Jump to content

Πρόβλημα Με Μανιτάρι


Recommended Posts

ειναι ςσω και καποιες μερςς που το μανιτάρι έχει γίνει ετσι,οι μετρήσεις ειναι οκ και δεν το χτυπαει ο κυκλοφοριτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μανιτάρι αυτό, αλλά LPS κοράλλι (δεν θυμάμαι την ονομασία του)... και σαν εικόνα δεν θα έλεγα ότι πάει καλά... καθόλου μάλιστα!!!

Άμα αρχίσουν να παίρνουν την κάτω βόλτα είναι πολύ σπάνιο να ανακάμψουν, αλλά όχι αδύνατο, αν μείνει κάποιος ιστός επάνω στον σκελετό.

Είχες τίποτα απότομες αλλαγές στο νερό σου? έριξες κάποια πρόσθετα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μανιταρι...αλλα

Brain Coral, Trachyphyllia...

Ποσο καιρο το εχεις? Ηταν φυσιολογικο τοσο καιρο?! μηπως το ειχες διπλα σε καμια ανεμωνη? Η σε καποιο αλλο κοραλλι?! Ισως το τσιμπησε τπτ... Αριστερα εχει νεκρωσει... Εγω ειχα ενα αλλο LPS (Caulastrea) διπλα σε μια ricordea και αρχισαν καποια κεφαλια της να νεκρωνουν μεχρι που την μετακινησα μακρυα απο την ricordea και πηρε τα πανω της...και πλεον ειναι τουμπανο...\

Μετρησε τις παραμετρους του νερου σου, καθως και πες μας για τον φωτισμο που χρησιμοποιεις...

Link to comment
Share on other sites

δςν ηταν διπλα σε τιποτα αλλο στην αρχη ολα καλα,ακομα και. οι μετρήσεις είναι οκ,να ρο πετάξω? χρησιμοποιώ πρόσθετα της seachem trace και το plus

Link to comment
Share on other sites

απο φωτισμό εχω μια ati λευκη μια Sylvania και οι δυο 39w και δυο ledοταινιες μια μπλε και.μια ανάμικτη

Link to comment
Share on other sites

το πεταξα γιατι αεζισε την αποσύνθεση δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ η brain είναι απο τα πιο ανθεκτικά lps.

Τσέκαρες θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ η brain είναι απο τα πιο ανθεκτικά lps.

Τσέκαρες θερμοκρασία;

Η θερμοκρασια πιστευω δεν θα οδηγουσε το κοραλι σε τετοια κατασταση...Κι ακομα κι αν συνεβαινε θα εβλεπε τις επιδρασης αυτης της μεταβολης και στους υπολοιπους οργανισμους... Οποτε κατι αλλο συνεβη...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το puffer σου το τσιμπούσε, είχες παρατηρήσει τίποτα τέτοια συμπεριφορά?... τα ψάρι δεν χαρακτηρίζεται και ως reef safe, αν και το είχα και εγώ και ποτέ δεν μου πείραξε τίποτα, αλλά είναι και στην "προσωπικότητα" του κάθε ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

οχι τίποτα και το θεμα ειναι ορι τα αλλα Κοραλία ειναι σε τέλεια κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

οχι τίποτα και το θεμα ειναι ορι τα αλλα Κοραλία ειναι σε τέλεια κατάσταση

Μην εισαι απολυτος

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ψαράκια που θεωρούνται reef safe αλλά με επιφύλαξη (όπως τα puffer) ναι μεν μπορεί να μην δείξουν επιθετική συμπεριφορά προς τα κοράλλια, αλλά εφ όσον υπάρχει και πληθώρα τροφής στο ενυδρείο. Αν τους κόψει η λόρδα το reef safe πάει περίπατο !!!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα για τίποτα δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...