Jump to content

Πλαστικο Σαμπ Με Εισαγωγη Και Εξαγωγη Εξωτερικου Φιλτρου?


kostas.r

Recommended Posts

καταρχην για σε ολους μιας και νεος στο φορουμ

εδω και καποιες μερες επεσε στα χερια μου ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσησ που πρεπει να χωραει 60 λιτρα περιπου νερο

σκεφτηκα να το κανω σαμπ και να καταργησω το ενα απο τα δυο φιλτρα μου η για να το πω καλητερα νατο ενωσω με αυτο

ο λογος ειναι για να κρυψω σκιμερ θερμοστατη και να αυξησω τα λιτρα μου

το φιλτρο εκτοσ απο την ενσωματομενη υβ θαμεινη κενο

το σαμπ θα εχει μαλων μονο ανθρακα αντιφωσφορο και το σκιμερ ισωσ και σφουγκαρι

θαπαιρνει νερο με diy υπερχιληση απο το ενυδρειο και θα επιστρεφει μεσο του φιλτρου

λογικα θα πρεπει να δουλεψει θα υθελα τη γνωμη τον πιο καταρτημενων

ευχαριστω και καλωσ σασ βρη :bigemo_harabe_net-134: κα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι κατάλαβα τι εννοείς.Μπορείς να κάνεις σάμπ απο πλαστικό κουτί.με το εξ. φίλτρο (που δεν λές και πόσα λίτρα την ώρα δίνει)θα εχεις πρόβλημα γιατί θα κατεβάζει νερό στο σάμπ οκ μέχρι εδώ?αν διακοπεί το ρέυμα για κάποιο λόγο θα κατεβάζει νερό μέχρι το ύψος της εισαγωγής του φίλτρου.Αυτή η εκδοχή αν βάλεις το φίλτρο να κατεβάζει νερό απο το ενυδρείο στο σάμπ.Σε περίπτωση που θα το βάλεις να ανεβάζει νερό απο το σάμπ στο ενυδρείο και φτιάξεις μια πλαστική pvc με διπλό U υπερχείλιση θα κατεβάζει σχετικά πολύ γρήγορα νερό και δεν θα προλαβαίνει να ανεβάσει νερό και πάλι θα έχεις πρόβλημα γιατι σε περίπτωση διακοπής θα αδειάσει απο την έξοδο του φίλτρου όλο στο σάμπ.Θα δουλέψει αλλά σε κάθε περίπτωση θα έχεις να αντιμετωπήσεις προβλήματα στο να το ρυθμίσεις όλο αυτό με βανάκια.Γιατί δεν κατασκευάζεις ενα γυάλινο σάμπ όπως το θέλεις και να βάλεις και μια καλή αντλία επιστροφής που θα σου λύσει τα χέρια χωρίς να πειραματίζεσαι και να καταργήσεις εντελώς και τα 2 εξ.φίλτρα?Και η UV για θαλασσινό μπορεί να σου προσφέρει λίγα πράματα και δεν είναι για να την λειτουργείς όλη μέρα κράτα το φίλτρο για το άλλο σου ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου alexpcycho σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου

το φιλτρο πρεπει να ειναι 3000λιτρα την ωρα

ειναι καθαρα θεμα κοστουσ μιασ και αυτα ηπαρχουν ειδη και επιδη το πλαστικο κουτι ειναι ιδανικο για να κρυφτει

στο επιπλο του ενυδρειου καθοσ και ψηλο για το σκιμερ που ειναι hangon

σιγουρα σκεφτομουν την 2η εκδοχη που ανεφερεσ χωρισ το σαμπ να ειναι τιγκα γεματο οποτε και το ρευμα να σταματησει δεν ξερω πωσ θα πλημηρηση

οσο για την υπερχιληση νομιζω οτι μπορω να φτιαξω τη ροη αν και νομιζω οτι θα ειναι καλο να κατεβενει γρηγορα το νερο

ισωσ εκει να ειναι προβλημα αν δεν κατεβενει γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Η υπερχείλιση κατεβάζει πολλά λίτρα μην ανησυχείς αρκεί να την φτιάξεις απο σωλήνα 25φ για 2.500-3.000λ/ώρα στο τέλος θα βάλεις μια βανούλα να κόβεις το παραπανίσιο νερό και να το ρυθμίσεις.Το φίλτρο που λές θα ήταν καλό να το βρείς στον ιστό και να ξέρεις πόσα λίτρα μπορεί να δώσει γιατί είναι και το ύψος που το ανεβάζει και χάνει και απο αυτό.Θα δουλέψει απλά καλύτερα να τα ξέρεις όλα πριν αρχίσεις για να αποφύγεις υπόλοιπα έξοδα.Αν είναι μεγάλο το φίλτρο και χωράει υλικό βάλε απλά μέσα εν.άνθρακα-αντιφώσφορο-λίγο βράχο και άστο να δουλέψει έτσι.Απλά θα πρέπει να το ανοίγεις συχνά και να αλλάζεις τα υλικά.Στο δοχείο απλά βάλε το σκίμμερ και ίσως βράχο και υπολόγισε το κενό να χωράει όλο το νερό που θα φεύγει απο το ενυδρείο σου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειχα και εγω στο μυαλο μου ομωσ δυστηχωσ το κουτι δε χωραει ουτε για πλακα

τωρα πωσ μου ηρθε οτι χωραει μαλων στον υπνο μου το ειδα

το μονο που ισωσ μπαινει ειναι ενα δοχειο 35 λιτρα, στενο και ψηλο

δε νομιζω οτι θα κανει ομωσ για τη δουλεια που το θελω καθωσ δεν ειναι και βολικο με το υψοσ που εχει

τελοσ παντων ασ παρει ιδεα κανεισ αλλοσ

ευχαριστω για τισ απαντησησ σου alexpsycho

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειχα και εγω στο μυαλο μου ομωσ δυστηχωσ το κουτι δε χωραει ουτε για πλακα

τωρα πωσ μου ηρθε οτι χωραει μαλων στον υπνο μου το ειδα

το μονο που ισωσ μπαινει ειναι ενα δοχειο 35 λιτρα, στενο και ψηλο

δε νομιζω οτι θα κανει ομωσ για τη δουλεια που το θελω καθωσ δεν ειναι και βολικο με το υψοσ που εχει

τελοσ παντων ασ παρει ιδεα κανεισ αλλοσ

ευχαριστω για τισ απαντησησ σου alexpsycho

Νο πρόμπλεμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...