Jump to content

Μπάρες Led Aqualum


ΜΑΝΤΑΛ

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχει κάποιος δοκιμάσει τις εν λόγω λάμπες - μπάρες.

Έχω δει στο you tube τις παρουσιάσεις που έχουν και φαίνονται αρκετα καλές σαν λύση.

Επίσης , μου είπαν καλά σχόλια απο το event που έγινε στο Μαρούσι.

Ήθελα να ξέρω όμως σαν φωτεινότητα έχουν καλή απόδοση?

Είδε κάποιος , με τις μπάρες , αποτελέσματα ουσίας ?

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις λινκ να δω το βιντεο;

Link to comment
Share on other sites

Τιμη ακομα δεν εχουν δωσει, αν δεν κανω λαθος

Οι μπάρες έχουν περίπου 20 με 22 ευρώ για τους 60 πόντους στα 24 watt απόδοση που θέλω .

Επίσης κοστίζει περίπου τα 20 ευρώ το τροφοδοτικό.

Βέβαια καταναλώνει 8,8 watt και έχει διάρκεια ζωής 50.000 ώρες .

Link to comment
Share on other sites

Για πληροφορίες όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει με τον Νίκο από το house of led!

Φαίνονται καλά πάντως!

Ο Νίκος είναι όχι μόνο εξυπηρετικός αλλά και εξαιρετικό παιδί.

Το θέμα όμως είναι αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει live ......

Link to comment
Share on other sites

στο φραγκ event τις ειχα δει ( υπηρχαν στη φραγκιερα ) και μπορω να πω οτι μου αρεσε το αποτελεσμα που εβλεπα , επισης τις εχω δει και στο ενυδρειο του Νικου πριν απο λιγο καιρο και ηταν ολα τα λεφτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Η φραγκιερα ειχαι ομως πολυ χαμηλο υψος.Το θεμα ειναι αν κανουν και σε ποιο βαθια ενυδρεια.Εγω αυτη την στιγμη εχω προσωρινα για μπλε φωτισμο,(μιας και τα λευκα δεν ηταν 20-25000 kelvin οπως τα ειχα παραγγειλει αρχικα) λεντοτενια 14,5w ανα μετρο(συνολικα 6 μετρα),σε 70αρι-60 καθαρο και το αποτελεσμα ειναι μαυρο χαλι.Επειδη ειμαι ετοιμος να παραγγειλω απο εξω καλο θα ηταν καποιος απο το house of led να μας πει καποια πραγματα,γιατι εμενα προσωπικα με ενδιαφερουν, οπως πιστευω και πολλους ακομα.

Link to comment
Share on other sites

στο φραγκ event τις ειχα δει ( υπηρχαν στη φραγκιερα ) και μπορω να πω οτι μου αρεσε το αποτελεσμα που εβλεπα , επισης τις εχω δει και στο ενυδρειο του Νικου πριν απο λιγο καιρο και ηταν ολα τα λεφτα !!!

+1 κι εγω.

Εχω δει από κοντά το ενυδρείο του Νίκου και μου έκανε πολλές δοκιμές με τις μπάρες για να δω το αποτέλεσμα και είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα, τοποθέτησα τις μπάρες της aqualum των 60 πόντων , οι οποίες αποδίδουν 24 watt.

Θα αντικαταστήσω τις τρεις τ5 που έχω , 2 των 28 watt της juwel ( μπλε και λευκή ) και μια 24 watt της ATI ( λευκή ) .

Οι μπάρες έχουν κατανάλωση 8,8 watt.

Έβγαλα το καπάκι της juwel ριο 125 και είχα αγοράσει την άσπρη σχάρα που συνήθως βάζουμε για βάση στον βράχο.

Έκοψα την σχάρα στις διαστάσεις του καπακιού και προσάρμοσα τις μπάρες με δεματικά.

Από Δευτέρα θα βάλω και δύο ανεμιστήρες για το καλοκαίρι.

Εντυπώσεις από τον φωτισμό :

Έβαλα από πίσω προς τα μπρος : δύο λευκή - μπλε και μπροστά μία λευκή.

Φοβόμουνα ότι μπορεί να φώτιζε λιγότερο , όμως διαφορα με το πριν δεν είδα. Καλό αυτο για μένα.

Τώρα θέλω να δω αντιδράσεις μεσομακροπρόθεσμες με τα κοράλια ή την άλγη.

Αύριο θα ανεβάσω και φώτο με τις συγκριτικές φώτο και την όλη κατασκευή.

Το κόλπο με την σχάρα παίρνει και τ5 αν θέλω να προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι διαφορά στο χρώμα είδα.

Σαν σύνολο το ενυδρείο είναι πιο μπλε , μου φαίνεται πιο όμορφο γιατί θυμίζει λιγο πιο βαθιά θάλασσα και το σημαντικότερο κάποια zoas πήραν όμορφο χρώμα όπως και οι φαβιες έδειξαν άλλο χρώμα.

Αυτά από εμένα και τις μπάρες led.

Ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα μια μπαρα combo-fresh της aqualum για να καλυψω το κενο του φωτισμου μου αφου το καπακι ειχε θεση για μια λαμπα 20W μονο.το αποτελεσμα ειναι απιστευτο.οταν ειναι αναμενη η μπαρα τα ψαρια φαινονται εντελως διαφορετικα.απιθανα χρωματα.Δυστυχως ξεμεινα απο λεφτα για να παρω αλλες 2 ωστε να αντικαταστησω πληρως τον φωτισμο με aqualum led.Οντως ο Νικος απο την Aqualum ειναι πολυ εξυπηρετικος σε οτι χρειαστηκε να ρωτησω οπως και ο Nidal απο το μαγαζι του οποιου προμηθευτηκα την λαμπα και το τροφοδοτικο.Σιγουρα μολις φτιαξουν τα οικονομικα μου θα βαλω και τις υπολοιπες μπαρες.Οσο για τα φυτα μου η ludwigia μου εχει γινει κατακοκκινη(συνδυασμος βεβαια μπαρας led και Τ-8 αφου δεν την εχω αλλαξει)και τα υπολοιπα δειχνουν να αναπτυσονται πολυ καλα

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...