Jump to content

Απορια Για Χελωνακι


Recommended Posts

πηρα στην γυναικα μου δωρο ενα χελωνακι, το εχουμε ενα μηνα τωρα ,

καθε 2-3 μερες του προσθετουμε 5 σταγονες tortive shell και 5 σταγονες tortivet vitae αλλαγη νερου καθε κυριακη απο φαι γαριδες του δινουμε 2 φορες την ημερα .

στη γυαλα του εχουμε ενα μικρι κυκλοφορητη και ενα θερμοστατη στους 25 βαθμους.

το χελωνακι ομως συνεχεια ειναι κρυμενο ομως γιατι?

σορυ για την φωτο ειναι απο κινητο

post-521-0-33387900-1327832624_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - telis
Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθατε λοιπον και σε αυτην την κατηγορια...το ποιο πιθανο ειναι να μην σας εχει συνηθησει και να φοβατε....επισης θα σου προτεινα να κανεις αλλαγες σε ποιο συχνη βαση (αν αυτο που εχεις μεσα ειναι μονο κυκλοφοριτης και οχι φιλτρακι) μιας και τα χελωνακια βρωμιζουν αρκετα το νερο

Link to comment
Share on other sites

ειναι και φιλτρακι εχει μεσα ανθρακα , ενα μαυρο σφουγγαρι και το ασπρο το πολυ ψιλο σφουγγαρακι για τις βρωμιες ,

θα του κανω 2 φορες απο εδω και περα αλλαγη νερου το οποιο ειναι απο οσμωση

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - telis
Link to comment
Share on other sites

το ποιο πιθανο ειναι αυτο που λεει ο mr zoo, αλλα δοκειμασε να ανεβασεις λιγο ακομη την θερμοκρασια. μπορει να εχεις τον θερμοστατη στο 25 αλλα το νερο παραπανο απο 20 δεν θα εχει αυτην την εποχη εφοσον αεριζεται απο επανο το ενυδρειο, με αποτελεσμα να μην αισθανοντε και τοσο ανετα τα χελωνα κια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Στη φώτο δεν βλέπω λάμπα... χρειάζεσαι οπωσδήποτε μια λάμπα UV για να μπορεί να κάθεται από κάτω και να λιάζεται. Του είναι απαραίτητο για να συνθέσει τις βιταμίνες και το ασβέστιο και να αναπτυχθεί.

Το ότι κρύβεται μάλλον είναι νωρίς ακόμα και θέλει το χρόνο του να σας συνηθίσει, εμένα τα δικά μου που είναι λίγο "γαϊδούρια" και καμιά φορά τρομάζουν αν πλησιάσω απότομα.

Διάβασε και αυτά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65482&st=0

θα σε βοηθήσουν αρκετά για αρχή και τα ξαναλέμε με νέες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

τα εχω διαβασει , σε ευχαριστω ,

οσο για την λαμπα την εχω στο προγραμμα , εχω ριξει πολυ βαρος στο νεο μου ρεεφ (πολλλα τα εξοδα για ρεεφ) .

μιλαγα σημερα με καποιον και μου ειπε να μην βαζω νερο απο οσμωση και καλυτερα να χρισιμοποιησω νερο βρυσης και αντιχλωριο γιατι δεν ειναι ποσιμο για τις χελωνες , ισχυει κατι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

το ποιο πιθανο ειναι αυτο που λεει ο mr zoo, αλλα δοκειμασε να ανεβασεις λιγο ακομη την θερμοκρασια. μπορει να εχεις τον θερμοστατη στο 25 αλλα το νερο παραπανο απο 20 δεν θα εχει αυτην την εποχη εφοσον αεριζεται απο επανο το ενυδρειο, με αποτελεσμα να μην αισθανοντε και τοσο ανετα τα χελωνα κια σου.

θα το βαλω 27 και βλεπουμε , ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απο οσμωση το νερο δεν κανει για τα χελωνακια??

ετσι μου ειπε ενα υπαλληλος μαγαζιου και παραξενευτικα ,

βεβαια εχει μια λογικη οτι δεν ειναι ποσιμο νερο και αρα δεν μπορει να πιει η χελωνα

απο την αλλη δεν θα ειχε ψοφησει τοσο καιρο??

τι λετε εσεις??

Link to comment
Share on other sites

Το νερό όσμωσης πέραν του οτι είναι καθαρό έχει έλλειψη ιχνοστοιχείων.

Θερμόμετρο έχεις;Μη βαδίζεις σύμφωνα με την ένδειξη του θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό όσμωσης πέραν του οτι είναι καθαρό έχει έλλειψη ιχνοστοιχείων.

Θερμόμετρο έχεις;Μη βαδίζεις σύμφωνα με την ένδειξη του θερμοστάτη.

οκ ευχαριστω φωτη ,

θα επανελθω αν εχω αλλες αποριες

Link to comment
Share on other sites

βαλε νερο της βρυσης με 10 ml esklarin ανα 50 λιτρα νερου για να ξεμπερδευεις φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της όσμωσης είναι ακατάλληλο για τις χελώνες γιατί είναι πολύ μαλακό, χωρίς καθόλου μέταλλα, ιχνοστοιχεία και φυσικά χωρίς καθόλου ασβέστιο για το καβούκι της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...