Jump to content

Χρυσοψαρο Που Δεν Τρωει


Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα με το χρυσοψαρο (κομμητης).

Πριν 5 μερες, ξαφνικα, την τροφη την εφτυνε απο το στομα ή την εβγαζε απο τα βραγχια. Απο την επομενη μερα παρατηρησα οτι εχει ατονησει, ανασαινει πολυ γρηγορα και το περισσοτερο χρονο καθεται ακινητο σε καποια μερια του ενυδρειου. Επισης στην ουρα εχει βγαλει κατι ασπρα σπυρακια/στιγματα (σαν Ick).

Εχθες εβγαλε για κοπρανα ενα κορδονι ασπρο ή κιτρινο περιβαλλομενο απο ημιδιαφανες χωουδι/βλεννα.

Το ψαρι πλεον σπανια ερχεται για τροφη και οταν το κανει την φθυνει.

Μπορειτε να μου πειτε τι μπορει να εχει?

dsc00561x.th.jpg

dsc00553v.th.jpg

http://img46.imagesh...46/6076/jkp.mp4

Link to comment
Share on other sites

Tι το ταίζεις? Φίλε μου αυτό που κρέμεται σαν πόδι απο ακρίδα είναι!

Με τι συγκάτοικους το έχεις και τι μετρήσεις παίρνεις απο το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο το περίττωμα του! Συνήθως μακριά, λεπτά και διάφανα περιττώματα είναι ένδειξη dropsy αλλά αυτό δεν είναι πολύ ξεκάθαρο! Έμενα με ανησυχεί το ότι δεν τρώει και ανασαίνει γρήγορα! Καλύτερα να περιμένεις την απάντηση κάποιου πιο ειδικού αλλά πολύ φοβάμαι ότι το ψαράκι σου θα πεθάνει! Έχασα πρόσφατα από dropsy ένα common και είχε ακριβός τα ίδια συμπτώματα! Όταν πια άρχισε να ανασαίνει γρήγορα μέσα σε περίπου 6 ώρες είχε πεθάνει!

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμάζεις να του δώσεις λίγο αρακά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ψαράκι δύσπνοει!! Δεν νομίζω ότι είναι θέμα δυσκοιλιότητας! Φίλε μου ενημέρωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

σημερα ταισα αρακα. Ειδομεν.

Γενικα σημερα ειναι πιο δραστηριο και ερχοταν για τροφη. Δεν ειδα να φθυνει τιποτα και του εδωσα και τροφη (παντα ειδικη για χρυσοψαρα).

Το συγκεκριμενο ηταν ενα απο τα δυο που ειχαν επιζησει απο μια θανατηφορα ασθενεια πριν απο 2,5 χρονια.

Ελπιζω να ξεπερσαει και το τωρινο προβλημα.

Θα ηθελα ομως να μαθω αποτι προηλθε.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ταισα αρακα. Ειδομεν.

Γενικα σημερα ειναι πιο δραστηριο και ερχοταν για τροφη. Δεν ειδα να φθυνει τιποτα και του εδωσα και τροφη (παντα ειδικη για χρυσοψαρα).

Το συγκεκριμενο ηταν ενα απο τα δυο που ειχαν επιζησει απο μια θανατηφορα ασθενεια πριν απο 2,5 χρονια.

Ελπιζω να ξεπερσαει και το τωρινο προβλημα.

Θα ηθελα ομως να μαθω αποτι προηλθε.

Σε πια ασθένεια αναφέρεσαι? Η αναπνοή του έστρωσε?

Link to comment
Share on other sites

μην το ταΐζεις πολύ μέχρι να στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Δαμάσκηνο!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: και κοιμήσου ύσηχος!!!! :bigemo_harabe_net-101: :bigemo_harabe_net-101:

Καλό ειναι να προσεχουμε τι προτείνουμε. Κυρίως οταν αφορα μη ενυδρειακά προϊόντα.

Εχουμε καποιο νεώτερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι να προσεχουμε τι προτείνουμε. Κυρίως οταν αφορα μη ενυδρειακά προϊόντα.

Εχουμε καποιο νεώτερο?

Εννοείται ότι το είπα για πλάκα! Αλλά δεν το έπιασες!

Link to comment
Share on other sites

Κανά νέο από το ψαράκι φιλέ μου?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το είπα για πλάκα! Αλλά δεν το έπιασες!

Δε διαφωνω, όμως όταν καποιος "πνιγεται" και είναι στο πανικό, μπορει να κανει τα παντα. Οπως λοιπον αναφερθηκε ο αρακας και πολυ το κανουν, ετσι ίσως το εβλεπε και με το δαμασκινο. Οπότε ξαναλέω, σε ορισμενα θέματα ίσως να μη χωράνε αστεία. :)

Link to comment
Share on other sites

οντως καλο ειναι να μην γραφονται ανακριβειες γιατι καποιος που το διαβασει μπορει να αποκομισει λανθασμενες εντυπωσεις.

Η κατασταση με το ψαρι ειναι πλεον σχεδον φυσιολογικη. Τρωει σχεδον κανονικα, κολυμπαει και κινηται επισης οπως πρωτα και τα σπυρια στην ουρα εχουν αφησει απλα καποια στιγματα. Επισης τα κοπρανα φυσιολογικα.

Μακαρι να ηταν κατι παροδικο που εκανε τον κυκλο του και εφυγε.

ΥΓ Ισως το οτι δεν ειχα χρονο να ασχοληθω με αποτρεψε απο τα να κανω καμια σπασμωδικη κινηση. Αφησα τα πραγματα να εξελιχθουν και το αποτελεσμα ηταν ευτυχες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...