Jump to content

POLYCHRONAKIS NIKOS

Recommended Posts

Εσύ τώρα γιατί δε βάζεις τόνους και δε χρησιμοποιείς και τα κεφαλαία γράμματα;;; :P:P :P

Χιούμορ κάνω... :)

Link to comment
Share on other sites

το μονο που εχω να πω ασχετα με φορουμ ειναι πως τελειωνοντας το σχολειο καποιος ξερει καλη ορθογραφια η οχι. προφανως απλα το ατομο το οποιο ειναι ανορθογραφο δεν ενδιαφερεται για το τι διαβαζουν οι αλλοι και αν βγαζουν ακρη με οσα γραφει ουτε παρεξηγειται ακομα και να του την πουν μια και τη γραφη μονο με εναν τροπο τη μαθαινεις καθως δεν υπαρχουν διαφορετικα σχολεια οπου το ενα μαθαινει σωστη ορθογραφια και το αλλο οχι . εγω προσωπικα επειδη με πειραζει να γραφω λαθος κανα δυο λεξεις που σκαλωνει το μυαλο μου και μου φευγει καμια φορα το εχω βαλει γινατι να μαθω να τις γραφω σωστα αυτοματα. δυστηχως αυτη η κακη συνηθεια των ελληνων η ανορθογραφια ευνοησε τρομερα και την καταργηση των ελληνικων απο τα διαφορα website που μιλανε οι ελληνες χρησιμοποιωντας λατινικους χαρακτηρες τα γνωστα greeklish. και εγω ο ιδιος εγραφα παντα ετσι μολις ομως γραφτηκα σε τουτο το φορουμ μεσω της αγαπης μου για τα ψαρια και λογω του κανονισμου των μονο ελληνικων εβγαλα απο το μυαλο μου τα ηλιθια greeklish και πλεον γραφω μονο ελληνικα παντου ειτε skype ειναι αυτο η facebook η οτιδηποτε. μαλιστα καποιος ποσταρε στο fb τις προαλλες "¨ελληνες γραφετε μονο ελληνικα" . εγω εχω μονο να προτεινω-συμβουλευσω τους φιλους ελληνες οχι μονο συμφορουμιτες να ξεχασουν δια παντος τα greeklish και να πιεσουν τον εαυτο τους να μαθουν σωστη ορθογραφια οσοι δεν ξερουν. στον πολεμο που μας κανουν τα μονα οπλα μας ειναι η γλωσσα μας και η πολιτιστικη κληρονομια μας. το κειμενακι αυτο το γραφω με απολυτο σεβασμο σε ολους ορθογραφους η μη...

+1.000.000.000.000.000.000

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το θέμα έχει δυο διστάσεις.

Κατ΄ρχήν είναι πολύ κουραστικό να βγάζεις τα μάτια σου προσπαθόντας να καταλάβεις τι στην ευχή γράφει κάποιος σε κάποιο ανορθόγραφο, ασύντακτο και χωρίς δομή θέμα. Και το λέω αυτό, μιας και θέλεις να βοηθήσεις το παιδί με το πρόβλημα που έχει, αλλιώς πας στο επόμενο ποστ. Βέβαια, όπως είπε πολύ σωστά κάποιος πριν, υπάρχει λόγος που κάποιος κάνει λάθη. Αφαλώς και είναι έτσι. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να μην κάνει τίποτα για να βελτιώσει την κατάσταση, ειδικά δεν όταν απευθύνεται σε άλλους.

Αυτή είναι για μένα η άλλη διάσταση του προβλήματος. Πως όλα τα νέα παιδιά, είτε λόγω έλειψης παιδίας στο σχολείο είτε λόγω επιροής από τα γνωστά greekish σε sms, twitter, facebook κλπ, δεν δίνουν καμία σημασία στο πως γράφουν ένα κείμενο. Παντελείς έλλειψη κεφαλαίων, τόνων, σημείων στίξης και φυσικά τελικού σίγμα . Ένα μονοκόμματο κείμενο λέξεων η μια δίπλα στην άλλη χωρίς δομή και σύνταξη. Και δεν τους νοιάζει.

Αυτό είναι για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Και φυσικά όλοι μας κάνουμε λάθη στα Ελληνικά, μιας και είναι μια πολύ σύνθετη, πλούσια και δύσκολη γλώσσα. Το θέμα είναι τι κάνουμε για αυτό.

@kixlidatos

Θα συμφωνήσω με τον παιδί που πρότεινε στον φίλο σου να διευκρινίζει με κάποιον τρόπο πως είναι αλλοδαπός ώστε να μην ακούει σχόλια για τον τρόπο που γράφει. Ίσως στην υπογραφή του με κάποιν ττρόπο.

Η συγνώμη δεν σημαίνει πάντα απολογία για κάτι κακό που κάνουμε αλλά και γι ακάτι που δεν μπορούμενα αποφύγουμε και ξέρουμε πως δημιουργεί στους άλλους μια δυσκολία.

Φιλικά,

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Άλλα λόγια να ΄αγαπιόμαστε.Εφόσον υπάρχει η λύση της αυτόματης διόρθωσης όλα τα άλλα που ακούω είναι περιττά.Όταν λοιπόν βλέπω από εδώ και μπρος κάποιον να γράφει επανειλημμένα και ξανά και ξανά ανορθόγραφα και ασύνταχτα και σε greeklish έχω την εντύπωση ότι δεν μας σέβεται καθόλου.Παράδειγμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72511 ή http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72453 και χωρίς παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η αποψη σου,σεβαστη αλλα και υπερβολικη κατα την γνωμη μου.Ο σεβασμος ειναι πολυ μεγαλη λεξη για να χρησιμοποιηθει σε αυτη την περιπτωση.Υ.Γ Με τα greeklish και εγω δεν συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Άλλα λόγια να ΄αγαπιόμαστε.Εφόσον υπάρχει η λύση της αυτόματης διόρθωσης όλα τα άλλα που ακούω είναι περιττά.Όταν λοιπόν βλέπω από εδώ και μπρος κάποιον να γράφει επανειλημμένα και ξανά και ξανά ανορθόγραφα και ασύνταχτα και σε greeklish έχω την εντύπωση ότι δεν μας σέβεται καθόλου.Παράδειγμα http://www.aquazone....showtopic=72511 ή http://www.aquazone....showtopic=72453 και χωρίς παρεξήγηση.

Ο σεβασμος δεν επιβαλλεται αλλα κερδιζεται.

Τα παραδειγματα που μας εφερες,ειναι τουλαχιστον ακομψα.Εκθετεις δυο παιδια,που ο μεν πρωτος γραφει greeklish αλλα ειναι το πρωτο του ποστ στο φορουμ,και δεν ξερει τους κανονες του φορουμ,και οπως ολη η νεολαια που γραφει στα διαφορα φορουμ ετσι εγραψε και εδω.Και οπως βλεπω δεν ξαναρωτησε τιποτα μετα ,και χασαμε εναν πιθανο καλο χομπιστα.Στον δε δευτερο,πραγματι εχει πολλα λαθη.Και εσυ θεωρεις αυτον τον φιλο οτι δεν μας σεβεται και αρα ειναι αναξιος να τον βοηθησουμε,

Επιδη πραγματι εδω μεσα ορισμενοι ειμαστε αλλα λογια να αγαπιομαστε,και τον θυμο μας τον βγαζουμε αλλου και αλλου,εσυ οταν βλεπεις ανορθογραφους μην τους βοηθας,εγω θα βοηθαω με οσα ξερω,

Ας με συγχωρεσει ο φιλος Βασιλης(in the pond) απο ενα αλλο φορουμ,που βαζω εδω το εργαλειο που μας εδωσε,αλλα πιστευω θα βοηθησει πολλα παιδια

http://services.innoetics.com/greeklish/

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά παιδιά !!!

Κατεγράφισαν οι απόψεις .

Αυτοι που μπορούν θα κάνουν μια προσπάθεια παρα πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι τοσο απολυτος,Αυτος που γραφει ανορθογραφα ,καποιο λογο εχει φιλε μου :)

Εγω παντος τρομαξα δεν με βλεπω να γραφω ξανα :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα γραφω οπως ξερω και οποιος θελει το διαβαζει ;)

:thumbup:

Έτσι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει και εγω συμφωνω να γραφουμε με καποια βασικη ορθογραφια τουλαχιστον, αλλα οχι και να περναμε απο διαγωνησμα για να ρωτησουμε η να μαθουμε κατι απο το χομπυ που αγαπαμε!!! και μονο που γραφουμε ελληνικα και οχι greeklish ειναι πολυ καλο !! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σωστά Ελληνικά μαθαίνεις να γράφεις σωστά Ελληνικά.

Πρέπει να είμαστε περήφανοι για την γλώσσα μας, μιας και είναι από τις λίγες που χρησιμοποιούνται τόσες χιλιάδες χρονιά.

Χωρίς παρεξήγηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ήταν ο θησαυρός #5

Νομίζω πως είναι προτιμότερο να υπάρχει ένα ζωντανό φόρουμ, με πραγματικά ενεργή συμμετοχή στις καθημερινές συζητήσεις από πολλά άτομα, και ας υπάρχουν και μερικοί ανορθόγραφοι (που έχουν πραγματικο πρόβλημα, και οχι απλά βαριούνται να γράψουν).
Δεν χάλασε και ο κόσμος. Συμμετέχοντας όλοι μας διορθωνόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν μπορω να κατηγορησω καποιον επειδη ειναι ανορθογραφος,αν βεβαια δεν το κανει επιτηδες.Αλλο τα greeklish αλλο η ανορθογραφια.

Οποιος βεβαια προσπαθησει να βελτιωθει με οποιονδηποτε τροπο,πρωτα κανει καλο στον εαυτο του,και μετα σε ολους τους υπολοιπους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν μπορω να κατηγορησω καποιον επειδη ειναι ανορθογραφος,αν βεβαια δεν το κανει επιτηδες.Αλλο τα greeklish αλλο η ανορθογραφια.

Οποιος βεβαια προσπαθησει να βελτιωθει με οποιονδηποτε τροπο,πρωτα κανει καλο στον εαυτο του,και μετα σε ολους τους υπολοιπους.

:)

:bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οποιος βεβαια προσπαθησει να βελτιωθει με οποιονδηποτε τροπο,πρωτα κανει καλο στον εαυτο του,και μετα σε ολους τους υπολοιπους.

:)

Αυτό είναι το νόημα.

Link to comment
Share on other sites




Ο σεβασμος δεν επιβαλλεται αλλα κερδιζεται.


Τα παραδειγματα που μας εφερες,ειναι τουλαχιστον ακομψα.Εκθετεις δυο παιδια,που ο μεν πρωτος γραφει greeklish αλλα ειναι το πρωτο του ποστ στο φορουμ,και δεν ξερει τους κανονες του φορουμ,και οπως ολη η νεολαια που γραφει στα διαφορα φορουμ ετσι εγραψε και εδω.Και οπως βλεπω δεν ξαναρωτησε τιποτα μετα ,και χασαμε εναν πιθανο καλο χομπιστα.Στον δε δευτερο,πραγματι εχει πολλα λαθη.Και εσυ θεωρεις αυτον τον φιλο οτι δεν μας σεβεται και αρα ειναι αναξιος να τον βοηθησουμε,


Επιδη πραγματι εδω μεσα ορισμενοι ειμαστε αλλα λογια να αγαπιομαστε,και τον θυμο μας τον βγαζουμε αλλου και αλλου,εσυ οταν βλεπεις ανορθογραφους μην τους βοηθας,εγω θα βοηθαω με οσα ξερω,




Ας με συγχωρεσει ο φιλος Βασιλης(in the pond) απο ενα αλλο φορουμ,που βαζω εδω το εργαλειο που μας εδωσε,αλλα πιστευω θα βοηθησει πολλα παιδια

http://services.inno....com/greeklish/



Μαααααγκας ο kixlidatos!

Και οι ανορθόγραφοι έχουν δικαιώματα και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να τους εκθέτει και να τους προσβάλει!
Αλλάξτε λοιπόν το θέμα με την ορθογραφία και να ασχοληθούμε με την αγένεια κάποιον! Εδώ μέσα προσπαθούμε όλοι για ένα σκοπό και όχι για να γίνουμε καθηγητές! Εγώ είμαι του δημοτικού και όποιος θέλει μου απανταει!
Μπράβο kixlidate! respect!

 
Link to comment
Share on other sites




Μαααααγκας ο kixlidatos!

Και οι ανορθόγραφοι έχουν δικαιώματα και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να τους εκθέτει και να τους προσβάλει!
Αλλάξτε λοιπόν το θέμα με την ορθογραφία και να ασχοληθούμε με την αγένεια κάποιον! Εδώ μέσα προσπαθούμε όλοι για ένα σκοπό και όχι για να γίνουμε καθηγητές! Εγώ είμαι του δημοτικού και όποιος θέλει μου απανταει!
Μπράβο kixlidate! respect!





Εσύ είσαι του δημοτικού και γράφεις μια χαρά!Αλλοι του πανεπηστημίου δεν σταυρώνουν λέξη!

Δεν χρειάζεται να αλάξουμε θέμα αφού και εδώ για την αγένια που εκφράζεται μέσω της ανορθογραφίας συζητάμε!
Και μην ακούσω πάλι για τον ξάδερφο της αδερφής του υδραυλικού της μάνας του δεσπότη στην ιεραποστολή της Κένυας που ήρθε στην Ελλαδα


Οποιος γράφει ανορθόγραφα απλά δεν αφιερώνει 3 δευτερόλεπτα να εγκαταστήσει κάποιο από τα προγραματάκια αυτόματης διόρθωσης!Τέλος!Κυπριακό το κάναμε
Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι του δημοτικού και γράφεις μια χαρά!Αλλοι του πανεπηστημίου δεν σταυρώνουν λέξη!

Δεν χρειάζεται να αλάξουμε θέμα αφού και εδώ για την αγένια που εκφράζεται μέσω της ανορθογραφίας συζητάμε!

Και μην ακούσω πάλι για τον ξάδερφο της αδερφής του υδραυλικού της μάνας του δεσπότη στην ιεραποστολή της Κένυας που ήρθε στην Ελλαδα

Οποιος γράφει ανορθόγραφα απλά δεν αφιερώνει 3 δευτερόλεπτα να εγκαταστήσει κάποιο από τα προγραματάκια αυτόματης διόρθωσης!Τέλος!Κυπριακό το κάναμε

Εγώ απάντησα! Ναι συμφωνώ, κυπριακό το κάναμε αλλά κανένας δεν έχει δικαίωμα να εκθέτει και να προσβάλει κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι τόνοι κάτω είναι Στράτο! Τώρα συζητάμε για τα υπόλοιπα σημεία στίξης........ Τα δίψηφα φωνήεντα δε, τα κλαίμε προ πολλού.... :bigemo_harabe_net-134:

Δεν ξαναγράφω στο θέμα.

Πλακώθηκα και με το ανιψάκι μου εχθές που προσπαθούσε να με πείσει ότι τα greeklish είναι εξέλιξη της γλώσσας μας ενώ για την ανορθογραφία ευθύνεται η πολυπλοκότητα της γλώσσας και όχι οι 22 ώρες την ημέρα που παίζει ps3 και χαζεύει στο FB.

Ας βγαίνουν τα μάτια μας για να να μην ξοδέψουν μερικοί 3 δευτερόλεπτα να κάνουν εγκατάσταση ένα προγραματάκι που στην τελική θα ωφελήσει και τους ίδιους!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου κατω οι τονοι,ουτε τα επιφωνηματα προσταγης.Οπως το Τελος που εγραψες πιο πανω.Πιστευω πως οτι ηταν να ειπωθει ειπωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...