Jump to content

Βοήθεια Άλγη!!!!


Aquadominus

Recommended Posts

Καλησπέρα τον τελευταίο καιρό εμφανίζεται πάνω στα ξύλα και στα φυτά άλγη μου καταστρέφει το κερατόφυλλο αλλά το κυριότερο και ποίο ενοχλητικό είναι ότι εμφανίζεται πάνω στην άμμο και παρόλο που την καθαρίζω μετά από 1 εβδομάδα 10 μέρες ξαναβγαίνει... αλλαγές κάνω 80 λίτρα την εβδομάδα όσμωση και τα φώτα ανάβουν 6 ώρες την ημέρα καμιά ιδέα από ότι βλέπω είναι πράσινη τριχοειδής.

Τελευταίες μετρήσεις: PH: 6,5

KH: 2

GH:5

NO2: 0

NH3/NH4: 0

No3 : 30

post-5943-0-31176600-1329416819_thumb.jpg post-5943-0-40239300-1329416803_thumb.jpg post-5943-0-82093800-1329416785_thumb.jpg post-5943-0-28905500-1329416768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ............ μπερδεγουεη κατασταση.

Αλλαξες ή προσθεσες τελαιυτεα καμια λαμπα; Ποσα βατ συνολο;

φωσφορικα, σιδηρο;

Ταιζεις πολυ; ζωντανη; κατεψυγμενη;

Τα φιλτρα σου καθε ποτε τα κανεις συντηρησει;

Οξυγωνοση, κυκλοφορια;

Ποιο πολυ για ΒGA σε φαση που τελιωνει μου φαινεται παρα σε ΒΒΑ.

Η φωτοπεριοδος ειναι λιγη αλλα δεν ξερω τα αν θα ηταν καλυτερα μια πληρης συσκωτηση ή να ανεβασεις στις 10 ωρες σταδιακα.

Βαλε εαν μπορεις και καμια αλλη φωτο γιατι ειναι κουνιμενες και δεν βγαζω ακρη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κανε τον κοπο και συμπληρωσε λιγο και την φορμα για να εχουμε μια καλυτερη γενικη εικονα!

Link to comment
Share on other sites

42292-Clipart-Illustration-Of-A-Green-Round-First-Aid-Cross-Button-On-Dewy-Leaves-1-1.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Καλησπέρα τον τελευταίο καιρό εμφανίζεται πάνω στα ξύλα και στα φυτά άλγη μου καταστρέφει το κερατόφυλλο αλλά το κυριότερο και ποίο ενοχλητικό είναι ότι εμφανίζεται πάνω στην άμμο και παρόλο που την καθαρίζω μετά από 1 εβδομάδα 10 μέρες ξαναβγαίνει... αλλαγές κάνω 80 λίτρα την εβδομάδα όσμωση και τα φώτα ανάβουν 6 ώρες την ημέρα καμιά ιδέα από ότι βλέπω είναι πράσινη τριχοειδής.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Ενυδρειο: (240Λιτρα, 120x40x50, χρόνος λειτουργίας 1, κλπ)

- Φωτισμος: (2x40Watt, 1 SunGlo & 1 AquaGlo, φωτοπεριοδος 6 ώρες, ανακλαστηρες εργοστασιακή, χρονος χρησης των λαμτηρων 6 μήνες)

- Βυθος και Υποστρωμα: (Λευκή άμμος Carad, 1 χρόνο.)

- Διοξειδιο του Ανθρακα: ( Μπουκάλα CO2 3 φυσαλίδες/δευτερόλεπτο)

- Οξυγωνο: (Αναταραξη επιφανειας καλή, αεραντλια)

- Φίλτρανση: (1 Fluval 405 & 1 Fluval 305 σε σειρά με siporax, substract pro & σφουγγάρια 1300lit/h,1 Fluval 205 & 1 Eheim 2234 σε σειρά με τύρφη, Siporax, Substract Pro & Ενυδρειακό Βαμβάκι 480lit/h η έξοδος απο το Eheim πρίν καταλήξει στο ενυδρείο περνάει απο UV 9watt Και απο EcoAaqualizer X75)

- Φυτα: (2 Anubias, 3 Echinodorous Bleheri, 1 Echinodorous Harbill, 1 microsorum pterotus)

- Ψάρια: (3 Scalare Peruvian, 5 Microgeophagus Altispinosa, 2 Farluella Acus,5 Corydoras Palleatus, 11 Serpae Tetra):

- Ρουτίνες: (Seachem flourish & Seachem Flourish Iron , Seachem Discus Trace,Tropical Esclarin κάθε εβδομάδα, Easy Life κάθε 15 μέρες,ταισμα 2 φορές την ημέρα φυλαράκι και 1 φορά την εβδομάδα ζωντανή ,80 λίτρα κάθε εβδομάδα απο Όσμωση, Συντήρηση φίλτρων κάθε μήνα)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,5

- KH: 2

- GH: 6

- ΝΗ3/NH4: 0

- ΝΟ2: 0

- ΝΟ3: 30

- PO4: -

- Fe: 0,4

- CO2: 20

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API & Sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Φυτού:

- Ιστορικό Φυτού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων και των φυτων:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. DSC02782.jpg

2. DSC02781.jpg

3. DSC02780.jpg

4. DSC02778.jpg

5. DSC02779.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μια αλλαγή νερού 70% με σκούπα και έβγαλα όσο περισσότερη BGA μπορούσα μαζί με άμμο, καθάρισα τα φίλτρα μου και έκανα πλήρη συσκότιση στο ενυδρείο (το κάλυψα με χαρτόνια και κουβέρτες δεν περνάει καθόλου φως )... και σκέφτομαι να ρίξω και μια δόση ερυθρομικίνη για να ξεμπερδεύω μια και καλή... έχω σταματήσει το CO2 και έχω βάλει αεραντλία να δουλεύει στο φούλ... λέω να το αφήσω έτσι το ενυδρείο μέχρι την Τρίτη λέτε να έχουν πρόβλημα τα ψάρια;;;; Αν ανάψω το φως αύριο για 30 λεπτά να τα ταΐσω λίγο χαλάω τη θεραπεία;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αμαν!!! Κυανοβακτηρίδιο, εκτός από αηδιαστικό είναι και πολύ εκεκτατικό!! Την πρώτη φορά που είχα κολήσει καθόμουν σαν την τρελλή και το αφαιρούσα με τις ώρες με γαντάκια για να διαπιστώσω πως μετά από λίγες μέρες είχε κατακτήσει πάλι τα πάντα!!! Υπάρχει ένα φάρμακο , νομίζω αυτό που ανέφερες είναι η δραστική του ουσία που το έχουν ακόμα και στα φαρμακεία !! Από αυτό είχα βάλει και ησύχασα. Δεν έπαιζε ιδιαίτερο ρόλο το φως αφού το είχα βάλει. Έκανα υπομονή μερικές μέρες και άρχισε να ξεκολάει πολύ εύκολα από παντού. Έκανα μερικές αλλαγές νερού μόνο μετά από 4-5 μέρες θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μια αλλαγή νερού 70% με σκούπα και έβγαλα όσο περισσότερη BGA μπορούσα μαζί με άμμο, καθάρισα τα φίλτρα μου και έκανα πλήρη συσκότιση στο ενυδρείο (το κάλυψα με χαρτόνια και κουβέρτες δεν περνάει καθόλου φως )... και σκέφτομαι να ρίξω και μια δόση ερυθρομικίνη για να ξεμπερδεύω μια και καλή... έχω σταματήσει το CO2 και έχω βάλει αεραντλία να δουλεύει στο φούλ... λέω να το αφήσω έτσι το ενυδρείο μέχρι την Τρίτη λέτε να έχουν πρόβλημα τα ψάρια;;;; Αν ανάψω το φως αύριο για 30 λεπτά να τα ταΐσω λίγο χαλάω τη θεραπεία;;;;

Αφου προσθεσεις και την ερυθρομικίνη για τέσσερις μέρες πλήρη συσκότηση.

Φως ούτε από τις χαραμάδες.

Και καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να ανάψω φώτα για 30 λεπτά και να ταΐσω αύριο και μετά να βάλω ερυθρομικίνη και πλήρη συσκότιση για 4 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γύρισα σήμερα από τριήμερο και ξεσκέπασα το ενυδρείο τα ψάρια ήταν εντάξει και η BGA είχε αρχίσει να ξεκολλάει ακόμα και από τα ξύλα...είχα βάλει διπλή δόση ερυθρομικίνης την Πέμπτη και την Παρασκευή και είχα πλήρη συσκότιση όλες αυτές τις μέρες έριξα και σήμερα διπλή δόση και ξεσκέπασα το ενυδρείο και αύριο θα κάνω μια αλλαγή 50% και θα βάλω και κάρβουνο ελπίζω να την ξεφορτώθηκα μήπως να ξαναβάλω σε λειτουργία την UV που μου έχει καεί;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...