Jump to content

Πως Μπορουμε Να Συντηρουμε Ενα Reef Με Οικονομικο Τροπο


nikostrex

Recommended Posts

Στον συγκεκριμένο μπορούμε να πάρουμε την ποσότητα που θέλουμε;

η συσκευασια ειναι του κιλου και η αξια της ειναι 2 ευρω το καθενα απο τα χημικα εκτος απο το χλωριουχο μαγνησιο που ειναι πιω ακριβο

καλο ειναι να χρησημοποιουμε και απο τα 2 υλικα

παρακατω δειτε ενα link και διαβαστε για την light balling method

επειδη το κειμενο ειναι στα αγγλικα καλο ειναι οσοι δεν γνωριζεται να το κανεται μεταφραση στο Google

ο συγγραφεας ειναι χημικος και χομπιστας.

http://reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/index.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τα χημικα θα τα βρεις στο καλογεροπουλο στο Πειραια βρισκεται στην οδο γουναρη

Να'σαι καλά Νικόλα!

Όπως σου είπα στο τηλέφωνο στο nano ποτέ μου δεν έκατσα να ψάξω για "οικονομικά" συμπληρώματα... τώρα με το μεγάλο στο δρόμο τα πράγματα αλλάζουν :D

Link to comment
Share on other sites

εισαι ενα πολυ καλο παιδι και καμια φορα τους ανθρωπους δεν ειναι αναγκη να τους γνωρισεις απο κοντα για να βγαλεις συμπερασματα... βεβαια καποια στιγμη θα ηθελα να σε γνωρισω και απο κοντα! ετσι και αλλιως μια ρικορντια τρικολορ σε περιμενη :)

ευχομαι το καινουργιο σου ενυδρειο να το δεις οπως πραγματικα επιθυμεις

(το ποστ το ανοιξα για να μπορουμε ολοι να βοηθησουμε φιλους χομπιστες ακομα και τους ιδιους μας τους ευατους. με της οποιες γνωσεις εχουμε για το πως μπορουμε να γλιτωσουμε χρηματα σε αυτες της δυσκολες εποχες που διανυουμε)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες Νικόλα που θα μπορέσει να βοηθήσει πολλούς...

Σε ευχαριστούμε...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες Νικόλα που θα μπορέσει να βοηθήσει πολλούς...

Σε ευχαριστούμε...

Θαναση εγω σε ευχαριστω που μεσα απο το aguazone μας δινεται το βημα να μπορουμε να ανταλλαξουμε αποψεις γνωμες και εμπειριες και να μπορουμε να βοηθησουμε φιλους χομπιστες ο καθενας μας με της οποιες γνωσεις και αν εχει (απλα να μπορει να της τεκμηριωσει.)

αν εσυ και αλλα παιδια που ξεκινησατε την ιδεα να φτιαξεται το aguazone δεν το ειχατε κανει τοτε πραξει..

πολλη απο εμας ακομα και εγω ο ιδιος θα ειχαμε μεινη στασιμοι σε αυτα τα (πεντε πραγματα που γνωριζε τοτε ο καθενας μας!! (αχ και ποσες κακοτοπιες ειχαμε περασει) και αυτη ειναι μια μεγαλη αληθεια που κανενας μας δεν μπορει να το αμφισβητηση)θυμαμαι οταν ξεκινησα το χομπυ το 1992 δεν υπηρχε το ιντερνετ

πολλα πραγματα απο τοτε μεχρι σημερα εχουν αλλαξει σε οτι αφορα την τεχνολογια την βιολογια τον εξοπλισμο κ.α

για αυτο σε ευχαριστω και παλι εγω προσωπικα εσενα και τα υπολοιπα παιδια που με το παθος σας και την αγαπη σας για το ενυδρειο πηγατε 1000 βηματα μπροστα το χομπυ μας που τοσο πολυ αγαπαμε.

σημερα ομως που τα πραγματα εχουν αγριεψει για ολους μας ειναι κριμα να βλεπεις κοσμο να αποχωρει γιατι τα οικονομικα του πια δεν του το επιτρεπουν ενω ο ιδιος θελει να παραμεινει στο χομπυ η ακομα να το ξεκινησει..

για αυτο θα παρακαλεσω και παλι οποιος φιλος χομπιστας ξερει το τροπο το πως μπορουμε..

παραδειγμα. να φτιαξουμε μονοι μας ενα skimmer , ενα φωτιστικο , ενα θερμοστατη και οτι αλλο μπορει να ειναι αυτο.

ειναι ευπροσδεκτο!!

ετσι θα μπορεσουμε να βοηθησουμε παιδια που θα θελανε να ξεκινησουνε να ειναι σε αυτη την μεγαλη οικογενεια του ακουαριστα (θαλασσινου) αλλα δεν τους το επιτρεπουν τα οικονομικα

συγνωμη ειλικρινα αν σας κουρασα..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μ πραγματικά συγχαρητηρια για το θέμα σου ...σου αξίζουν πολλά μπράβο....εχω σκεφτεί πολλές φορές να ξεκινήσω ρεεφ αλλά το μόνο θέμα μου ήταν το οικονομικό..και ακόμα είμ σε σκέψεις αλλά με το θέμα σ δίνεις θάρρος κ κουράγιο....μπράβο σ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μ πραγματικά συγχαρητηρια για το θέμα σου ...σου αξίζουν πολλά μπράβο....εχω σκεφτεί πολλές φορές να ξεκινήσω ρεεφ αλλά το μόνο θέμα μου ήταν το οικονομικό..και ακόμα είμ σε σκέψεις αλλά με το θέμα σ δίνεις θάρρος κ κουράγιο....μπράβο σ

φιλε Θαναση σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια :)

ψαχνοντας μεσα στο aguazone ανακαλυψα καποια παλια αρθρα και ενα απο αυτα ειναι το παρακατω που μας αναλυει ο φιλος reefdaddy το πως μονοι μας μπορουμε να κατασκευασουμε απλα και οικονομικα ενα skimmer

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2511&st=20

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...