Jump to content

Gadget Για Wave Maker


Recommended Posts

SCWD Switching Current Water Director

Βρέθηκε στα χέρια μου για ένα test drive ένα μηχανικό εξάρτημα χωρίς την ανάγκη ηλεκτρικής τροφοδοσίας, το οποίο προσαρμόζεται στην έξοδο κάποιου φίλτρου ή κάποιας αντλίας (ακόμη και επιστροφής), που μπορεί να προσημειώσει εναλλακτικό κυματισμό, wave maker με λίγα λόγια.

Είναι σε σχήμα Τ που από την μια πλευρά εισέρχεται το νερό και με την ροή περιστρέφεται ένας μηχανισμός που βρίσκεται στο εσωτερικό του μοιράζοντας ανά ΧΧ δευτερόλεπτα εναλλακτικά την ροή από τις δύο εξόδους που διαθέτει.

Η δύναμη της ροής του εξαρτάται φυσικά από την αντλία που το τροφοδοτεί και έχει άμεση σχέση και με τον χρόνο περιστροφής.

Σε πρόχειρες δοκιμές που έκανα το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και οικονομική λύση γιαυτό που προσφέρει.

Αύριο θα σας παρουσιάσω και βίντεο με τις δοκιμές.

SCWD1in.jpg

Squid%20Assembly.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το Hydor Flo που πιστευω εχει αναλογη χρηση πανω κατω, ριξτε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το hydor flo,δουλευει μια χαρα,αυτο ειναι μεγαλο σε μεγεθος?που το βρισκουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το Hydor flo ναι μεν καλό και φτηνό αλλά πάλι η ροή προέρχεται από ένα σημείο, ενώ το SCWD σου δίνει τη δυνατότητα να την έχεις από δυο διαφορετικά.

Το ένα φυσικά δεν αναιρεί τη λειτουργικότητα του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το hydor flo,δουλευει μια χαρα,αυτο ειναι μεγαλο σε μεγεθος?που το βρισκουμε?

Πιστευω πως ειναι one size, μηπως σε μπερδευει το ζουμαρισμα στο βιντεο, δωσε βαση στο σωληνα που ειναι συνδεδεμένο για να αναλογιστεις το μεγεθος.

Εγω το πειρα απο το petcumulus και ειναι το ιδιο με του βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Το Hydor flo ναι μεν καλό και φτηνό αλλά πάλι η ροή προέρχεται από ένα σημείο, ενώ το SCWD σου δίνει τη δυνατότητα να την έχεις από δυο διαφορετικά.

Το ένα φυσικά δεν αναιρεί τη λειτουργικότητα του άλλου.

Ναι όντως δουλευουν διαφορετικα, απλα εκανα την επισυναψει του Flo σαν ενα επιπλεων Gadget για wave maker.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Τάσο είναι τελείως αθόρυβο, αλλά και αν κάνει θα είναι τόσο λίγος που θα χάνεται ανάμεσα σε όλους τους άλλους θορύβους που δημιουργεί το ενυδρείο μας

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις.....

Για να κάνει καλή δουλειά και να πει κάποιος ότι έχει μια καλή εναλλακτική ροή χρειάζεται και δυνατή αντλία, ανάλογα και με το μέγεθος του ενυδρείου φυσικά.

Στις πρόχειρες δοκιμές που έκανα (θα δείτε το βίντεο αργότερα) χρησιμοποίησα μια αντλία 1200L/h σε ένα 60 εκ ενυδρείο (45 λίτρα) και ήταν πολύ καλά τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε δηλαδη με μια ανλια eheim 5000 θα ειναι σουπερ ε?

ξεχασες να μου πεις τιμουλα κ που μπορουμε να το βρουμε βρε Aiolos :bigemo_harabe_net-66:

εαν ειναι θεμα διαφημισης κτλ στειλε μου σε παρακαλω ενα πμ

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις δημόσια δεν μπορώ να πω ούτε κατάστημα ούτε φυσικά και τιμή.

Απλά το είδα σε κάποιο μαγαζί εδώ στη Θεσσαλονίκη και του το ζήτησα να το κάνω τεστ....

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο που ακολουθεί, όπως θα παρατηρήσετε η συσκευή δεν έχει τοποθετηθεί όπως λογικά θα έπρεπε (κάθετα? και σταθερά), αλλά την τοποθέτησα επίτηδες έτσι για να φαίνεται καλύτερα ο τρόπος λειτουργίας της.

Επίσης από τα σημεία εξόδου η ροή του νερού δεν κόβεται τελείως από την μια έξοδο κατά την εναλλαγή και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μια μικρή μείωση στην ονομαστική ροή της αντλίας που την τροφοδοτεί.

http://youtu.be/LxiC_ij86Vo

Ο θόρυβος που ακούγεται στο βίντεο δεν προέρχεται από την συσκευή.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

το είχα δει πριν κάποια χρόνια σε αμερικάνικα μαγαζιά και ήμουν έτοιμος να το πάρω αλλά δεν ήθελα να το βάλω στην επιστροφή και έτσι έψαξα για άλλες λύσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο παλικάρι από Θεσσαλονίκη εύκαιρη κάποια αντλία 3000-5000 L/h (δανική για 15 λεπτάκια) να κεράσω ένα καφεδάκι να δοκιμάσουμε τη συσκευή με μια τέτοια δυνατή ροή?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μου αρεσει,πολυ ογκωδεις....

Link to comment
Share on other sites

10 εκατοστά είναι... πιάνει λιγότερο όγκο απ ότι δυο κυκλοφορητές... και αν τοποθετηθεί κάθετα στο κέντρο του ενυδρείου, έντεχνα κριμένο πίσω από κανένα βράχο δεν θα φαίνεται τίποτα, από το να υπάρχουν 2 κυκλοφορητές αριστερά και δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο παλικάρι από Θεσσαλονίκη εύκαιρη κάποια αντλία 3000-5000 L/h (δανική για 15 λεπτάκια) να κεράσω ένα καφεδάκι να δοκιμάσουμε τη συσκευή με μια τέτοια δυνατή ροή?

Πληροφοριακα:

Tested & approved for use with pump applications not to exceed 1400 GPH and a maximum of 5 psi with a minimum rating of no less than 50 GPH.

Link to comment
Share on other sites

1400 γαλόνια την ώρα, αντιστοιχούν σε 5000 λίτρα ανά ώρα περίπου....

Link to comment
Share on other sites

1400 γαλόνια την ώρα, αντιστοιχούν σε 5000 λίτρα ανά ώρα περίπου....

Ναι,αν πουμε οτι το γαλλονι ειναι περιπου 3,8 λιτρα εχουμε: 1400χ3,8=5320

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι από εμάς οι αντλίες που έχουμε εκεί κοντά είναι, στα 3000 με 5000L/h άρα είμαστε μέσα στις τεχνικές προδιαγραφές

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως εχει καλα περιθωρια, απο εκει και περα ισως καλο ειναι να μην λειτουργει στα ορια καθαρα για θεμα βιωσιμοτητας του προιοντος.

Βεβαια στην πραξη θα δείξει, μια που οι θαλλασινοι εχεται και το θεμα τον αλατων.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως ο κατασκευαστής θα το έχει λάβει υπ όψιν του αυτό, μιας και στο site της εταιρίας το παρουσιάζει μέσα σε θαλασσινό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως, αλλωστε θα μας ενημερωσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...