Jump to content

Καφε Αλγη Που Δε Λεει Να Φυγει Με Τπτ


apostolos12

Recommended Posts

Οπως αναφερω προκειτε για προβλημα με την καφε αλγη. Εχω ενυδρειο 220λ το οποιο τρεχει εδω και 2,5+ χρονια. Πριν 6 μηνες εκανε την εμφανηση της η καφε αλγη και απο τοτε δεν φευγει με τπτ. Την καθαριζω και μεσα σε 1 βδομαδα πλαι τα ιδια..Αλγη παντου βυθο τζαμια και μια μικρη ανουμπια που εχω.. Το ενυδρειο εχει φιλτρο βυθου απο την αρχη του, πριν 1 μηνα εβαλα και ενα εξωτερικο φιλτρο eheim ecco pro 200. Τπτ η αλγη βγηκε παλι και μαλιστα πολυ πιο γρηγορα...εχει καλυψει και τα σωληνακια του εξ.φιλτρου. Αλλαγες νερου κανω καθε 2-3 βδομαδες περιπου 40% και τρεχω το φωτησμο 8 ωρες την μερα.

κυκλοφοριτης 1200 ροη

λαμπα Τ5 21W

4 αγγελοψαρα

2 χρυσοψαρα

8 πλατυ

6 μικρα δεν ξερω τι.

Μετρησεις χτεσινες:

ΝΟ3-->~50

ΝΟ2-->0

GH-->16

KH-->20

PH-->7,6-8

CL--><0.8

Τι μπορει να φταιει και δεν φευγει η αλγη? Λογικα επρεπε να εχει κανει τον κυκλο της αλλα δεν φευγει με τπτ.

* Αξιζει να αναφερωοτι μετα απο μια μερα που επεσε ενα σωληνακι μεσα στο ενυδρειο μια φλυτσα εχει ποιασει την επιφανεια του, δεν ειναι αλγη και δεν ξερω τι ειναι.

* Ολα τα ψαρια ειναι υγειη εκτος απο τους γλυφτες που εχω βαλει >10 και δεν εζησε κανεις πανω απο βδομαδα kai guppy που και αυτα δεν μενουν πανω απο βδομαδα..

Τι μπορει να μου ξεφευγει?

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση αν σου είναι εύκολο μπορείς να βάλεις μερικές φωτογραφίες από το πρόβλημα.

Ως αρχάριος και εγώ, αυτό που μπορώ να παρατηρήσω είναι τα πολύ αυξημένα νιτρικά που έχεις και η συχνότητα των αλλαγών.

Μπορείς να δοκιμάσεις να ρίξεις τα νιτρικά σου με συχνότερες αλλαγές νερού.

Επίσης έχεις μετρήσει αμμωνία ;

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά ειναι πολλά.Βαλε κανενα σαλιγκαρι και για μενα βγαλε το φιλτρο βυθού εντελώς.Αν δεν εχεις καθόλου ζωντανά φυτα και σε "πέρνει" απο αποψη ψαροσυνθεσης βαλε.

Link to comment
Share on other sites

ναι ΝΗ4/ΝΗ4 --> 0 και το ΝΟ3 -->0 (με υγρο τεστ) . Ολες οι πανω μετρησεις ειναι με στικακια. Το ΝΟ3-->50 το θεωρει το τεστ μετριο.

Link to comment
Share on other sites

Η σκληροτητα ειναι στο φουλ μονο και δεν ξερω αν ειναι αιτια αυτο? Το φιλτρο βυθου νομιζω λειτουργει καλα γιατι ειχα καλες μετρησεις απο αμμωνια και νιτρικα και πριν βαλω το εξ.φιλτρο. Μηπως επειδη δεν εχω φυτα να συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ναι ΝΗ4/ΝΗ4 --> 0 και το ΝΟ3 -->0 (με υγρο τεστ) . Ολες οι πανω μετρησεις ειναι με στικακια. Το ΝΟ3-->50 το θεωρει το τεστ μετριο.

Για να καταλάβω , το υγρό τεστ σου δείχνει 0 νιτρικά και το στικ 50 ; Είναι τεράστια διαφορά. Επίσης νομίζω ότι τα 50 νιτρικά δεν είναι μέτρια. :) Πρέπει να τα διατηρείς γύρω στα 10 με 15.

Η σκληροτητα ειναι στο φουλ μονο και δεν ξερω αν ειναι αιτια αυτο? Το φιλτρο βυθου νομιζω λειτουργει καλα γιατι ειχα καλες μετρησεις απο αμμωνια και νιτρικα και πριν βαλω το εξ.φιλτρο. Μηπως επειδη δεν εχω φυτα να συμβαινει αυτο?

Σίγουρα τα νιτρικά απορροφούνται από τα φυτά , ειδικά αν έχεις γρήγορης ανάπτυξης. Δοκίμασε εκτός από τις συχνότερες αλλαγές νερού να βάλεις και λίγο κερατόφυλλο ή κάποιο άλλο γρήγορης ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ εκανα παλι ..Το υγρο τεστ της sera δεινει ΝΟ3-->0. Το τεστ με στικακι της tetra δεινει ΝΟ3--50.

Στο τεστ με το στικακι αναφερει: 0-25 (safe) 50 (ενδιαμεσο) 100-250( water change) ΅γω με βαση το χρωματισμο θα το εβαζα περιπου 25-50 αλλα λεω 50.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει η διαφορά που δείχνουν τα 2 τεστ είναι μεγάλη.

Θα πρότεινα να αυξήσεις τη συχνότητα στις αλλαγές και να βάλεις κάποιο φυτό γρήγορης ανάπτυξης για να μειωθούν τα νιτρικά.

Μάλλον πρέπει να προσέξεις την ποσότητα τροφής για μερικές ημέρες. Τάιζε μικρότερες ποσότητες για να μην μένουν υπολείμματα.

Επίσης οι απώλειες που αναφέρεις σε ζωντανά είναι ύποπτες, αλλά εδώ ίσως πρέπει να επέμβει κάποιος πιο έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Και γω σκεφτομουν για το φιλτρο βυθου.. ισως σε αυτο κρυβετε το προβλημα..μπορει να εχει βουλωσει σε καποια σημεια και η συσωρευση τροφης εκει να δημιουργει καποιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιο από τα δυο τεστ είναι προφανώς χαλασμένο. Μια διαφορά στην τιμή είναι αποδεκτό σαν αποτέλεσμα (μιας και τα στικάκια μόνο σαν ένδειξη να τα λαμβάνεις υπόψιν), αλλά μια τέτοια διαφορά οχι.

Για δοκίμασε να κάνεις μετρήση στο νερό της βρύσης και με τα δύο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εγω εκανα λαθος..τα υγρα τεστ ειναι ΝΟ2-->0 και ΝΗ3/ΝΗ4-->0 το ΝΟ2-->50 απο το στικ.Εγω μαλλον μπερδευτικα..Αρα εχω πολλα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εγω εκανα λαθος..τα υγρα τεστ ειναι ΝΟ2-->0 και ΝΗ3/ΝΗ4-->0 το ΝΟ2-->50 απο το στικ.Εγω μαλλον μπερδευτικα..Αρα εχω πολλα νιτρικα.

Κάποιο λάθος πρέπει να έχεις κάνει πάλι. :) nh4/nh3 είναι συνολική ποσότητα αμμωνίας. no2 είναι τα νιτρώδη και no3 είναι τα νιτρικά. Τελικά ποιο είναι 50 ;

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=Z91LcDy5TS4&list=UUCnX-CCa6jkyaX9ecXspDCQ&index=1&feature=plcp

δεν εχω φωτογραφικη για να βγαλω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο εχει τα σφουγγκαρια του, ανθρακα, και το βιολογικο υλικο που ειχς το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση αλλά το κάνω για να μην υπάρχη περίπτωση λάθους.

Ποιά τιμή δείχνει 50. Τα νιτρικά ΝΟ3, τα νιτρώδη ΝΟ2, ή η αμμωνία ΝΗ3?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου, σε συσχετισμό με το λίγο βιολογικό υλικο που πιθανολογώ οτι υπάρχει μέσα στο φίλτρο σου και την έλλειψη φυτικής μάζας, είναι μια πιθανή εξήγηση του γιατί έχεις τόσο υψηλά NO3.

Εκείνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να κάνεις πιο συχνές αλλαγές νερού, αντικατάσταση του άνθρακα με βιολογικό υλικό, και οπωσδήποτε πρεπει να προχωρήσεις σε αλλαγή ψαροσύνθεσης μιας και τα χρυσόψαρα, σου επιβαρύνουν με πολύ μεγάλο φορτίο ρύπων το ενυδρείο σου.

Λίγο κερατόφυλλο η άλλα φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα σε βοηθούσαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη 2 χρυσοψαρα μου κανουν τοσο κακο? Νομιζω οτι ειδη εχω λιγα ψαρια μεσα στο ενυδρειο, ελεγα να βαλω κι αλλα. Ή μαλλον το φιλτρο δεν εκανε τη δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 είναι ένας παράγοντας του πρόβληματος που αντιμετωπίζεις με τις άλγες, ομως τα νιτρικά κάνουν κακό και στα ψάρια σου και αυτό είναι το πιο σοβαρό.

Μπορεί να σου φαίνετε παράξενο αλλά δύο χρυσόψαρα πρέπει να ζουν μόνα σε ένα ενυδρείο 100λτ τουλάχιστον, ακριβώς γιατί παράγουν αρκετούς ρύπους.

Διάβασε τα προφίλ των ψαριών για να ενημερωθείς για τις ανάγκες τους, και προχώρα σε αλλαγές.

Μην προσθέσεις άλλα ψάρια στο ενυδρείο σου πριν αποφασίσεις ποια πραγματικά προτιμάς γιατί το σίγουρο είναι πως αυτά που έχεις βάλει δεν ταιριάζουν μαζί. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερω προκειτε για προβλημα με την καφε αλγη. Εχω ενυδρειο 220λ το οποιο τρεχει εδω και 2,5+ χρονια. Πριν 6 μηνες εκανε την εμφανηση της η καφε αλγη και απο τοτε δεν φευγει με τπτ. Την καθαριζω και μεσα σε 1 βδομαδα πλαι τα ιδια..Αλγη παντου βυθο τζαμια και μια μικρη ανουμπια που εχω.. Το ενυδρειο εχει φιλτρο βυθου απο την αρχη του, πριν 1 μηνα εβαλα και ενα εξωτερικο φιλτρο eheim ecco pro 200. Τπτ η αλγη βγηκε παλι και μαλιστα πολυ πιο γρηγορα...εχει καλυψει και τα σωληνακια του εξ.φιλτρου. Αλλαγες νερου κανω καθε 2-3 βδομαδες περιπου 40% και τρεχω το φωτησμο 8 ωρες την μερα.

κυκλοφοριτης 1200 ροη

λαμπα Τ5 21W

4 αγγελοψαρα

2 χρυσοψαρα

8 πλατυ

6 μικρα δεν ξερω τι.

Μετρησεις χτεσινες:

ΝΟ3-->~50

ΝΟ2-->0

GH-->16

KH-->20

PH-->7,6-8

CL--><0.8

Τι μπορει να φταιει και δεν φευγει η αλγη? Λογικα επρεπε να εχει κανει τον κυκλο της αλλα δεν φευγει με τπτ.

* Αξιζει να αναφερωοτι μετα απο μια μερα που επεσε ενα σωληνακι μεσα στο ενυδρειο μια φλυτσα εχει ποιασει την επιφανεια του, δεν ειναι αλγη και δεν ξερω τι ειναι.

* Ολα τα ψαρια ειναι υγειη εκτος απο τους γλυφτες που εχω βαλει >10 και δεν εζησε κανεις πανω απο βδομαδα kai guppy που και αυτα δεν μενουν πανω απο βδομαδα..

Τι μπορει να μου ξεφευγει?

Αλλαγη καθε εβδομαδα και οχι ανα τρεις.

Το χαλικι εχει μαζεψει πολυ πραμα τοσο καιρο και μολις σκαβουν οι πλεκο δηλητηριαζονται.

Θα σου προτεινα να βγαλεις τα ψαρια και να τα βαλεις σε μια λεκανι με αεραντλια και θερμοστατη και να βγαλεις ολο το υποστρωμα και να το πλύνεις με νερο απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...