Jump to content

Γεννα Corydoras Albino


despoina

Recommended Posts

καλησπερα σας!Πριν 5 μερες γεννησαν τα κορυ μου,μαζεψα περιπου 40 αυγα και μετα απο 3 μερες εσκασαν μυτη περιπου 30 μικρα.τα εχω βαλει μεσα σε γεννηστρα τυλιγμενη με τουλι.αυριο λεω να ξεκινησω το ταισμα με 1/4 ταμπλετα για ψαρια βυθου tetratabimin εναλαξ με tetraminbaby που ταιζα τα μωρα γκαπυ μου.τι λετε εσεις;επισης την γεννηστρα την εχω βαλει απεναντι απο το φιλτρο,διπλα στον θερμοστατη και την εχω ανεβασει αρκετα ψηλα για να κυκλοφορει καλυτερα το νερο.μεχρι στιγμης ειναι αρκετα ηρεμα δεν μου φαινονται αγχωμενα.που και που γυριζουν ολα μαζι μεσα στην γεννηστρα και μετα ολα μαζι μενουν ακινητα.τα αυγα που δεν εσκασαν να τα πεταξω;

περιμενω με αγωνια την γνωμη σας.

Έγινε επεξεργασία - despoina
Link to comment
Share on other sites

τα αυγα που δεν εσκασαν, θα τα δεις να χαλανε. Θεωρω οτι ηδη πρεπει να φαινεται αυτο.

οσο για τη διατροφη τους, εγω που ειχα sterbai εριχνα ξηρα τροφη σε σκονη και τα μικρα δεν ζουσαν μετα τη 5-7η ημερα. Τελικα εριξα κατεψυγμενη ροτιφερ για καμια εβδομαδα και επειτα ταιζα με αρτεμια που ειχα ηδη καλιεργησει και καταψυξει. Μονο ετσι μου μεγαλωσαν. Τωρα, εχουν καταφερει και αλλοι, που σιγουρα θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

χμ, δυσκολη δουλεια...πιστευω οτι θα τα καταφερω ομως!την τριρη θα παω να παρω αρτεμια.πριν 1 μηνα βρηκα ενα μωρο μεσα στο φιλτρο, το εβγαλα και το αφησα μεσα στο ενυδρειο, μεγαλωνει και ειναι μια χαρα!τι ετρωγε αραγε μεσα στο φιλτρο και εζησε;

οντως τα αυγα ηδη αρχισαν να χαλανε. να τα βγαλω απο εκει ή δεν υπαρχει προβλημα;

Έγινε επεξεργασία - despoina
Link to comment
Share on other sites

βγαλτα. Πολυ σημαντικο ειναι το νερο να ειναι καθαρο.

Τωρα το πως εζησε το μικρο, ειναι αλλο πραγμα. Καμια φορα συμβαινουν πραγματα που ισως να ειναι αδυνατον να εξηγηθουν, οπως αυτο!

Link to comment
Share on other sites

πωπω....!!!!αυτο κι αν ηταν θαυμα της φυσης!

η πιο περιεργη ιστορια που εχω διαβασει.

οσον αφορα τα μικρα μου πιστευω οτι το νερο ειναι αρκετα καλο γιατι το τουλι ειναι τοσο ψιλο που ισα ισα που ανανεωνεται χωρις να τα κουραζει το ρευμα.επισης διπλα απο την γεννηστρα ειναι η αεραντλια και με την δικη μου λογικη και χωρις πολλες γνωσεις εχουν και επαρκες οξυγονο.μερικα ανεβαινουν και στην επιφανεια για αερα.σημερα τους εδωσα λιγοτερο απο 1/4 ταμπλετας για ψαρια βυθου και απειροελαχιστη ποσοτητα tetraminbaby.εχω και της tetra ενα φακελακι bloodworms αλλα φανταζομαι οτι δεν κανει, ε; οπως και να ΄χει αυριο θα παρω ροτιφερ και αρτεμια.καθε μερα βγαζω σχεδον 5 φλυτζανακια του ελληνικου νερο απο την γεννηστρα ετσι ωστε να ανανεώνεται καλυτερα και εβαλα ενα μικρο σαλιγκαρακι μεσα να τρωει την τροφη που μενει.ξερεις αν ειναι καλο αυτο που κανω;

Link to comment
Share on other sites

παλι γεννησαν τα κορυ!εδω και ενα μηνα καθε εβδομαδα γεννανε ειναι καλο αυτο για τα ψαρια; τι να κανω; παλι μπαινω στον πειρασμο να μαζεψω τα αυγουλακια τους.

τα μικρα απο την γενα της προηγουμενης εβδομαδας ζουν ολα και ειναι περιπου 30.χθες και σημερα εφαγαν μια μιξη απο ταμπλετα βυθου, τροφη σε σκονη για μωρα, και απειροελαχιστη τροφη μονομαχου σε νιφαδες.εννοειται ολα τριμενα οσο περισσοτερο γινεται.το τιμησαν παντως το γευμα τους!

εχω μια απορια....αν μαζεψω τα σημερινα αυγα μπορω να τα βαλω μαζι τους;ειναι και αυτα κατι σαν αρτεμια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...