Jump to content

Βοηθεια Τα Corydoras Μου....


BiLLiE_KoRoBaS

Recommended Posts

Λοιπον πριν απο μια βδομαδα περιπου πηγα σε ενα pet shop και αγορασα 4 corydoras sterbai...το ενυδρειο μου ειναι 115 λιτρα με γκαπυ πλατυ ξιφοφορους και σαλιγαρακια...ετσι ειπα να παρω και κορυ τα εβαλα μεσα αλλα το λαθος μου μαλλον ηταν οτι τα εβαλα σε αστρωτο βυθο το ενυδρειο ηταν στωμενο αλλα δεν ειχα βαλει υποστρωμα και το υποστρωμα το εβαλα μια 10 μερες πριν την παραλαβη των κορυ...ετσι για να μην πολυλογο και να μπω στο ζουμι οταν εβαλα τα κορυ μεσα τα εβλεπα κηνιτικα και πολυ καλα αλλα καποιες στιγμες καθονταν κατω στο βυθο η πανω στα φυλλα σαν πεθαμενα ηταν ΠΑΡΑΛΗΤΑ τελειως και μετα απο λιγο απο μονα τους η οταν τα αγγιζε καποιο αλλο ψαρι ''ξυπναγαν'' και ολα μια χαρα...φοβηθικα αρχικα αλλα μετα πιστεψα οτι ηταν ''κουσουρι'' τον κορυ αλλα μετα απο δυο μερες πεθανε ενα :death:

Μεχρι σημερα τα αλλα τρια ζουν αλλα συνεχιζουν αυτο που σας ειπα παραπανω....

Σας παρακαλω Βοηθειααα δεν θελω να χασω κι αλλα ψαρακια μου...

Γρηγορααα...

Υ.Γ. Με αλλα ψαρια δεν υπηρχε κανενα προβλημα προσαρμογης\

Ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άραγμα που περιγράφεις γενικά το κάνουν τα corys. Τουλάχιστον όσα έχω διατηρήσει εγώ και δεν έχω χάσει κάποιο. Έχεις καμιά μέτρηση του νερού σου? Πρόσφατη εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κυριε ιλουβαταρ τις μετρησεις τις εχω κανει εγω ο ιδιος ειναι κομπλε αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα 10

Link to comment
Share on other sites

όχι κύριος ρε συ... δεν έχουμε και τόση διαφορά ηλικίας... :P

Λοιπόν, στο ζητούμενο, εάν το ενυδρείο είναι στρωμένο σωστά και η προσαρμογή έγινε κι αυτή σωστά, ίσως ήταν ταλαιπωρημένο τα ψάρι από πριν. Με βάση την συμπεριφορά, εγώ τουλάχιστον, δεν μπορώ να διακρίνω κάποιο πρόβλημα...

Βυθό έχεις άμμο?

Link to comment
Share on other sites

Βυθο εχει 5 κιλα αμμο και απο πανω τησ 5 κιλα χαλικακι τωρα ολα εγιναν σωστα τα ψαρακια αγοραστικαν απο τον ΥΔΑΤΙΝΟ ΚΟΣΜΟ (σορρυ αν αποτελει διαφημιση)..

Οσον αφορα την διαφορα ηλικιασ ειναι σιγουρα μεγαλη γιατι ειμαι 15!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη 10 Κιλα χαλικι εχω απο πανω και 5 κιλα αμμο απο κατω...αρα να μην ανυσηχω ''κυριε'' ιλουβαταρ ;;;

Έγινε επεξεργασία - BiLLiE_KoRoBaS
Link to comment
Share on other sites

To γεγονος οτι χαθηκε ενα ψαρι,δεν σημαινει κατι απαραιτητα.Τα κορυ ειναι κινητικα και αλλωτε ομως τεμπελιαζουν.Ανεβαινουν δε και στην επιφανεια μαλιστα.Πιθανως το ψαρι να ηταν και αρρωστο,απ'οταν το πηρες.

Τα κορυ χρειαζονται στρωμενο βυθο,που ειναι πολυ παραπανω απο 10 μερες.Τωρα βεβαια τα ψαρια υπαρχουν.Καλο θα ειναι να τσεκαρεις τις μετρησεις τακτικα,αφου ειναι στην αρχη ακομη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο Dimitrios μπορεί να έφταιγε το ψάρι. Παρατηρείς, κάνεις τις μετρήσεις σου και βλέπουμε.

Υγ. Απόστολος, χωρίς το κύριος. :)

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως ο καταλληλότερεος βυθός για τα cory είναι η άμμος. Πρόσεχε να μην πολυανακατεύεις τον βυθό όσο είναι ακόμα "φρέσκος". Αν βάζεις σκούπα βυθού να την κάνεις σε τμήμα μόνο του βυθού και όχι σε όλο το ενυδρείο. Επίσης τα cory θέλουν και κρυψώνες για να μπορούν να κρύβονται και να ηρεμούν... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προγενέστερους,

και θα ήθελα να σου τονίσω ότι τα Cory αρέσκονται σε μαλακό νερό ενώ τα υπόλοιπα ψάρια που διατηρείς στο ενυδρείο σε σκληρό.

Αν είναι ψηλά οι σκληρότητες τα Cory θα είναι... ¨μαζεμένα¨.

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...