Jump to content

Επιπλεει Αλλα Γιατι ?


Recommended Posts

Γεια σας,

πριν λιγη ωρα παρατηρησα το χρυσοψαρο μου που το εχω μονο του σε ενα 54αρη ενυδρειο με σωστες συνθηκες νερου και βλεπω οτι επιπλεει στην επιφανεια.

Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι δεν δειχνει να χανει την ισορροπια του και συχνα καταδυεται αλλα οταν να σταματαει να δινει ωθηση με τα πτερυγια του ανεβαινει στην επιφανεια παλι χωρις να φαινεται οτι χανει την ισορροπια του. Απλα ανεβαινει στην επιφανεια ουτε κολυμπαει περιεργα ουτε γερνει ουτε κολυμπαει αναποδα.

Δεν δειχνει οτι ειναι ταλαιπωρημενο ουτε οτι το ενοχλει κατι,δεν ειναι νωχελικο.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει? Υπαρχει περιπτωση να ειναι swim bladder?

Η μονη αλλαγη που εχω κανει προσφατα στο ενυδρειο ειναι το οτι αφαιρεσα καποιες κρυπτοκορινες που ειχα μεσα γιατι το χρυσοψαρο μου ετρωγε την αμμο και ανεβαινοντας στην επιφανεια αφηνε την αμμο να πεσει με αποτελεσμα να εχει σχεδον θαψει τα φυτα τα οποια δεν εδειχναν καθολου καλα τελευταια στην εμφανιση τους.

Link to comment
Share on other sites

Τι χρυσόψαρο είναι φίλε μου? Την τροφή του την ρίχνεις στην επιφάνεια και την τρώει από εκεί η την βυθίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαλλον comet (σε περιπτωση που κανω λαθος θα ειναι common αν και απο φωτογραφιες εχει μεγαλυτερη ουρα απο οσα εχω δει)

H τροφη που του δινω ειναι flakes της tetra και δεν την βυθιζω αλλα την ριχνω στην επιφανεια. Εαν φταιει αυτο δηλαδη εχει "εγκλωβιστει" μεσα του καποια ποσοτητα αερα περα απο το να βυθιζω πλεον την τροφη του μπορω να κανω τιποτα αλλο?

Ειναι σαν να το ωθει καποια δυναμη προς την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Η νηκτική κύστη (swimmbladder) εμφανίζετε συνήθως σε fansy χρυσόψαρα! Άστο μια-δυο μέρες νηστικό και την επομένη ταΐσε λίγο βρασμένο αρακα! Γενικά προτίμησε να μουλιάζεις τα flakes σε λίγο νεράκι του ενυδρείου για 2-3 λεπτά και μετά να ταΐζεις ώστε να βυθίζονται και μια μέρα την εβδομάδα νηστια

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το αρθρο απλα στην δικια μου περιπτωση με παραξενεψε το οτι δεν δειχνει να εχει θεμα προσανατολισμου κι ισορροπιας.

Ελπιζω να μην το βρω αυριο να κολυμπαει αναποδα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ευχάριστο φίλε μου! Άστο ακόμα μια μέρα νηστικό δεν παθαίνει τίποτα και την επόμενη ριξτου λίγο αρακά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...