Jump to content

Τι Είναι;


Recommended Posts

Χθες το πρωί καθώς πήγαινα να ταίσω τις 3 cleaner shrimp που μου απέμειναν μετά την πανούκλα του ick πρόσεξα κάτι σε χρώμα πράσινο κάτω απο την κοιλιά της μιας γαρίδας, παρατηρώντας καλύτερα μου φάνηκαν σαν αυγά, γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι; Ευχαριστώ, παραθέτω φωτό απο την γαρίδα

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι αυγά.... αν προσέξεις θα παρατηρήσεις ότι κάθε τόσο κουνάνε την κάτω σειρά από τα πόδια τους και τα αερίζουν.

Κάποια στιγμή θα εκκολαφτούν, αλλά δυστυχώς δεν θα επιβιώσει τίποτα μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν επιβιώνουν γενικά τα αυγά μέσα στο ενυδρείο λόγω συνθηκών ή αν υπάρχουν ψάρια τα τρώνε; Σε ρωτάω γιατί αν είναι το δεύτερο δεν έχω καθόλου ψάρια μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω επιχειρήσει να κάνω αναπαραγωγή, αλλά θα πρέπει στο ενυδρείο να είναι μόνο οι γαρίδες και χωρίς skimmer.. μόνο κάποιο μικρό φίλτρο με τα απαραίτητα και κάποια βραχάκια για κρυψώνες... για το θέμα τις διατροφής τους δεν έχω ιδέα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τρεις γαρίδες και τρεις αχινούς έχω μέσα όπως και βράχο μπόλικο για κρυψώνες, μετά το ick αυτά μου έμειναν μόνο, το σκιμμερ αν το κλείσω όταν γεννηθούν για λίγο καιρό λες να δημιουργηθεί πρόβλημα; Η τροφή που δίνω στις ενήλικες λες να κάνει και για τα μικρά; Θα το δοκιμάσω πάντως και ότι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις γαρίδες και τρεις αχινούς έχω μέσα όπως και βράχο μπόλικο για κρυψώνες, μετά το ick αυτά μου έμειναν μόνο, το σκιμμερ αν το κλείσω όταν γεννηθούν για λίγο καιρό λες να δημιουργηθεί πρόβλημα; Η τροφή που δίνω στις ενήλικες λες να κάνει και για τα μικρά; Θα το δοκιμάσω πάντως και ότι γίνει.

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά γεννητούρια!Προσπάθησε να ταίσεις κάτι μικρό όπως πχ cyclops.Και λίγη κυκλοφορία.Δεν ξέρω αν θα έχεις και φαινόμενα κανιβαλισμού.και καλό είναι να ρίξεις πολύ την κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλέξη, αν όταν βγουν με το καλό τα ρίχνω αρτέμια, ζωοπλαγκτόν και τροφή σε φυλλαράκια που θα την τριβω θα κάνει δουλειά λες; Να πάρω και cyclops; Το καλό είναι ότι το ενυδρείο είναι μεγάλο με πολύ βράχο για κρυψώνα και πιστεύω να επιβιώσουν αρκετά, την κυκλοφορία για πόσο καιρό να την ελλατώσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...