Δεν έχω βγάλει φωτο τους ακομα
Link to comment
Share on other sites

Ποιες ; 2 ρικορντιες έχουν μΠει στο ενυδρειο και αυτές αγοράστηκαν χτες . Δεν έχω βγάλει φωτο τους ακομα

Ε ,τοτε θα σε μπερδεψα με αλλον που σου εμοιαζε και πηρε 5-6 αν θυμαμαι καλα κατα το Πασχα που μας περασε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα έρθει σε σένα , είχαμε μιλησει για να έρθω αλλα δεν έκατσε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...