Jump to content

Ο Προβληματισμός Μου Σχετικά Με Το Νέο Μου Χρυσόψαρο


Recommended Posts

Πριν 2 μέρες πήρα ένα χρυσόψαρο και ενυδρείο 5 λίτρων διότι δεν διαθέτω χώρο για μεγαλύτερο.Ο άνθρωπος από το μαγαζί μου είπε πως χωράει το πολύ 2 ψαράκια.Τέλος πάντων στην αρχή που έκανα ο,τι μου είπε όλα καλά..μετά από λίγο το χρυσόψαρο μου άρχισε να κάθεται στον πάτο...μπήκα και διάβασα γι'αυτό και ή είναι άρρωστο ή φοβάται(όπως μου είπε η κοπέλα που ρώτησα από το pet shop).Σήμερα όμως το παρατηρούσα και είδα πως γέρνει.Υπάρχει πιθανότητα να πάσχει από νηκτική κύστη;Πανικοβλήθηκα γιατί το έχω μόλις 2 μέρες :( Διάβασα για τον αρακά ή να μην το ταΐσω καν αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω.Ας με βοηθήσει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αυτο που μπορεις να κανεις αγαπητη μου φιλη ειναι να δωσεις το ψαρακι πισω.σε 5 λιτρα νερου,το ζωο υποφερει.και αρρωστο να μην ειναι καποτε θα γινει.(πολυ περισσοτερο για 2 ψαρια οπως δυστυχως σου ειπανε).

και κατι επισης βασικο.εαν σου αρεσει το χομπι αρχισε εντατικο δια βασμα εδω μεσα για τα βασικα,και αλλαξε πετσοπ.ολες οι πληροφοριες που απο οτι μας λες σου δωσανε,ειναι λανθασμενες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται να επιστρέψω το ψάρι...υποφέρει ε..; δεν ξέρω τι να κάνω!Μα είναι τόσο δα και έχει αρκετό χώρο είχα και πιο παλιά χρυσόψαρο σε πιο μικρό και έζησε αρκετό καιρο :/

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις λιγη υπομονη,εδω στην κατηγορια του κρυου νερου θα καταλαβεις παρα πολλα.

για αρχη δες παρακατω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45490

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε 5λιτρο ενυδρείο τι ψάρια μπαίνουν;Διότι εκείνος μου πρότεινε μόνο χρυσόψαρα.Βέβαια κάποια ήταν και πιο μικρά αλλά εγώ πήρα μεσσαίου μεγέθους

Link to comment
Share on other sites

σε κρύο νερό πάντα χωρίς φίλτρα κλπ

Χωρις φιλτρο κανενα..

Τα καταδικάζεις σε βέβαιο θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

θα πάω τότε αύριο να αλλάξω το ενυδρείο σε 20λιτρο.Τι φίλτρο να ζητήσω και πόσο περίπου κοστίζει;Δυστυχώς στη γειτονιά που μένω υπάρχει μόνο ένα pet shop

Link to comment
Share on other sites

θα πάω τότε αύριο να αλλάξω το ενυδρείο σε 20λιτρο.Τι φίλτρο να ζητήσω και πόσο περίπου κοστίζει;Δυστυχώς στη γειτονιά που μένω υπάρχει μόνο ένα pet shop

Δυστηχως θα σε στεναχωρησω.

Ενα 20λιτρο ενυδρειο δεν ειναι αρκετο για ενα χρυσοψαρο.

Τα χρυσοψαρα πιστευουμε λανθασμενα οτι ειναι τα ψαρια της γυαλας ενω ειναι της λιμνης.

Αν εχεις το κλασσικο μαλιστα μεγαλωνει πολυ και θα χρειαστεις πολυ μεγαλο ενυδρειο.

Για τα 20 λιτρα παρε ενα μονομαχο μονο, βαλε χαλικακι, φιλτρακι και εναν θερμοστατη και αυτο ειναι ολο. Μπορεις να προσθεσεις και φυτα αν υπαρχει λαμπα.

Μην ξεχασεις να παρεις και ενα μπουκαλακι ζωντανα βακτηρια και αντιχλοριο.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται να επιστρέψω το ψάρι...υποφέρει ε..; δεν ξέρω τι να κάνω!Μα είναι τόσο δα και έχει αρκετό χώρο είχα και πιο παλιά χρυσόψαρο σε πιο μικρό και έζησε αρκετό καιρο :/

Η διαρκεια ζωής ενός χρυσόψαρου είναι περίπου 25-30 χρόνια ενώ αυτά που κρατάμε στα ενυδρεία μας ζούν συνήθως 7-10. Σύγκρινε πόσος είναι ο αρκετός καιρός που σου έζησε το προηγούμενο και θα καταλάβεις γιατί χρειάζεται καλύτερο περιβάλον από μια γυάλα.

θα πάω τότε αύριο να αλλάξω το ενυδρείο σε 20λιτρο.Τι φίλτρο να ζητήσω και πόσο περίπου κοστίζει;Δυστυχώς στη γειτονιά που μένω υπάρχει μόνο ένα pet shop

Σου προτείνω να επιστρέψεις το ψαράκι και στο 20λτ που θα πάρεις να ξεκινήσεις στρώσιμο. Αφου ετοιμαστεί τότε μόνο να βάλεις ένα μονομάχο καμία γαριδούλα ίσως κάποιο αληθινό φυτό και να είσαι σίγουρη οτι θα τα ευχαριστηθείς το ίδιο. :D Καλώς ήλθες στο χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω τι να κανω τωρα;δεν θελω να το γυρισω πισω και δεν πρεπει και να γινεται :(((( δεν 8α αντεξει δηλαδη σε 20 λιτρα;;

Οχι, θα εμφανιστουν προβληματα αργα ή γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το δεν θέλεις, άλλο το δεν γίνετε. Στη πρώτη περίπτωση εσύ αποφασίζεις, στη δεύτερη περίπτωση απλά ρισκάρεις με το μέλλον του ζωντανού.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη γεια σου και από μένα!

Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να το επιστρέψεις πίσω αλλά όπως σου είπαν και τα παιδιά το καταδικάζεις σε βέβαιο θάνατο! Αν τελικά σε ενδιαφέρει το ψαράκι σου πρέπει να κινηθείς πολύ πολύ γρήγορα! Η γνώμη μου είναι η εξής! Στην αγορά υπάρχουν ενυδρεία 60λτ με όλο τον εξοπλισμό που χρειάζεσαι (φίλτρο-θερμοστάτη-λάμπα από 73 ευρώ και δεν πιάνει και καθόλου χώρο! Πρέπει λοιπόν να προμηθευτείς άμεσα ένα τέτοιο ενυδρείο και να αρχίσεις την διαδικασία του στρωσίματος!

Θα χρειαστείς επίσης κάποια ακόμα πραγματάκια όπως (χαλίκι-αντιχλοριο-βακτήρια για το στρώσιμο-υγράτεστ για της μετρήσεις σου) χοντρά χοντρά 50 ευρώ ακόμα για να του προσφέρεις ένα υγιείς περιβάλλον διαβιώσεις! Αργότερα μπορείς να προσθέσεις ακόμα 1 σε αυτά τα λίτρα αλλά τίποτα παραπάνω! Για να μην σου ψοφήσει λοιπόν και στεναχωρηθείς μετά (γιατί το 5λιτρο είναι παγούρι και όχι ενυδρείο) ότι κάνεις κάντο σύντομα! Αν ξεκινήσεις άμεσα πιστεύω ότι σε καμιά 10αρια μέρες θα μπορέσεις να το μεταφέρεις στο καινούργιο! Μέχρι τότε άλλαζε καθημερινά το νερό του, βάζε αντιχλοριο και ταΐζε ελάχιστα!

Η επιλογή είναι δικια σου! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...