Jump to content

Προβλημα Ehinodorus


Recommended Posts

για σας παιδιά έχω πρόβλημα με τους ehinodorus, χανουν το πράσινο χρωμα τους και μετα καφετιζουνε.το ενυδρειο ειναι το aquatladis 120 λιτρα και τρέχει κανενα 5αμηνο με νερο μονο απο α/ο και τυρφη,φωτοπεριοδος 10ωρες και βαζω και ταμπλετες της tetra planta start αλαγες νερου καθε 15-20μερες to 1\3 θερμοκρασια 26εχω μεσα 1 ser sachezi και πολλα σαλιγγαρια Melanoides tuberculata και λιγα Lymnaea stagnalis επίσης εχω και ενα "κρεμυδι" και 2 βαλισνεριες που πανε μια χαρα

παρτε φώτο P2170056.jpgP2170057.jpgP2170058.jpgP2170060.jpgP2170059.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως χρησιμοποιω υγρο λιπασμα tetra plantamin και ειναι μια χαρα και φωτισμο το πολυ 8 ωρες και παραπανω δεν βλαπτει...αν ειναι καινουργιο το φυτο σου ειναι φυσιολογικο καποια φυλλα να χαλανε(γινονται καφε)διοτι ηταν σε αλλο ενυδρειο με διαφορετικες συνθηκες..επισης να σου πω πως εγω το αγορασα σε καλη κατασταση αλλα ειχε και καποια φυλλα που αρχιζαν να χαλανε(οχι πολυ) και τα γκουραμι μου το τρωνε με χαρα......

Link to comment
Share on other sites

Ιχνοστοιχεια ριχνεις μαζι μετο νερο της αλλαγης? Υποψιαζομαι οτι λοιπον στοιχεια τα οποια χανεις επειδη κανεις αλλαγη νερου με σκατη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Ιχνοστοιχεια ριχνεις μαζι μετο νερο της αλλαγης? Υποψιαζομαι οτι λοιπον στοιχεια τα οποια χανεις επειδη κανεις αλλαγη νερου με σκατη οσμωση.

μετα απο καθε αλαγη νερου ριχνω βακτηρια (της αpi)και μεσα στο φιλτρο εχω τυρφη+οτι βαζω και ταμπλετα της tetra, οι βαλισνεριες δεν εχουν κανενα προβλημα,το ενυδρειο δεν εχει περαση καμια αρωστια ουτε εχω κανει θεραπια,εχω και co2 της sera να το βαλω?ειναι με ταμπλετες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι τρυπες που εχουν τα φυλλα νομιζω οτι ειναι απο ελειψη καλιου..Νομιζω οτι για αλλαγες μονο με οσμωση θα πρεπει κανονικα να ριχνεις και καποια ιχνοστοιχεια τα οποια βρησκονται και στο νερο βρυσης. Αυτα βοηθουν και τα φυτα σου. Κοψε οποια χαλασμενα φυλλα βλεπεις και βαλε και το co2,κακο δεν κανει.Τωρα για το καλιου που σου λεω δεν ειμαι απολυτα σιγουρος

.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι τρυπες που εχουν τα φυλλα νομιζω οτι ειναι απο ελειψη καλιου..Νομιζω οτι για αλλαγες μονο με οσμωση θα πρεπει κανονικα να ριχνεις και καποια ιχνοστοιχεια τα οποια βρησκονται και στο νερο βρυσης. Αυτα βοηθουν και τα φυτα σου. Κοψε οποια χαλασμενα φυλλα βλεπεις και βαλε και το co2,κακο δεν κανει.Τωρα για το καλιου που σου λεω δεν ειμαι απολυτα σιγουρος

.

καθε ποτε να βαζω ταμπλετες??εχω μεσα και μια αεραντλια να την κλεισω διαβασα οτι ανεβαζει τη kh θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις pleco ψάρια ;; Ενδέχεται να μασάνε τα φύλα τους!

Σε κάθε άλλη περίπτωση, μπορείς να αφαιρείς τα παλιότερα φύλλα . Το πρόβλημα είναι αν σου εμφανίζεται το φαινόμενο στα νεότερα φύλλα, οπότε ίσως πρέπει να κάνεις μια μέτρηση σιδήρου ενδεχομένως. Τέλος και ο φωτισμός συντελεί στην βελτίωση των χρωμάτων, παρόλο που ο εχινόδορος είναι εύκολο φυτό. Αν δεν υπάρχει δυνατότητα για επιπλέον φωτισμό, αύξησε λίγο την φωτοπερίοδό σου. (Πόσες ώρες είναι τώρα ;)

Το σύστημα με τις ταμπλέτες δεν θα το πρότεινα. Καλύτερα πάρε ένα υγρό CO2 για πρόχειρη λύση και βάλε μπουκάλα κάποια στιγμή. Μπορείς να βρεις αρκετά οικονομικά στις αγγελίες!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις pleco ψάρια ;; Ενδέχεται να μασάνε τα φύλα τους!

Σε κάθε άλλη περίπτωση, μπορείς να αφαιρείς τα παλιότερα φύλλα . Το πρόβλημα είναι αν σου εμφανίζεται το φαινόμενο στα νεότερα φύλλα, οπότε ίσως πρέπει να κάνεις μια μέτρηση σιδήρου ενδεχομένως. Τέλος και ο φωτισμός συντελεί στην βελτίωση των χρωμάτων, παρόλο που ο εχινόδορος είναι εύκολο φυτό. Αν δεν υπάρχει δυνατότητα για επιπλέον φωτισμό, αύξησε λίγο την φωτοπερίοδό σου. (Πόσες ώρες είναι τώρα ;)

Το σύστημα με τις ταμπλέτες δεν θα το πρότεινα. Καλύτερα πάρε ένα υγρό CO2 για πρόχειρη λύση και βάλε μπουκάλα κάποια στιγμή. Μπορείς να βρεις αρκετά οικονομικά στις αγγελίες!

Oχι δεν εχω pleco αφαίρεσα τα παλιά φύλλα και τους άπλωσα στο ενυδρείο και βλέπουμε

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...