Jump to content

Recommended Posts

εδω και κανα δυο μερες παρατηρισα το blue tang γεματο με ασπρακια και φοβαμαι για ick,να και φωτο!!!sos!!!!

Link to comment
Share on other sites

το βλεπεις να ξυνεται καθολου?

βαλε σκορδο στην τροφη του και παρατηρησε το.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φαίνεται πολύ καθαρά στην φωτό μπορώ να σου πω ότι είναι ick, αν έχεις καραντίνα κατευθείαν μέσα για να προλάβεις και τα άλλα, εκτός και αν την έχεις αρκετές μέρες οπότε κόλλησαν, αν δεν έχεις κοράλλια υπολατοτητα σιγά σιγά μέχρι το 1010 - 1013 σταδιακό ανέβασμα της θερμοκρασίας στους 29 βαθμούς και ελπίζω να σου περάσει, τα φάρμακα είναι άχρηστα μην τα δοκιμασεις, επίσης ταισμα με σκορδοζουμο και βιταμίνες, δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά είναι πολύ άσχημη αρρώστια, εγώ με όλα αυτά και δεν έμεινε ούτε ένα και επειδή τα πρώτα που κολλάνε είναι τα tang και οι λευκοστερνοι υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναβαλω τα συγκεκριμένα, ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

να ξυνεται σε βραχο οχι αλλα εχω μια cleaner γαριδα και παει εκει απλως κρυβεται συνεχεια.μιλαμε εχει παντου μικρα μικρα ασπρακια.σκορδο τροφη απο pet shop

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε ...... τα αλλα δεν εχουν τιποτα μονο αυτο και εχω και κοραλλια μεσα και δεν εχω καραντηνα.

Link to comment
Share on other sites

το πηγα και ολας 29c την θερμοκρασια και αυριο παω για τροφη σκορδο

Link to comment
Share on other sites

Δες και για σπιρουλίνα και βιταμίνη, εγώ εχω της Tropic Marine, γενικά πρέπει να τα έχεις στην διατροφή τους όλα αυτά για να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό τους σύστημα

Link to comment
Share on other sites

σπυρουλινια νομιζω πως εχω

Link to comment
Share on other sites

εχω της omega one πελλετς με σκορδο

Link to comment
Share on other sites

να την γλυτοσουν θελω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χαμήλωσε τον φωτισμό και για να έχουν ηρεμία σκέπασε το ενυδρείο περιμετρικά, εγώ το είχα κλείσει με εφημερίδες και αυτό να κρατήσει μέχρι να αρχίσουν να υποχωρούν τα συμπτωματα, ο κύκλος του ick κρατάει 15 μέρες, αν έχεις και Uv την χρησιμοποιείς επί 24ώρου βάσεως. Αν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από αυτά που προανέφερα ας μας πει κάποιο μέλος, θέλω να πιστεύω ότι θα την γλυτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

το βλεπεις να ξυνεται καθολου?Αφου ειναι κατασπρο,χρειαζεται να ξυστει για να ειναι ick;

βαλε σκορδο στην τροφη του και παρατηρησε το.

Αν και δεν φαίνεται πολύ καθαρά στην φωτό μπορώ να σου πω ότι είναι ick, αν έχεις καραντίνα κατευθείαν μέσα για να προλάβεις και τα άλλα, εκτός και αν την έχεις αρκετές μέρες οπότε κόλλησαν, αν δεν έχεις κοράλλια υπολατοτητα σιγά σιγά μέχρι το 1010 - 1013 Αυτο δεν ειναι υποαλατοτητα!!! σταδιακό ανέβασμα της θερμοκρασίας στους 29 βαθμούς και ελπίζω να σου περάσει, τα φάρμακα είναι άχρηστα μην τα δοκιμασεις, Τα εχεις δοκιμασει ολα και εβγαλες αυτο το συμπερασμα; επίσης ταισμα με σκορδοζουμο και βιταμίνες, δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά είναι πολύ άσχημη αρρώστια, εγώ με όλα αυτά και δεν έμεινε ούτε ένα και επειδή τα πρώτα που κολλάνε είναι τα tang και οι λευκοστερνοι και ο λευκοστερνος tang ειναι!υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναβαλω τα συγκεκριμένα, ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Επίσης χαμήλωσε τον φωτισμό και για να έχουν ηρεμία σκέπασε το ενυδρείο περιμετρικά, εγώ το είχα κλείσει με εφημερίδες και αυτό να κρατήσει μέχρι να αρχίσουν να υποχωρούν τα συμπτωματα, ο κύκλος του ick κρατάει 15 μέρες, αν έχεις και Uv την χρησιμοποιείς επί 24ώρου βάσεως. Αν δεν υπαρχει ηρεμια,τοτε πρεπει να αναζητηθει ο λογος.Κουκουλωμα του ενυδρειου δεν ειναι λυση.Οπως δεν ειναι λυση και η UV στην προκειμενη περιπτωση.Αν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από αυτά που προανέφερα ας μας πει κάποιο μέλος, θέλω να πιστεύω ότι θα την γλυτωσεις.

Και τα συμπτωματα να εξαφανιστουν,το παρασιτο εξακολουθει να υπαρχει στο ενυδρειο,οποτε θα χρειαστει παραπανω απο 15 μερες υπομονη,μεχρι να ξαναμπει ψαρι.Πολυ παραπανω απο 15 μερες.

Οποτε καλο ειναι να ειμαστε λιγο προσεκτικοι στο τι γραφουμε.

Φιλικα.........

Link to comment
Share on other sites

Στράτο είπα ότι θα κάνει τον κύκλο του, όχι θα εξαφανιστεί, τρεις μήνες το είχα το ενυδρείο χωρίς ψάρια και έβαλα πριν από λίγες μέρες τα πρώτα, όσο για αυτά που έγραψα μου τα πρότειναν μέλη του φόρουμ σε θέμα που είχα ανοίξει και από άρθρα που διάβασα μέσα από το φόρουμ, ούτε τον έξυπνο θέλω να κάνω, ούτε τα βγάζω από το μυαλό μου

Φιλικά Γρηγόρης.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα σε πετ shop και πηρα σκόρδο και το hetbatana.το εριξα σημερα καταλαθος σε υπερβολικη ποσότητα το σκόρδο αλλα τα άσπρα στιγματα αρχισαν να φευγουν.πήρα και ενα ψαρι γιατρο για εξτρα βοήθεια τα φώτα και σκέπασμα δεν γινεται γιατι εχω τα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εμένα το Blue tang που έχω είχε ick πέρσι τέτοιο καιρό. Σου παραθέτω λοιπόν την εμπειρία μου. Τροφή με σκόρδο - τα πέλετσ που έχεις είναι μια χαρά. Ανεβασμα θερμοκρασίας στους 28-29 βαθμούς. Και κάνε μετρήσεις στο ενυδρείου σου γιατί σίγουρα κάτι δεν πάει καλά. Αν δεις προβληματικές τιμές, κάνε αλλαγή νερού. Εγώ με αυτά θεωρώ ότι επίσπευσα τη διαδικασία ανάρωσης και δεν έχασα κανένα ψάρι , ούτε κόλησε κανένα άλλο. Πολλές φορές το ick είναι από στρες των ψαριών , αλλά σε αυτό μπορεί να συμβάλουν και οι κακές παράμετροι στο ενυδρείο, όπως υψηλά νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Τροφή με σκόρδο και βιταμίνες.

2-3 φορές την εβδομάδα για πρόληψη και θα είσαι εντάξει.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

τροφή με σκόρδο και βιταμίνες.

2-3 φορές την εβδομάδα για πρόληψη και θα είσαι εντάξει.

:bigemo_harabe_net-64:

μετα απο τρείς μερςς με σκόρδο επιτελους βλεπω τα ασπρα στίγματα να εχουν φυγει,να και φωτο.
Link to comment
Share on other sites

Αρα χωρις κατι ιδιαιτερο,το ψαρι αρχιζει και συνερχεται!

Ευχαριστα νεα :)

Link to comment
Share on other sites

Το Blue tang ειναι πολυ ευπαθες στο Ick, βασικα οταν δεν εχει τι να κανει βγαζει Ick...Ειτε τρομαξε αν εβαλες μεσα χερι, ειτε η θερμοκρασια του νερου αλλαγης (αν εκανες) ηταν χαμηλοτερη/υψηλοτερη και σοκαριστηκε....

Μια δυο μερες τροφη μουλιασμενη σε σκορδοζουμι και εισαι οκ...αλλα να το ελεγχεις..ποτε δεν ξερεις..

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα παει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...