Jump to content

Καφέ Φύλα ???


Recommended Posts

Μου έχουν καλυψει έναν ολόκληρο βράχο εδώ και μήνες και πολλαπλασιάζονται. Έχω αρχίσει και τα βγάζω με το χέρι, αλλά είναι καλά κολλημένα. Γνωρίζει κανείς ?

post-35537-0-30010800-1328464060_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια αναζήτηση στο google μου έδωσε αποτέλεσμα ενα είδος άλγης που ονομάζεται Lobophora variegata και όντως μοιάζει πολύ. Το θέμα είναι πως την ξεφορτωνόμαστε ?

Link to comment
Share on other sites

Μια πιο κοντινή φωτογραφία αν γίνεται;

Από αυτήν την φωτογραφία εγώ την βλέπω για montipora. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα ...αυτό είναι και αναφέρει και τους πιθανούς τρόπου καταπολέμησης ουσιαστικά

http://www.saltcorner.com/AquariumLibrary/browsespecies.php?CritterID=2078

Βέβαια το να βάλω naso μέσα στο ενυδρείο μου με 230 λίτρα και 2 ακόμη tangs που έχω μάλλον δύσκολο το κόβω.

ίσως αν βρω κανένα πολύ μικρό για να μου κάνει τη δουλειά και μετά να το δώσ ????

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων για την αντιμετώπιση αυτής της άλγης εκτός από αχινό και naso.

Link to comment
Share on other sites

αν είδες σου εδωσε και την λύση του αχινου το σαιτ που σήκωσες.

Link to comment
Share on other sites

δύσκολα νομιζω ότι θα καθαρίσει ο αχινός αυτό το πράγμα.Και είναι και ψηλάστο ενυδρείο με πολύ μεγάλη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να τον δοκιμάσω τον αχινό γιατί προς το παρών μόνο με χέρι και οδοντόβουρτσα δεν γίνεται τίποτα. Αυτό το πράγμα είναι τόσο καλά κολημένο που να φανταστείτε έσπασα ένα κομμάτι βράχου του άφησα να στεγνώσει , το έβρασα στους 1.000.000 βαθμούς και εκόμη έχει κανά δυό μικρά κομματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...