Jump to content

Diy Waste Filter


Rik

Recommended Posts

Το αν δουλεύει μόνο ο πρώτος θερμαντήρας ή και οι τρεις

είναι θέμα ροής και όχι θέμα όγκου του ενυδρείου και θα το

διαπιστώσεις κατά τη λειτουργία εκτός αν ξέρεις να λύνεις

ασκήσεις θερμοδυναμικής οπότε θα μπορέσεις και να το

προβλέψεις.

Ναι καταλαβαινω πως ειναι θεμα ροης αλλα επειδή οι ενυδρειακοι θερμαντηρες φτανουν μεχρι 300 βατ αν δεν κανω λαθος αρα το νερο περνα στην ουσια μια φορα επι 3 καθε φορα, και σιγουρα ο πρωτος θα δουλευει περισσοτερο απο τους υπολοιπους 2, αλλα εαν ο χωρος του ενυδρειου που εχουμε, εχει κρυο τοτε μπορει να χρειαστει να δουλευουν φουλ και οι 3 μαζι για τον ταδε χρονο.

Για πες τρόπο συντήρησης και μετρήσεις. (Χρόνος, αλλαγές, όγκο, ιχθυοφυτόμαζα)

Το θέμα δεν είναι αν μπουκώνει αλλά να έχεις χαμηλές και σταθερές μετρήσεις εύκολα.

Δεν θα μπορουσα αυτη την στιγμη να πω ξερα αριθμους μια που οι παραγοντες οπως καταλαβαινεις ειναι πολλοι, απο τον αριθμο ιχθυοφορτωσεις, αποβλυτων, φυτων, μεχρι και το ποσο τακτικα θα κανουμε αλλαγες νερου. Εννοειτε πως δεν στερουμε απο το συστημα τις νορμαλ αλλαγες νερου, και ο χρονος αλλαγων παιζει παντα απο το ποσοστο οργανικου φορτιου. Αλλο να εχουμε δυο ενιληκα Οσκαρ σε 200 λιτρα και αλλο σε 500. Στο πρωτο αν χρειαζεται καθε εβδομαδα η αλλαγη στο δευτερο με τους ιδιους παραγομενους ρυπους μπορουμε ανα δυο εβδομαδες και αν βεβαια αποβαλουμε τα πολλα ιζηματα οπως στο σχεδιακι τοτε το νερο θα διατηρείτε για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα καθαρο.

Οσο για το θεμα περι μπουκωματος.

Αν εχουμε δυο καθετους σωλινες το ενα στενο και το αλλο φαρδυ οπου εχουμε πχ απο ενα σφουγγαρι και βαλουμε να περασει νερο απο μια ιδια αντλια, απο κατω προς τα επανω, θα εχουμε μεγαλυτερη ταχυτητα και πιεση στο πρωτο σωλινα με αποτελεσμα ποιο γρηγορο κορεσμο του φιλτρου λογο επιφανειας αλλα και ταχυτητας και πιεσης μια που θα προωθουνται λογο των τελευταιων παραγοντων και τα ποιο ψιλα σωματιδια ενω στο δευτερο ποιο φαρδυ δοχειο οι ταχυτητες θα ειναι μικροτερες και ετσι τα ποιο βαρια σωματιδια θα μπορουν να κατακατσουν λογο βαρυτητας. Αλλωστε και οι σηπτικές δεξαμενες εχουν αναλογη λειτουργια λογο ογκου.

Όσο για την επιλογή της φίλτρανσης έχεις μεγάλο άδικο

και το σφουγγάρι και το βαμβάκι έχουν αρκετή επιφάνεια

για να αποικίσουν βακτήρια που θα τα στερήσεις σε κάθε

καθαρισμό, στην ουσία μηχανική φίλτρανση εννοούμε τον

κενό χώρο πριν από τα υπόλοιπα στάδια και προτιμούνται

υλικά ακατάλληλα για να αποικίσουν βακτήρια (λεία ή σαθρά).

Και έτσι ένα φίλτρο εξασφαλίζει να μην επηρεάζεται από την

απομάκρυνση της περιττής ύλης. Αν πάλι επιλέξεις αυτό το

setup θα πρέπει να καθαρίζεις πολύ καλά το σφουγγάρι και

να αλλάζεις το βαμβάκι πάρα πολύ συχνά για να μην έχεις

μια παγίδα αζώτου και πηγή ΝΟ3.

Φιλε μου, απορω πραγματικα με τις δηλωσεις σου, μια που ολα τα κλασσικα εσωτερικα sump ενυδρειων λειτουργουν με σφουγγαρι, μαλλι και μακαρονι και εχουμε μηχανικη φιλτρανση ουσιαστικα απο τα 2 πρωτα υλικα που σε καθε συντηρηση του ενυδρειου το σφουγγαρι πλενεται με νερο ενυδρειου και το μαλλι το πεταμε και βαζουμε καινουργιο. Εαν ηταν να εχουμε προβλημα στην βιολογια μας με αυτο τον τροπο δεν πιστευεις πως τοσα χρονια θα το ειχαμε εντοπισει;

Σου εγγυώμαι ότι τίποτα δεν θα περάσει από το σφουγγάρι και

μπορείς να κάνεις δοκιμή με βρομόνερα. Άρα το βαμβάκι είναι

άχρηστο ενώ μετά το βιολογικό θα εξασφαλίσει καθαρή αντλία

και σταθερή ροή φτάνει να αλλάζεται συχνά.

Ρε μπας και τα τσουξαμε!!! :D Μην με παρεξηγεις πλακα κανω!

Τη ειναι αυτα που λες τωρα;;; ειναι δυνατον να μην περναει ενα μικρο ποσοστο;;;

Εννοειτε τα ποιο ψιλα σωματιδια οπως σε ολα μας τα ενυδρεια, εκτος εαν στο δικο σου γινονται περιεργα πραγματα! Τη εννοεις ακριβως; μηπως δεν καταλαβα καλα εγω τη θελεις να πεις;

Η επιλογές στο φίλτρο και ο χειρισμός είναι από τα σημαντικότερα,

όλοι έχουμε διαβάσει περιπτώσεις που τα ΝΟ3 δεν πέφτουν όση

νηστεία και νερό να αλλάξουν με ξαφνικές εξάρσεις αμμωνίας.

Μπορεί η ιδέα σου να σου φαίνεται όμοια με το αυτό που σου πρότεινα

αλλά στην πράξει θα δεις μεγάλη διαφορά και αυτό γιατί έχουν μελετήσει

σοβαρά και έχουν ξοδέψει αρκετά χρήματα σε μελέτες και υπολογισμούς

σε ροές πορωδών υλικών.

Να είσαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν αλλά το θέμα είναι τη θα αποδώσουν

αν στην τελική θέλεις το διπλάσιο χώρο και την διπλάσια ενέργεια για να έχεις τα

ίδια αποτελέσματα είναι αποτυχία.

Θα τα δοκιμασω και αυτα τα υλικα σε αυτη την σειρα φιλε μου, δεν ειμαι αρνητικος απλα τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα απο αυτα που περιεχει το συννημενο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογές στο φίλτρο και ο χειρισμός είναι από τα σημαντικότερα,

όλοι έχουμε διαβάσει περιπτώσεις που τα ΝΟ3 δεν πέφτουν όση

νηστεία και νερό να αλλάξουν με ξαφνικές εξάρσεις αμμωνίας.

Εγω δεν το εχω διαβασει ουτε μου εχει τυχη ποτε να αλλαζω νερο και να μην μου πεφτει το ΝΟ3!

Οσο για την αμμωνια, ναι μπορω να καταλαβω τους λογους αν εχει προβλημα ουσιαστικα η βιολογια μας, αλλα δεν βρισκω καμια συνδεση με το φιλτρο μου μια που ισα ισα αποσυμφωρουμε το φιλτρο απο τα επιπλεων ιζηματα και αρα απο την επιπλεων αμμωνια.

Μπορεί η ιδέα σου να σου φαίνεται όμοια με το αυτό που σου πρότεινα

αλλά στην πράξει θα δεις μεγάλη διαφορά και αυτό γιατί έχουν μελετήσει

σοβαρά και έχουν ξοδέψει αρκετά χρήματα σε μελέτες και υπολογισμούς

σε ροές πορωδών υλικών.

Δεν αμφισβητω της εταιριες και τις μελετες που εχουν κανει και ουτε σκεφτομαι πως λειτουργουν παρομοια απλα ο τροπος λειτουργιας του φιλτρου μου δεν εχει καμια σχεση με τα εξωτερικα φιλτρα που δουλευουν υπο πιεση με αλλο τροπο. Στο δικο μου δινω εμφαση στη λιγη λιγη πιεση, χαμηλη ροη στον χωρο φιλτρανσης και στην καθιζηση των ιζηματων με σκοπο να μπορουμε να τα αποβαλουμε απο το συστημα και οχι να διατηρουντε μεσα με αποτελεσμα καποια στιγμη να ανακυκλωνονται στο νερο με αποτελεσμα την επιβαρυνση του στο τελος.

Να είσαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν αλλά το θέμα είναι τη θα αποδώσουν

αν στην τελική θέλεις το διπλάσιο χώρο και την διπλάσια ενέργεια για να έχεις τα

ίδια αποτελέσματα είναι αποτυχία.

Τον διπλασιο χωρο ναι, την διπλασια ενεργεια οχι!

Link to comment
Share on other sites

Για τους θερμαντήρες σου λέω μάλλον και από ότι φαίνεται και

εσύ υπόθεση κάνεις. Εγώ βασικά δεν μπορώ να προβλέψω

πόση θα είναι παραγόμενη θερμοκρασία από τον πρώτο ώστε

να επιτρέψει να λειτουργεί και ο δεύτερο και στη συνέχεια ο

τρίτος και μόνο με δοκιμές θα έβγαζα άκρη.

Φιλε μου, απορω πραγματικα με τις δηλωσεις σου, μια που ολα τα

κλασσικα εσωτερικα sump ενυδρειων λειτουργουν με σφουγγαρι,

μαλλι και μακαρονι.

Και έχουν το διπλάσιο μέγεθος από ένα επώνυμο φίλτρο.

"Να είσαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν αλλά το θέμα είναι τη θα αποδώσουν

αν στην τελική θέλεις το διπλάσιο χώρο και την διπλάσια ενέργεια για να έχεις τα

ίδια αποτελέσματα είναι αποτυχία."

Ρε μπας και τα τσουξαμε!!! :D Μην με παρεξηγεις πλακα κανω!

Τη ειναι αυτα που λες τωρα;;; ειναι δυνατον να μην περναει ενα μικρο

ποσοστο;;;Εννοειτε τα ποιο ψιλα σωματιδια οπως σε ολα μας τα ενυδρεια,

εκτος εαν στο δικο σου γινονται περιεργα πραγματα! Τη εννοεις ακριβως;

μηπως δεν καταλαβα καλα εγω τη θελεις να πεις;

Άστοχο ο χαρακτηρισμός βρομόνερα αλλά επειδή εσύ έχεις σκοπό

να φιλτράρεις ψιλά σωματίδια βάλε ενυδρειακό βαμβάκι και ξανακάνε

το πείραμα και πες μας την διαφορά.

Θες να μας πείσεις ότι είναι προτιμότερο και το ίδιο αποτελεσματικό

το ενυδρειακό βαμβάκι πριν από το βιολογικό υλικό.

Να ειδοποιήσεις όλες τις εταιρίες που φτιάχνουν φίλτρα να διορθώσουν

της οδηγίες που δίνουν. :D

Πλάκα κάνω και ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχουν εξαιρέσεις.

Πάντως η λύση της Eheim είναι η ποιο απλή χωρίς πολύπλοκους

υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Για τους θερμαντήρες σου λέω μάλλον και από ότι φαίνεται και

εσύ υπόθεση κάνεις. Εγώ βασικά δεν μπορώ να προβλέψω

πόση θα είναι παραγόμενη θερμοκρασία από τον πρώτο ώστε

να επιτρέψει να λειτουργεί και ο δεύτερο και στη συνέχεια ο

τρίτος και μόνο με δοκιμές θα έβγαζα άκρη.

Σιγουρα απο την στιγμη που πιασουν την ρυθμιζμενη απο εμας θερμοκρασια μετα θα δουλευει στην ουσια μονο ο πρωτος σαν συντιρηση και ισως και ο δευτερος στα πολλα κρυα. Αλλωστε οπως και να εχει σε ενα ενυδρειο 800 λιτρων οπως και να εχει:

1. θα παιζαμε τουλαχιστων με 2 θερμοστατες για τα αναλογα λιτρα

2. Αν παθει κατι ο ενας εχουμε τον δευτερο καβατζα μεχρι να αντικατασταθει

3. Σε μια αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας λογο αλλαγης νερου πχ η αποκατασταση της ρυθμισμενης απο εμας θερμοκρασια θα ειναι ποιο αμεση σε σχεση μονο με εναν.

Μαλλον ο τριτος θερμοστατης μας περισευει, ισως σε δωματια που δεν θερμενονται ή σε περισσοτερα λιτρα να μας ηταν οντως χρησημος.

Και έχουν το διπλάσιο μέγεθος από ένα επώνυμο φίλτρο.

"Να είσαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν αλλά το θέμα είναι τη θα αποδώσουν

αν στην τελική θέλεις το διπλάσιο χώρο και την διπλάσια ενέργεια για να έχεις τα

ίδια αποτελέσματα είναι αποτυχία."

Το μεγεθος παντα μετραει!!! :D

Περα απο την πλακα οπως και να εχει μετραει μια που ενα εξωτερικο φιλτρο γεμιζει ποιο γρηγορα μπιχλα λογο μικρου καδου, αλλωστε και τα sump στο μεγεθος τους βασιζονται! Δεν ειναι κατι το αρνητικο εαν μπορουμε να προσφερουμε τον καταλληλο χωρο, ισα ισα που ειναι στα υπερ!

Απο εκει και περα οτι αντλια μπορει να εχει ενα εξωτερικο φιλτρο αλλο τοσο αναλογη αντλια μπορουμε να κανουμε χρηση για το εσωτερικο, που συμπερενεις οτι θα ειναι ποιο ενεργοβορο, ισα ισα που θα χρειαστεις τουλαχιστων 2,3 εξωτερικα φιλτρα να δουλευουν μαζι για να εχεις μια αξιολογη φιλτρανση σε ενα μεγαλο ενυδρειο με μεγαλα ψαρια. Αν απο την αλλη υπονοεις οτι θα εχουμε μεγαλυτερη καταναλωση λογο θερμαντιρων παλι πιστευω πως δεν ισχυει μια που μπορει να τραβανε περισσοτερο ρευμα μεν αλλα σε μικροτερο χρονικο διαστημα θα ζεστενουν δε!

Άστοχο ο χαρακτηρισμός βρομόνερα αλλά επειδή εσύ έχεις σκοπό

να φιλτράρεις ψιλά σωματίδια βάλε ενυδρειακό βαμβάκι και ξανακάνε

το πείραμα και πες μας την διαφορά.

Θες να μας πείσεις ότι είναι προτιμότερο και το ίδιο αποτελεσματικό

το ενυδρειακό βαμβάκι πριν από το βιολογικό υλικό.

Να ειδοποιήσεις όλες τις εταιρίες που φτιάχνουν φίλτρα να διορθώσουν

της οδηγίες που δίνουν. :D

Πλάκα κάνω και ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχουν εξαιρέσεις.

Πάντως η λύση της Eheim είναι η ποιο απλή χωρίς πολύπλοκους

υπολογισμούς.

Τα εξωτερικα φιλτρα οντως δουλεουν στην ουσια με αναποδη σειρα αλλα εαν δεις τα εσωτερικα σαμπ οχι. Δοκιμασα να εχω μονο μαλλι αλλα δυστηχως βρωμιζε αμεσως και σε καποια φαση τα μικροσωματιδια απο την μια εμπεναν και απο την αλλη εβγαιναν στο τελος.

Αν παρατηρησεις τα εξωτερικα φιλτρα στην ουσια εχουν σχεδων ανυπαρκτη μηχανικη φιλτρανση, δηλαδη μικρο σφουγγαρι και μαλλι μια που στην ουσια τα χοντρα μενουν εγκλωβισμενα μεσα στο βιολογικο υλικο.

Εχω εξωτερικο φιλτρο, και εαν εννοεις πως το ανοιξε κλεισε, καθαρισε, τρομπαρισε και κανε τον σταυρο σου μην εχεις διαρροη οτι ειναι ποιο απλο δυστηχως δεν θα συμφωνησω μια που το εχω φαει στην μαπα το ολο σεναριο!

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το φαντάζομαι:

post-16300-0-77474200-1330031225_thumb.jpg

1. Eheim mech

2. Σφουγγάρι

3. Βιολογικό

4. Ενυδρειακό βαμβάκι

Ακομα καλυτερα εφοσων προσθετουμε ενα επιπλεων σταδιο φιλτρανσης!

Απο εκει και περα λιγο διαφερει πιστευω προσωπικα το πριν ή το μετα του filter wool απο το βιολογικο υλικο. Ολα μου τα ενυδρεια παντα τα δουλευα με την σειρα που σου εδιξα και ποτε δεν ειχα καποιο θεμα με την βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω μεγάλες διαφορές 30% περισσότερο βιολογικό

υλικό, 50% λιγότερο σφουγγάρι, 90% λιγότερο βαμβάκι μεγαλύτερη

επιφάνεια διήθησης σε όλα τα υλικά.

Περα απο την πλακα οπως και να εχει μετραει μια που ενα εξωτερικο

φιλτρο γεμιζει ποιο γρηγορα μπιχλα λογο μικρου καδου

Και βέβαια για να μην έχεις μια αποθήκη μπίχλας στο φίλτρο σου και

βέβαια να κάνεις συχνές συντηρήσεις.Αυτό δεν θέλεις να πετύχεις και

εσύ με την πρωτότυπη έξοδο ιζημάτων.

Ένα συχνό φαινόμενο της μεγάλης συγκέντρωσης μπίχλας (άζωτου)

είναι και τα ψηλά ΝΟ3 που επιμένουν και μετά από θαρραλέες αλλαγές

νερού να επανέρχονται στα ίδια επίπεδα μέσα σε λίγες ώρες και ας είναι

για μέρες νηστικά τα ψάρια.

Απο εκει και περα οτι αντλια μπορει να εχει ενα εξωτερικο φιλτρο αλλο τοσο αναλογη αντλια μπορουμε να κανουμε χρηση για το εσωτερικο,

Ένα εξωτερικό φίλτρο θέλει περισσότερη ενέργεια από ένα εσωτερικό sump λόγο

των τριβών που έχουν οι σωλήνες αρκεί το sump να είναι το ίδιο καλό στην λειτουργία

του με το εξωτερικό φίλτρο.

Αν απο την αλλη υπονοεις οτι θα εχουμε μεγαλυτερη καταναλωση

Ένα sump με κακή ροή απλά κατεβάζει την στάθμη στο στάδιο της αντλίας

αυτή η μανομετρική διαφορά που σε εμάς φαίνεται μικρή είναι σημαντικό

ποσό ροής και γίνεται ακόμα σημαντικότερο όσο μικραίνει ισχύς της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στην προσπαθεια βελτιωσεις του φιλτρου τελικα λογω του οτι βουλωνε συχνα πυκνα η αντλια μια που ρουφουσε τις ακαθαρσιες απευθειας απο το ενυδρειο και τα διαφορα σε αποσυνθεση φυτα και φυλλα το ενυδρειου μου, τελικα εκανα το εγχείρημα να δουλεψω εξωτερικα την αντλια στην εξοδο του φιλτρου και εδω και 2 μηνες τωρα ολα βαινουν καλως χωρις καποιο προβλημα και το σημαντικοτερο ειναι πως δεν μου βουλωνει ποια ποτε η αντλια.

100_7310.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στην προσπαθεια βελτιωσεις του φιλτρου τελικα λογω του οτι βουλωνε συχνα πυκνα η αντλια μια που ρουφουσε τις ακαθαρσιες απευθειας απο το ενυδρειο και τα διαφορα σε αποσυνθεση φυτα και φυλλα το ενυδρειου μου, τελικα εκανα το εγχείρημα να δουλεψω εξωτερικα την αντλια στην εξοδο του φιλτρου και εδω και 2 μηνες τωρα ολα βαινουν καλως χωρις καποιο προβλημα και το σημαντικοτερο ειναι πως δεν μου βουλωνει ποια ποτε η αντλια.

Και πολύ καλά έκανες θα έχεις ένα ποιο σταθερό και αξιόπιστο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι λετε για τα εξωτερικα φιλτρα που γινονται αποθηκες μπιχλας παντος το g6 μου το εχω λατρεψει μπορω να πω.Το χρυσοπληρωσα δεν λεω πολλα τα λεφτα Αρη για ενα φιλτρο αλλα δεν περναει ΤΙΠΟΤΑ στην βιολογια το λεω και το εννοω το φιλτρο το καθαριζω καθε μερα με μια διαδικασια 3 λεπτων χωρις να απλωσω χερι στην βιολογια και ταιζω και σαν γουρουνια τα ψαρια μου.Νιτρικα?0-5 ΜΑΧ και αυτο αν βαρεθω να καθαρισω το φιλτρο η δεν κανω αλλαγη νερου οπως ειναι στην ρουτινα μου(να συμπληρωσω πως τα ψαρια τρωνε σχεδον μονο κατεψυγμενες τροφες και συνηθως ειναι καρδια DIY με οτι μπορεις να φανταστεις μεσα 6 φορες την ημερα).Ασχετο το ξερω απλα επιδη το ανεφεραν ποιο πανω τα παιδια ειπα να σας το πω γιατι το συγκεκριμενο φιλτρο δεν ειναι πολυ διαδεδομενο Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες θα έχεις ένα ποιο σταθερό και αξιόπιστο σύστημα.

Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα φιλε μου, απλα το φοβομουν λογω πιεσεων οπως σου ειχα αναφερει, αλλα μετα απο τοσο καιρο η φιαλη δοξα το θεο αντεχει μια χαρα μια που εχει και αυτα τα οριζοντια νευρα περιμετρικα και το πλαστικο της ειναι και σχετικα σκληρο. Βεβαια εμενα η αντλια ειναι κοντα στα 1500 λιτρα ανα ωρα και αν καποιος δοκιμαση κατι αναλογο να το τεσταρι πρωτα καλα το ολο θεμα εαν θελει καποια μεγαλυτερη αντλια για να μην εχει κανενα θεμα και κανει στο τελος κανενα μπανιο με τα ψαρακια του στο σαλονι. :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι λετε για τα εξωτερικα φιλτρα που γινονται αποθηκες μπιχλας παντος το g6 μου το εχω λατρεψει μπορω να πω.Το χρυσοπληρωσα δεν λεω πολλα τα λεφτα Αρη για ενα φιλτρο αλλα δεν περναει ΤΙΠΟΤΑ στην βιολογια το λεω και το εννοω το φιλτρο το καθαριζω καθε μερα με μια διαδικασια 3 λεπτων χωρις να απλωσω χερι στην βιολογια και ταιζω και σαν γουρουνια τα ψαρια μου.Νιτρικα?0-5 ΜΑΧ και αυτο αν βαρεθω να καθαρισω το φιλτρο η δεν κανω αλλαγη νερου οπως ειναι στην ρουτινα μου(να συμπληρωσω πως τα ψαρια τρωνε σχεδον μονο κατεψυγμενες τροφες και συνηθως ειναι καρδια DIY με οτι μπορεις να φανταστεις μεσα 6 φορες την ημερα).Ασχετο το ξερω απλα επιδη το ανεφεραν ποιο πανω τα παιδια ειπα να σας το πω γιατι το συγκεκριμενο φιλτρο δεν ειναι πολυ διαδεδομενο Ελλαδα.

Φιλε μου, δεν ειναι οτι δεν ειναι διαδεδομενο στην Ελλαδα, αλλα γενικος, μια που μιλαμε για ενα φιλτρο που κοστιζει κοντα στα 350 με 400 ευρω, οποτε αφου δεν φτιαχνει και φραπε δεν μου κανει! :bigemo_harabe_net-74:

Περα απο την πλακα, σιγουρα ο καθενας μας θα το ηθελε ενα αναλογο φιλτρο αλλα καταλαβαινεις πως εδω μιλαμε για ενα συνολικο κοστος στην ουσια της αντλιας μονο, εχοντας στο τελος μια σημαντικη βοηθεια και βελτιωση της συνολικης φιλτρανσης. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...