Jump to content

Τοποθέτηση Φυτών


Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω αγοράσει εδώ και 1 μήνα δυο φυτά,τα πρώτα μου (μια Hygrophila difformis και ένα άλλο με λεπτή ρίζα και πολύ λεπτά κλαδιά).

Έχω υπόστρωμα της sera 2-3 εκατοστά περίπου και χαλίκι μέτριας διαμέτρου και 4 εκατοστά στρώσης.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ενώ τα τοποθετώ κανονικά στο "χώμα" μετά από 2 μέρες τα βλέπω να επιπλέουν και έτσι είδη έχει χαλάσει σχεδόν όλο το difformis και ένα μέρος του άλλου.

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;Εσείς πως τα τοποθετείτε;

(Το ενυδρείο είναι 45 λίτρα περίπου με διαστάσεις 60χ30χ30).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο από τα 2 φυτά έχεις το πρόβλημα ;

Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία από το φυτό με τη λεπτή ρίζα ;

Υπάρχει η πιθανότητα να μην φυτεύεται αλλά να πρέπει να το δέσεις σε κάποιο ξύλο/πέτρα.

Μήπως τα τοποθετείς κοντά στην έξοδο του φίλτρου και τα παρασέρνει η ροή ;

Εγώ τα βάζω μέχρι τη μέση του υποστρώματος και καλύπτω με το χαλίκι, μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει φυτά να επιπλέουν ! :)

Link to comment
Share on other sites

Mηπως δε τα θαβεις αρκετα;Αν εχεις επισης πολυ ροη εκει μπορει να ειναι ο λογος που φευγουν απο τη θεση τους οπως ειπε και ο φιλος παραπανω.

Τα φυτευεις με το χερι ή με καποια τσιμπιδα;

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/photo/my-images/813/24012012833.jpg/ Έτσι ήτανε τα φυτά όπως τα είχα τοποθετήσει στην αρχή.Τώρα τα έχω αραιώσει λίγο.Τα φυτεύω με το χέρι δεν έχω τσιμπίδα και τα θάβω μέχρι τον πάτο σχεδόν.Η ροή του φίλτρου δεν είναι μεγάλη μιας και το φίλτρο είναι σχετικά μικρό.Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έχω βάλει τις αερόπετρες κάτω απο το χαλίκι και μερικές φορές το χώμα κρατάει αέρα από κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διακρίνω καλά αλλά μάλλον το αριστερό είναι κάποιου είδους cabomba ;

Δοκίμασε να "βγάλεις" τον αέρα από την περιοχή που θέλεις να τα φυτέψεις. Αρκετά προσεκτικά όμως να μην σηκωθούν βρωμιές από το βυθό.

Δοκίμασε ξανά να τα φυτέψεις όπως λες σχεδόν μέχρι τον πάτο και να βάλεις αρκετά χαλικάκια να τα συγκρατήσουν.

Βλέπω έχεις χρυσόψαρα , έχεις παρατηρήσει καμιά "περίεργη" συμπεριφορά απέναντι στα φυτά ; :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό που είπες είναι το φυτό.cobomba.Τα χρυσόψαρα τα τρώνε τα φυτά αλλά όχι πολύ τα κλαδιά τους μόνο.Αυτό με τον αέρα τον έχω κάνει αρκετές φορές και πάλι το ίδιο.Μήπως να βγάλω τελείως τις αερόπετρες;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρέπει να φταίνε οι αερόπετρες.

Μήπως όπως τα τσιμπάνε τα ψαράκια τα ξεριζώνουν ;

Δοκίμασε να τα φυτέψεις ξανά αν βγουν αλλά βάλε περισσότερη στήριξη από χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...