Jump to content

Η Χελωνίτσα Μου Κάθεται Ολη Μερα Μεσα Στο Νερο!!! Help...


tzetzo

Recommended Posts

Δωσε μας λιγες περισσοτερες πληροφοριες....ποσο καιρο την εχεις και απο ποτε καθετε ετσι νωχελικη????τις εχεις θερμοστατη,φιλτρο,φως????

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 4 μέρες κάθεται ετσι! δώρο μου την έφεραν σε μια απο τις πιο κλασικές χελωνιέρες με το δεντράκι... διάβασα αρκετα πράγματα απο σας και παρήγγειλα τζάμια και έφτιαξα ένα terarium 55 μ. επί 40 πλ. επί 30 ύψος!Θα βάλω μέσα βραχάκια και πέτρες για ξέρα.Άκουσα ότι χρειάζεται θερμοστάτης!Τί προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει πέσει η θερμοκρασία του νερού σου!Την πατησα και εγώ έτσι!Χωρις λάμπες και θερμοστάτη δεν πρόκριτε να δείς προκοπή!

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία νερού πρέπει να ναι πάνω απο 22 βαθμούς, η θερμοκρασία στην "εξέδρα" της πάνω απο 30.

οι χελώνες με θερμοκρασία νερού κάτω τον 18 γίνονται νωχελικές και κάτω τον 10 πέφτουν σε χειμερία νάρκη

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία νερού πρέπει να ναι πάνω απο 22 βαθμούς, η θερμοκρασία στην "εξέδρα" της πάνω απο 30.

οι χελώνες με θερμοκρασία νερού κάτω τον 18 γίνονται νωχελικές και κάτω τον 10 πέφτουν σε χειμερία νάρκη

:thumbup: +1

Νανι νανι γλυκο μου μωρακι, νανι νανι κοιμησου γλυκα!

Link to comment
Share on other sites

θερμοστατη βαλε και μην βασειζαισε στην ενδιξη της θερμοκρασιας του, βαλε και ενα θερμομετρο. απο 20 βαθμους και κατο υπαρχει αυτη η νοχελικοτιτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ! έβαλα θερμοστάτη 150 βατ! και ειναι κομπλέ! νομίζω πως το χελονάκι μου ειναι χαρούμενο και εχει ενέργεια! Όμμω δεν ανεβαινει και πολυ στην εξέδρα που του εχω φτιάξει με βραχάκια. ανεβαίνει λίγο και μετά βουταει αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το νερακι ειναι ζεστο, προτιμα να κανει το χαμαμ του.

Link to comment
Share on other sites

Nα θυμασαι παντα πως σαν ερπετα που ειναι,ειναι εταιροθερμα ζωα (ψυχροαιμα) αρα εξαρτονται αμεσσα απο την θερμοκρασια του περιβαλλοντος για τις διαφορες μεταβολικες τους διεργασιες...Τωρα την εξεδρα που λες ποσο καιρο του την εχεις μεσα...εχει παρατηριθει πολλες φορες,οταν δεν ξερουν την νεα αυτη περιοχη,οτι δεν ανεβαινουν και με πολυ ανεση και οταν αυτο το κανουν,με τον παραμικρο φοβο επιστρεφουν στην ασφαλεια που τους προσφερει το νερο....σιγα σιγα θα ξεθαρεψει,μην σε φοβηζει....Τωρα τα επομενα που θα πρεπει να τις προσφερεις ειναι μια λαμπα uvb 2%-5%,προκυμενου να μπορει να συνθετει την βιταμινη D3 και μια λαμπα σποτ ωστε να εχει μια καλη θερμοκρασια πανω στην εξεδρα της...Αυτα απο εξοπλισμο

Link to comment
Share on other sites

ο mr.zoo σε αυτα ειναι ψαγμενος και να τον ακους φιλε. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την έχω σε σημείο που την βλεπει ο ήλιος οποτε δεν νομίζω να χρειαστώ λάμπα, τουλάχιστον ακομη. Επίσης κατι αλλο ποθ με προβληματίζει ειναι το νερό το βρωμίζει πολυ γρηγορα και επισης πανω του εχει γλιτσα και κατι διαφανή κομματακια σαν να κρέμονται απο την σάρκα του...τι προτεινεται ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

το οτι βρωμιζει το νερο γρηγορα ειναι απολυτα φυσιολογικο,δεν ειναι και απο τα ποιο "καθαρα"ζωακια...Θα χρειαστεις γι αυτο καποιο φιλτρακι με ανθρακα.Προσεξε οτι απο αυτη τη βρωμια που λες στο νερο μπορει να παθει μολυνση στα ματια της...Αυτη η γλιτσα που λες οτι κρεμετε ειναι στο καβουκι της ή στα ποδια-κεφαλι της???το ποιο πιθανο ειναι να ειναι αλλαγη δερματος...μια φωτο ομως θα βοηθουσε πολυ

Link to comment
Share on other sites

ειναι στα ποδια και στο κεφαλι της...καλα μν φανταστεις παρα πολυ βρωμικο το νερο αλλα ειναι κάπως θωλό! το τερραριουμ μου ειναι 55 μηκος 40 πλ.και 30 υψος και το εχω γεμισει λιγο πιο κατω απο την μεση νερο....μπορεισ να μ προτεινεισ καποιο φιλτρακι με ανθρακα οπως λες...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...