Jump to content

Gourami Ερωτήσεις.


GuppyLover21

Recommended Posts

Μετα απο πολλους μηνες αγνοιας για τα ενυδρεια αφου για λογους προσωπικους επρεπε να φυγω απο το σπιτι,γυρισα και ειδα,τι δεν ειδα.Οι γονεις μου δεν μπορεσαν να τα περιποιηθουν και τωρα θα κανω ριζικη αλλαγη.Αποφασισα να φυγω απο τον τομεα Ζωοτοκα και να αποκτησω Γκουραμι.Το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα.Θα ηθελα να ρωτησω τις διαφορες στις συνθηκες νερου που χρειαζονται τα Γκουραμι απο τα Ζωοτοκα και με ποιον τροπο να τις πραγματοποιησω.Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Γκουραμι στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι απο dwarf gourami η ενα χαρεμι απο honey gourami.Βεβαια το δυσκολο ειναι να βρεις θυληκο..

Απο νερο θελει μαλακο,για να μαλακωσεις το νερο σου χρειαζεσαι η α/ο η επεξεργασια του νερου σου με τυρφη.Το ενυδρειο πρεπει να ειναι αρκετα φυτεμενο,με νερο blackwater και φυτα επιφανειας γιατι τα γκουραμι δεν αγαπουν το πολυ φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ψάξε να βρεις γκουραμι τα οποία δεν θα περνούνε τελικό μέγεθος μεγάλο..... Όσο για τα φυτά είμαι νέος στο όλο θέμα και δεν ξέρω πολλά πράγματα

ΥΓ:Tα γκουραμια θα τα βάλεις σε χαρέμια 1 αρσενικό 2-3 θηλυκά διότι αν βάλεις 2 αρσενικά θα έχεις σίγουρα ξύλο.....

Και κατά τα αλλά όλα οκ αα και λίγη τύρφη ώστε να μαλακώσει το νερό ...

Αυτά απο μένα :)

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

To blackwater ειδα οτι κατεβαζει το Ph.Νομιζω πως το νερο βρυσης εχει 7 Ph ετσι με το blackwater δεν θα παει 6.6-6.5?Θα χρειαστει τυρφη?Και τι ποσοτητα blackwater μπορω να βαλω σε 60 λιτρα?Τα γκουραμια που δεν μεγαλωνουν λεγονται Colisa Lalia?

Link to comment
Share on other sites

Επισης,επειδη πολλα φυτα ειναι σαν ξηραμενα πιστευετε θα φτιαξουν?

Αφαιρείς όλα τα σάπια ξεραμένα φύλλα, πραγματοποιείς ενα καλό κλάδεμα αναλόγως το είδος των φυτών που υπάρχουν, κανένα λιπασματάκι με τσιγγουνιά, και αναμονή :thumbup: Συνήθως τα περισσότερα επανέρχονται.

Link to comment
Share on other sites

To blackwater ειδα οτι κατεβαζει το Ph.Νομιζω πως το νερο βρυσης εχει 7 Ph ετσι με το blackwater δεν θα παει 6.6-6.5?Θα χρειαστει τυρφη?Και τι ποσοτητα blackwater μπορω να βαλω σε 60 λιτρα?Τα γκουραμια που δεν μεγαλωνουν λεγονται Colisa Lalia?

Εχεις μπερδευτει λιγο..το blackwater, αν εννοεις το σκευασμα, δεν κατεωαζει το ph απλα σου δινει τον χρωματισμο.Η τυρφη σου κατεβαζει και τις σκληροτητες αλλα σου δινει και το χρωμα στο νερο σου.Τα γκουραμι που δεν μεγαλωνουν πολυ λεγονται colisia lalia η αλλιως dwarf gourami.Οπως σου ειπα και πιο πανω ειναι πολυ δυσκολο να βρεις θυληκα γιατι ειναι αχρωμα και δεν τα φερνουν τα πετσοπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!Τελικα αποφασισα να παρω 1 αρσενικο και 2 θυλικα κριμπενσις.Επισης πηρα και 3 corydoras.Πιστευετε οτι θα γινουν επιθετα τα κριμπς εναντι στα cory?Επισης προσθεσα blackwater οπως με συμβουλεψατε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...